در اعتراض به حجاب اجباری؛ قهرمان آسیا مسابقات تیراندازی تهران را تحریم می‌کند

heena-sidhu-4

تقاطع: “هینا سدهو”، تیرانداز مطرح هندی می‌گوید در اعتراض به اجباری بودن حجاب، در مسابقات قهرمانی سلاح‌های بادی آسیا که قرار است در روزهای ۱۳ تا ۱۹ آذرماه در تهران برگزار شود، شرکت نمی‌کند.

خانم سدهو که قهرمان سال ۲۰۱۳ جهان و سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ آسیا در رشته‌ی “تپانچه بادی ۱۰ متر” است روز شنبه (۲۹ اکتبر-۸ آبان) در صفحه توییتر خود نوشت که وادار کردن ورزشکاران به پوشیدن حجاب بر خلاف میل‌شان، با «روح ورزش» سازگار نیست.

او با تاکید بر این‌که یک فرد «انقلابی» نیست، افزوده: «من به ورزشکار بودنم افتخار می‌کنم چرا که افراد از فرهنگ‌ها، جنسیت‌ها، پس‌زمینه‌ها، ایدئولوژی‌ها و مذاهب مختلف، در کنار هم بدون تعصب رقابت می‌کنند.»

این تیرانداز و دندان‌پزشک ۲۷ساله در ادامه تاکید کرده که هدفش از ورزش، «به نمایش گذاشتن قدرت، نیروی اراده و عزم راسخش» است و «نمی‌تواند برای چیزی کمتر از این، رقابت کند».

وی در عین حال تصریح کرده که قصد ندارد به نظر شخصی‌اش رنگ و بوی سیاسی بدهد.

“هینا سدهو” که یکی از پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ هند به شمار می‌رود در آخرین توییت خود برای هم‌تیمی‌هایش در مسابقات ایران، آرزوی موفقیت کرده است.

heena-sidhu-3

انصراف تیرانداز مطرح هندی از حضور در ایران در اعتراض به حجاب اجباری به فاصله‌ی کمتر از یک ماه از اعتراض مشابه “نازی پایکیدزه” قهرمان شطرنج امریکا و استاد بین‌المللی این رشته صورت می‌گیرد.

خانم پایکیدزه ۲۲ساله که عنوان “استادبزرگ زنان” را از فدراسیون جهانی شطرنج دریافت کرده، در توماری آنلاین خطاب به این فدراسیون خواهان آن شده که یا «ایران حجاب اجباری و هرگونه تبعیض جنسیتی را در جریان میزبانی مسابقات جهانی در سال ۲۰۱۷ لغو کند» و یا این‌که «این مسابقات تا زمان اعلام آمادگی کشور دیگری برای میزبانی آن، به تعویق بیفتد».

او گفته برگزاری مسابقات در ایران به این معنی است که «شطرنج‌بازان میان رسیدن به آرزوهای بزرگ خود، و حفاظت از آزادی‌های مدنی و جان‌شان، یکی را انتخاب کنند».

در بخش پایانی این تومار هم آمده: «در حالی که پیشرفت‌های اجتماعی در ایران وجود داشته، اما هم‌چنان حقوق زنان در این کشور به شدت محدود شده است. این موضوع، فراتر از یک رویداد ورزشی، مبارزه بر سر حقوق زنان است.»

نظرتان را بنویسید