کاوه مدنی کجاست؟ بی‌خبری از موقعیت مکانی معاون سازمان محیط زیست ایران

کاوه مدنی، معاون جوان سازمان حفاظت محیط زیست ایران چند روزی است که در محل کار خود حاضر نشده و این موضوع به شایعات درباره وضعیت او دامن زده است.
در آخرین روزهای تعطیلات نوروزی بود که تصاویری از کاوه مدنی در حال رقصیدن در حاشیه‌ی یک کنفرانس در خارج از کشور توسط رسانه‌ها و چهره‌های نزدیک به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران منتشر شد. حال شماری از همکاران آقای مدنی در معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست می‌گویند که او از زمان انتشار عکس‌ها در محل کارش حاضر نشده و تلفن همراهش نیز خاموش است.
درواقع آخرین باری که کاوه مدنی در مکانی عمومی ظاهر شد، روز ۱۰ فروردین در “پنجمین مجمع آسیا و اقیانوسیه با هدف توسعه پایدار” در بانکوک تایلند و به عنوان رییس هیات ایران بود. در همین روز بود که عکس‌های رقصیدن او در محلی که ابتدا گفته شد مرکزی متعلق به جمهوری اسلامی در مالزی است منتشر شد و کارزاری برای برکناری او توسط برخی چهره‌های نزدیک به سپاه به راه افتاد.
با این وجود، بررسی‌ها نشان می‌دهد که عکس‌های منتشرشده از کاوه مدنی ظاهرا مربوط به مهمانی شامی است که پس از اعطای جایزه “هورتون” به دکتر سروش سروشیان (استاد برجسته آب و محیط زیست دانشگاه کالیفرنیا در ارواین) در حاشیه کنفرانس انجمن ژئوفیزک‌دانان امریکا در پاییز ۲۰۱۳ برگزار شد. با توجه به اینکه از هفته‌ها قبل سازمان اطلاعات سپاه به محتویات کامپیوتر شخصی و ایمیل‌های کاوه مدنی دسترسی پیدا کرده، به نظر می‌رسد که عکس‌های مهمانی هم توسط این سازمان به فضای مجازی راه یافته باشد.
با بازداشت فعالان محیط زیستی و اعضای موسسه میراث پارسیان توسط سازمان اطلاعات سپاه در بهمن‌ماه امسال که به مرگ دکتر کاووس سیدامامی منجر شد، کاوه مدنی نیز برای چند روزی تحت بازداشت و بازجویی قرار گرفت. او بعد از بازتاب گسترده خبر بازداشتش در رسانه‌های ایران و جهان، ویدئوی کوتاهی را در صفحه اینستگرام خود منتشر کرد که بعدتر معلوم شد در حضور ماموران امنیتی و تحت فشار این کار را کرده است.
مدنی از سوی رسانه‌های امنیتی با اتهاماتی چون «جاسوسی محیط زیستی»، «تروریسم آبی» و «هم‌دستی با فعالان بازداشت‌شده در پروژه نفوذ» متهم شده است. این رسانه‌ها با ادعای سه‌تابعیتی بودن وی، ادعا کرده‌اند که او جزوی از برنامه نفوذ و تبدیل «رهبران جوان» به «آلترناتیوی مدیریتی» در جمهوری اسلامی است.
انتصاب کاوه مدنی با جوایز متعدد بین‌المللی در حوزه آب و محیط زیست به معاونت سازمان محیط زیست ایران، از همان آغاز، واکنش‌های متفاوتی را میان فعالان این حوزه به دنبال داشت. گروهی از این فعالان، امیدوار شدند که جمهوری اسلامی واقعا به دنبال حل مشکلات آب و محیط زیست کشور افتاده است و در مقابل، گروهی دیگر، این انتصاب را تنها یک جوان‌گرایی ظاهری از سوی دولت خواندند؛ آن هم دولتی که در مقابل سپاه پاسداران قدرت چندانی ندارد.

مدنی، جایی بین زمین و هوا

از حدود ۱۰ روز پیش، تلفن همراه کاوه مدنی خاموش است؛ تقریبا همه پست‌های او در فضای مجازی، در چارچوب دفاع نرم از فعالیت‌های ۶ ماهه‌اش در معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و یا چالش بی‌زباله بوده است. همکارانش در این معاونت، حضور او در دفتر کارش در سال جدید را تایید نمی‌کنند. در این میان، با وجود اینکه حملات رسانه‌ای و پرونده‌سازی در فضای مجازی علیه کاوه مدنی چند روزی است متوقف شده است، انتشار دفاعیه‌ای تازه از سوی همکارانش، ابهامات در خصوص وضعیت او را بیشتر کرده و احتمال ادامه فشار امنیتی بر او را افزایش داده است.
تا زمان تنظیم این گزارش، کسی پاسخ مشخصی از موقعیت و مکان کاوه مدنی ندارد و نزدیک‌ترین همکارانش هم نمی‌گویند و یا نمی‌دانند که آیا او بعد از شرکت در کنفرانس توسعه پایدار در تایلند، از بازگشت به کشور سر باز زده؛ فرار را بر قرار ترجیح داده؛ دستگیر شده؛ در خانه‌ای امن تحت نظر بوده؛ یا مثل شهردار سابق تهران برای «استعفا به دلیل بیماری» تحت فشار است.

نظرتان را بنویسید