ویدئو: الجزایر، کشوری که مردمش کتک زدن همسر را حق مردان می‌دانند

تقاطع: در الجزایر با اکثریت جمعیت مسلمان، بسیاری از مردم، کتک زدن زنان را رفتاری «مردانه‌» می‌دانند و معتقدند مردی که همسرش را کتک نزند، «مرد» نیست.

گزارشی که به تازگی با موضوع خشونت خانگی از شبکه‌ی تلویزیونی “النهار” الجزایر پخش شده بازتاب گسترده‌ای در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان داشته است؛ از جمله پاسخ یک زن که گفته وقتی شوهرش او را کتک می‌زند خوشحال می‌شود و اگر برای مدتی کتکش نزند، احساس می‌کند که رفتار وی دیگر مردانه نیست.

در همین گزارش، مرد جوانی می‌گوید وقتی همسرش او را زیاد عصبانی کند، کتکش می‌زند؛ کتکی که به گفته‌ی او «سخت» نیست و «معمولی» است مانند «سیلی زدن». او تاکید می‌کند که «هیچ مشکلی» با این موضوع ندارد.

مرد دیگری نیز می‌گوید که بعضی وقت‌ها همسرش را کتک می‌زند مثلا زمان‌هایی که خسته از کار برمی‌گردد و می‌بیند چیزی سر جایش نیست و عصبانی می‌شود.

در همین گزارش، یک مرد میان‌سال نیز کتک زدن همسرش را کاری «منطقی» توصیف می‌کند و می‌گوید: «اگر او کتک نخورد روی مسیر درست نمی‌افتد و موفق نمی‌شود.»

بر اساس آمار “یونیسف” (صندوق کودکان ملل متحد) و وزارت بهداشت الجزایر در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳ «۶۰ درصد زنان الجزایری فکر می‌کنند که یک مرد حق کتک زدن همسرش را دارد».

در سال ۲۰۱۶ نیز بیش از ۸ هزار زن در این کشور قربانی خشونت خانگی شده‌اند.

نظرتان را بنویسید