محمد بن سلمان: رژیم ایران، اخوان‌المسلمین، و تروریست‌ها، سه ضلع «مثلث شرارت» هستند؛ رژیم ایران با پول توافق، کدام پروژه خانه‌سازی یا بزرگراه یا منطقه صنعتی را ساخته؟

مجله امریکایی آتلانتیک، روز دوشنبه (۲ اپریل-۱۳ فروردین)، مصاحبه‌ای تفصیلی و چالشی را با “محمد بن سلمان” ولیعهد جوان و قدرتمند عربستان سعودی منتشر کرد که این مصاحبه در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های خبری جهان بازتاب وسیعی داشته است.
بخش‌هایی از این مصاحبه را که به موضوع ایران، اسراییل، توافق هسته‌ای، خطر جنگ در منطقه و نیز ریشه‌های اسلام‌گرایی مرتبط است، در ادامه می‌خوانید.
🔴 امروز اعضای “مثلث شرارت” شامل رژیم ایران، اخوان‌المسلمین، و تروریست‌های القاعده و داعش، در تلاش برای ترویج این ایده هستند که وظیفه مسلمانان، تاسیس دوباره خلافت اسلامی، و بازسازی ذهنیت خلافت است؛ و اینکه شکوه و عظمت اسلام در ایجاد یک امپراتوری با استفاده از نیروی زور است.
🔴 اما خدا و پیامبرمان محمد فقط از ما خواسته‌اند تا کلام اسلام را نشر بدهیم و این ماموریت به طور کامل انجام شده است.
🔴 امروز هر انسانی این حق را دارد تا عقیده‌اش را انتخاب کند. در هر کشوری این امکان وجود دارد تا کتاب‌های مذهبی خریده و پیام منتقل شود. ما دیگر هیچ وظیفه‌ای نداریم که برای گسترش اسلام بجنگیم.
🔴 اما آنها در “مثلث شرارت” می‌خواهند مسلمانان را اداره کنند تا به آنها بگویند که وظیفه‌شان به عنوان یک مسلمان، تاسیس یک امپراتوری است.
🔴 ما در این “مثلت شرارت”، نخست رژیم ایران را داریم که می‌خواهد ایدئولوژی افراطی شیعی‌‌اش را گسترش دهد. آنها معتقدند که اگر آن را گسترش دهند، امام غایب باز خواهد گشت و از ایران بر تمام جهان حکومت خواهد کرد و حتی اسلام را تا امریکا نیز بسط خواهد داد. آنها از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ این را گفته‌اند. این در قانون‌شان است و آنها به دنبال اثبات آن با اقدامات‌شان هستند.
🔴 ضلع دوم این “مثلث شرارت”، اخوان‌المسلمین است: یک سازمان افراطی دیگر که می‌خواهد با استفاده از سیستم دموکراتیک بر کشورها حکومت کند و خلافت‌های سایه را در همه جا ایجاد کند. آنها سپس به یک امپراتوری اسلامی واقعی تغییر شکل خواهند داد.
🔴 و ضلع سوم “مثلث شرارت”، تروریست‌ها -القاعده، داعش- هستند که می‌خواهند همه کار را با زور بکنند. رهبران القاعده، رهبران داعش، همه‌شان اول عضو اخوان‌المسلمین بودند؛ اسامه بن‌لادن، ایمن الظواهری، رهبر داعش. این خیلی واضح است.
🔴 عربستان سعودی، مصر، اردن، بحرین، عمان، کویت، امارات متحده عربی، یمن، همه این کشورها از این ایده دفاع می‌کنند که کشورهای مستقل باید روی منافع خودشان تمرکز کنند و روابط خوبی را بر پایه اصول سازمان ملل متحد بسازند. “مثلث شرارت” آن را نمی‌خواهد.
🔴 پروژه ما بر پایه مردم و منافع اقتصادی‌شان است، و نه بر پایه منافع ایدئولوژیک توسعه‌طلبانه. وقتی افراد از وهابیسم صحبت می‌کنند، نمی‌دانند که دقیقا درباره چه چیزی حرف می‌زنند. “خانواده عبدالوهاب” یا “خانواده الشیخ” خیلی شناخته‌شده‌اند اما امروز ده‌ها هزار خانواده مهم در عربستان سعودی وجود دارد. و شما می‌توانید یک عضو شیعه در کابینه ببینید. شما شیعیان را در دولت می‌بینید. رییس مهم‌ترین دانشگاه عربستان سعودی یک شیعه است. بنابراین، ما معتقدیم که ترکیبی از مدارس و فرقه‌های مسلمان هستیم.
🔴 ما در دوره جنگ سرد و برای مقابله با تهدید بزرگتر کمونیسم از گروهی از افراطی‌ها از جمله اخوان‌المسلمین، حمایت مالی کردیم؛ همان‌گونه که ایالات متحده امریکا کرد. ما تلاش داشتیم که تا جنبش آنها را مدیریت و کنترل کنیم. اما در سال ۱۹۷۹ با انقلاب ایران همه‌چیز منفجر شد.
🔴 انقلاب ایران، رژیمی را بر پایه یک ایدئولوژی مبتنی بر شرارت ناب، ایجاد کرد؛ رژیمی که نه برای مردم که برای خدمت به یک ایدئولوژی کار می‌کند. در جهان اهل سنت، افراطی‌ها تلاش کردند تا همان کار را انجام دهند. ما حمله به مکه [در مسجدالحرام] را داشتیم. ما سعی کردیم که تا همه چیز را با یکدیگر هماهنگ و از فروپاشی حفظ کنیم. ما با تروریسم در عربستان سعودی و مصر روبه‌رو شدیم. ما خیلی زود دستور بازداشت اسامه بن‌لادن را دادیم؛ چرا که او در عربستان سعودی نبود.
🔴 من همه را به این چالش دعوت می‌کنم که هر سندی از حمایت مالی دولت سعودی از گروه‌های تروریستی دارند، ارائه کنند. بله، شهروندانی از عربستان سعودی هستند که از گروه‌های تروریستی حمایت مالی می‌کنند. اما این بر خلاف قوانین سعودی است. ما عده زیادی از این افراد را حالا در زندان داریم؛ و نه فقط به خاطر تامین مالی گروه‌های تروریستی که حتی به دلیل حمایت از آنها.
🔴 یکی از دلایلی که با قطر مشکل داریم این است که ما به آنها اجازه نمی‌دهیم تا از سیستم مالی بین ما برای جمع کردن پول شهروندان سعودی و دادن آن به سازمان‌های افراطی استفاده کنند.
🔴 من معتقدم که رهبر حکومت ایران، روی هیتلر را سفید کرده است. هیتلر کاری را که خامنه‌ای تلاش دارد بکند، انجام نداد. هیتلر تلاش داشت اروپا را فتح کند. اما خامنه‌ای می‌خواهد جهان را تسخیر کند. او معتقد است که جهان به او تعلق دارد. آنها هر دو افزادی شرور هستند.
🔴 خامنه‌ای، هیتلر خاورمیانه است. در دهه‌‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ به جز افرادی معدود، کسی هیتلر را به عنوان یک خطر نمی‌دید. ما نمی‌خواهیم ببینیم که آنچه در اروپا رخ داد، در خاورمیانه اتفاق بیفتد. ما می‌خواهیم این را از طریق اقدامات سیاسی و اقتصادی و اطلاعاتی متوقف کنیم. ما می‌خواهیم که از جنگ اجتناب کنیم.
🔴 ما مشکلی با شیعیان نداریم. مشکل ما با ایدئولوژی رژیم ایران است. مشکل ما این است که فکر نمی‌کنیم آنها حق دخالت در امور ما را دارند.
🔴 من معتقدم که پرزیدنت اوباما هم مشکل رژیم ایران را می‌فهمید اما تاکتیک متفاوتی داشت. او معتقد بود که اگر به ایران فرصت‌هایی برای گشایش بدهد، وضع تغییر خواهد کرد. اما این، برای رژیمی که بر پایه ایدئولوژی بنا شده، به این زودی اتفاق نمی‌افتد.
🔴 ۶۰درصد اقتصاد ایران در کنترل سپاه پاسداران است. منافع اقتصادیِ توافق هسته‌ای ایران برای مردم نبوده است. آنها ۱۵۰میلیارد دلار بعد از توافق گرفتند. می‌توانید لطفا فقط یکی از پروژه‌های خانه‌سازی را که با این پول ساخته‌اند برای من نام ببرید؟ یک پارک؟ یک منطقه صنعتی؟ یک بزرگراه؟
🔴 عربستان سعودی، یک‌دهم درصد احتمال می‌دهد که توافق، برای تغییر ایران جواب بدهد. برای پرزیدنت اوباما، این احتمال ۵۰درصد بود. اما حتی اگر ۵۰درصد درست باشد، ما نمی‌توانیم چنین ریسکی بکنیم. چرا که ۵۰درصد دیگر جنگ است. ما باید به سمت سناریویی برویم که جنگی نداشته باشد.
🔴 ما معتقدیم که بعد از اینکه اقدامات رژیم ایران را به عقب راندیم، مشکلات به داخل ایران خواهد رفت. ما نمی‌دانیم که آیا این رژیم فرو خواهد پاشید یا نه؛ این هدف ما نیست؛ اما اگر فرو بپاشد؛ این مشکل آنها است.
🔴 ما باید حالا تصمیمات دردناک جدی بگیریم تا از تصمیمات دردناک بعدی (جنگ) اجتناب کنیم.
🔴 اسراییل کشوری است که در مقایسه با اندازه‌اش، اقتصاد بزرگ و روبه‌رشدی دارد. و البته منافع مشترک بسیاری میان ما وجود دارد و اگر صلح شکل بگیرد، منافع زیادی بین اسراییل و کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] و کشورهایی مثل اردن و مصر خواهد بود.
🔴 ما در منطقه‌ای هستیم که در محاصره داعش، القاعده، حماس، حزب‌الله، رژیم ایران، و حتی دزدان دریایی هستیم. پس نمی‌توانیم درباره امنیت ملی‌مان خطر کنیم. ما نمی خواهیم اتفاقاتی که در عراق افتاده در عربستان سعودی بیفتد.
🔴 با وجود خطرات علیه امنیت ملی، ما توییتر و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را مسدود نکردیم. ما بالاترین درصد استفاده از شبکه‌های اجتماعی در جهان را داریم. شهروندان سعودی، دسترسی آزاد به رسانه‌ها در سراسر جهان را دارند. این در حالی است که رژیم ایران و کشورهای دیگر، شبکه‌های اجتماعی را مسدود می‌کنند.

نظرتان را بنویسید