کلیات استراتژی جدید امریکا درباره ایران: متن کامل بیانیه کاخ سفید ساعاتی پیش از سخنرانی مهم ترامپ

اختصاصی تقاطع: بامداد جمعه (۱۳ اکتبر-۲۱ مهر)، ساعاتی پیش از سخنرانی مهم “دانلد ترامپ”، “کاخ سفید” در بیانیه‌ای، کلیات استراتژی جدید ایالات متحده امریکا درباره ایران را منتشر کرد.

بیانیه‌ی “کاخ سفید”، استراتژی جدید امریکا درباره ایران را حاصل نه ماه مشورت “ترامپ” با تیم امنیت ملی، کنگره و نیز متحدان ایالات متحده توصیف کرده و عناصر اصلی آن را این‌گونه برشمرده است:

♦️ استراتژی جدید ایالات متحده، بر خنثی‌سازی نفوذ بی‌ثبات‌کننده حکومت ایران و محدود کردن تعدی‌گری آن به ویژه حمایتش از تروریسم و شبه‌نظامیان تمرکز دارد.

♦️ ما اتحادهای سنتی و هم‌کاری‌های منطقه‌ای خود را به عنوان سنگری در مقابل خراب‌کاری‌های ایران بازسازی می‌کنیم و توازن قدرت باثبات‌تری را به منطقه بر می‌گردانیم.

♦️ ما در مقابل اقدامات بدخواهانه رژیم ایران و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که ثروت مردم ایران را به زور در اختیار گرفته، می‌ایستیم.

♦️ ما با تهدیدات موشک‌های بالستیک و دیگر سلاح‌های نامتقارن ایران علیه ایالات متحده و متحدان‌مان مقابله خواهیم کرد.

♦️ ما جامعه بین‌الملل را متحد خواهیم کرد تا سپاه پاسداران را به خاطر نقض حقوق بشر و بازداشت ناعادلانه شهروندان امریکایی و دیگر کشورها با اتهامات دروغین، محکوم کند.

♦️ و از همه مهم‌تر، ما تمام راه‌های دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌ای را مسدود خواهیم کرد.

ماهیت رژیم ایران تحت رهبری خامنه‌ای

برای ۲۸ سال، علی خامنه‌ای، “رهبر معظم” ایران بوده است. او قبل از آن، به مدت ۸ سال رییس جمهور بوده و به رژیم ایران بر اساس تصورش شکل داده است.

خامنه‌ای و سپاه پاسداران، یک سیاست ثابت را برای گسترش یک ایدئولوژی انقلابی، با هدف تضعیف نظام بین‌الملل و حکومت‌های دیگر، از طریق زور و خراب‌کاری دنبال کرده‌اند. دشمن اصلی و نماد وحدت او، همواره ایالات متحده امریکا بوده که وی آن را “شیطان بزرگ” می‌خواند.

حکومت ایران تحت رهبری خامنه‌ای، خشونت صادر می‌کند؛ همسایگانش را بی‌ثبات می‌کند؛ و از تروریسم در آن سوی مرزها حمایت می‌کند. این حکومت، در داخل ایران نیز مردم خود سرکوب کرده؛ به حقوق‌شان تجاوز کرده؛ دسترسی‌شان را به اینترنت و جهان خارج محدود کرده؛ در انتخابات دست برده؛ به سوی دانشجویان معترض در خیابان تیراندازی کرده؛ و اصلاح‌طلبان سیاسی مانند میرحسین موسوی و مهدی کروبی را زندانی کرده است.

تهدیدات رژیم ایران

رفتار بی‌پروای رژیم ایران و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یکی از خطرناک‌ترین تهدیدها علیه منافع امریکا و ثبات منطقه‌ است.

رژیم ایران در حالی از درگیری‌های منطقه‌ای و بی‌ثباتی، برای گسترش تجاوزکارانه‌ی نفوذ منطقه‌ای و تهدید همسایگانش استفاده می‌کند که برای این اقدامات، هزینه‌های کوچک داخلی و بین‌المللی می‌پردازد.

این اتفاق، اخیرا و به دنبال ظهور “داعش” درنتیجه‌ی خلاء ناشی از خروج اشتباه دولت اوباما از منطقه رخ داد.

طیف گسترده‌‌ی فعالیت‌های بدخیم رژیم ایران فراتر از تهدید هسته‌ای آن است و این موراد را شامل می‌شود:

♦️ توسعه و تکثیر موشک‌ بالستیک

♦️ حمایت مالی و مادی از تروریسم و افراط‌گرایی

♦️ حمایت از جنایات رژیم اسد علیه مردم سوریه

♦️ خصومت بی‌امان علیه اسراییل

♦️ تهدید مداوم دریانوردی آزاد، به ویژه در آب‌های حیاتی و استراتژیک خلیج فارس

♦️ حملات سایبری علیه ایالات متحده، اسراییل، و دیگر متحدان و شرکای امریکا در خاورمیانه

♦️ نقض شدید حقوق بشر

♦️ بازداشت خودسرانه شهروندان خارجی از جمله امریکایی بر اساس اتهامات دروغ و بدون روند قانونی

نیاز به یک استراتژی جامع

تمرکز کوته‌بینانه دولت پیشین امریکا روی فعالیت‌های هسته‌ای ایران و کنار گذاشتن بسیاری دیگر از اقدامات مخرب این رژیم، نفوذ ایران در منطقه را به بالاترین حد خود رساند.

در ۱۵ سال گذشته، سیاست ایالات متحده به طور مداوم، تهدید فوری سازمان‌های افراط‌گرای سنی را بر تهدید درازمدت ستیزه‌جویی مورد حمایت ایران اولویت داده است.

این موضوع باعث شده تا ایالات متحده به گسترش مداوم نیروهای نیابتی و شبکه‌های تروریستی ایران با هدف ضعیف و ناپایدار نگاه داشتن همسایگانش به امید تسلط بر “خاورمیانه بزرگتر”، توجه کافی نکند. به تازگی، رژیم ایران گسترش این شبکه‌های مجهز به سلاح‌های مخرب فزاینده را با تلاش برای ایجاد یک پل ارتباطی از ایران به لبنان و سوریه تسریع کرده است.

دولت ترامپ این اشتباهات را تکرار نخواهد کرد.

سیاست ایران دولت ترامپ به تمام این تهدیدها و فعالیت‌های بدخواهانه حکومت ایران رسیدگی خواهد کرد و به دنبال تغییر رفتار رژیم ایران خواهد بود.

دولت ترامپ این اهداف را از طریق یک استراتژی که تهدیدات ایران به ویژه تهدیدات سپاه پاسداران را خنثی کند، به انجام خواهد رساند.

مقابله با سپاه پاسداران

سلاح و ابزار اصلی خامنه‌ای در تبدیل ایران به یک حکومت سرکش، عناصر تندرو سپاه پاسداران بوده‌اند.

هدف اعلام‌شده سپاه، برانداختن نظم بین‌الملل است. قدرت و نفوذ سپاه در طول زمان افزایش یافته و در عین حال که به مردم ایران غیر پاسخ‌گو است، تنها به خامنه‌ای جواب پس می‌دهد. بسیار سخت است یافتن درگیری یا مردم رنج‌دیده‌ای در خاورمیانه که شاخک‌های سپاه به تن‌شان نخورده باشد.

سپاهِ غیرپاسخگو به مردم ایران، تلاش کرده تا بخش‌های بزرگی از اقتصاد ایران را به کنترل خود در آورد و راه رقابت را ببندد؛ در همان زمانی که مشغول تضعیف همسایگان ایران و تقویت بی‌ثباتی و هرج و مرجی است که از آن رشد و نمو می‌کند.

سپاه پاسداران، بشار اسد را مُسَلّح و او را برای قصابی مردمش در سوریه راهنمایی کرده و بر استفاده‌اش از سلاح شیمیایی چشم پوشیده است.

سپاه پاسداران به دنبال تضعیف مبارزه علیه داعش از طریق نفوذ گروه‌های شبه‌نظامی عراقی تحت کنترل خود بوده است.

سپاه پاسداران در یمن تلاش کرده تا از حوثی‌ها به عنوان مهره دست‌نشانده خود، برای پنهان کردن نقش ایران در استفاده از موشک‌های پیشرفته و قایق‌های انفجاری در حمله به شهروندان بی‌گناه در عربستان سعودی و امارات متحده عربی استفاده کند و هم‌زمان دریانوردی آزاد در دریای سرخ را محدود نماید.

سپاه پاسداران حتی درست همین‌جا (خاک امریکا) را نیز با حملات تروریستی تهدید کرده است. فرماندهان ارشد سپاه نقشه قتل “عادل الجبیر” سفیر وقت عربستان سعودی در امریکا را سال ۲۰۱۱ طراحی کردند. اما اگر تلاش استثنایی نیروهای پلیس و افسران اطلاعاتی ما در کشف و خنثی‌سازی این عمل وحشتناک نبود، سپاه پاسداران این حمله تروریستی را در پایتخت ما هدایت می‌کرد که نه فقط یک دیپلمات عربستان سعودی، که چندین شهروند بی‌گناه دیگر را نیز در یک رستوران محبوب شهر واشینگتن به قتل می‌رساند.

سپاه پاسداران که بارها خصومت بی‌پروایانه نشان داده و به قانون و هنجارهای مورد تایید نظم بین‌المللی بی‌توجه بوده، همه کشورها و اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند.

شرکای ما در جامعه بین‌الملل با ما موافق هستند که رفتار بی‌پروای سپاه پاسداران صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند. آن‌ها موافقند که سپاه، حامی فرقه‌گرایی و ادامه‌دهنده درگیری‌های منطقه‌ای است. آن‌ها موافقند که سپاه درگیر فعالیت‌های اقتصادی فاسدی است که به زور از مردم ایران گرفته شده است و در عین حال، ناراضیان داخلی، حقوق بشر، و کامیابی اقتصادی ایران را سرکوب می‌کند.

به خاطر همه این دلایل، و به نفع صلح و امنیت بین‌المللی، ثبات منطقه‌ای، و مردم ایران، ما می‌خواهیم با شرکای‌مان برای محدود ساختن این سازمان خطرناک کار کنیم.

برنامه هسته‌ای ایران و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)

فعالیت‌های رژیم ایران شدیدا کمک‌های مثبت به “صلح و امنیت بین‌المللی” را که “برجام” در صدد دستیابی به آن بود، نابود کرده است.

حتی در ارتباط با خود “برجام”، رژیم ایران، الگویی از رفتار ناخوشایند را به نمایش گذاشته که به دنبال بهره‌برداری از راه‌های گریز و آزمودن عزم جامعه بین‌المللی است.

رهبران نظامی ایران به صورت عمومی اعلام کرده‌اند که اجازه بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های نظامی‌شان را نخواهند داد. این اظهارات، در تضاد آشکار با تعهدات ایران تحت برجام و “پروتکل الحاقی” است. در گذشته‌ای نه چندان دور، همین سازمان‌ها تاسیسات هسته‌ای را بر سایت‌های نظامی پنهان کردند.

این رفتار قابل تحمل نیست؛ توافق باید با شدت اجرا شود و سازمان بین‌المللی انرژی اتمی باید به طور کامل از اختیارات بازرسی خود استفاده کند.

نظرتان را بنویسید