رییس فدراسیون شطرنج ایران: شطرنج‌بازان خارجی حجاب را باعث پیشرفت زنان می‌دانند

nazi-paikidze-pahlevavnzadeh

تقاطع: در حالی که موضوع اجباری بودن حجاب برای شطرنج‌بازان خارجی شرکت‌کننده در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۷ به میزبانی تهران به موضوعی مناقشه‌برانگیز تبدیل شده، رییس فدراسیون شطرنج ایران می‌گوید «شطرنج بازان خارجی معتقدند حجاب باعث پیشرفت بانوان می‌شود».

به نوشته‌ی خبرگزاری “تسنیم”، مهرداد پهلوان‌زاده روز سه‌شنبه (۱۳ مهر-۴ اکتبر) در یک نشست خبری در تهران گفت: «یک نفر به حجاب اعتراض کرده بود و برخی خبرنگاران آن را بزرگ کردند اما شطرنج‌بازان خارجی نه تنها معترض نیستند بلکه معتقدند حجاب باعث پیشرفت بانوان می‌شود.»

اشاره‌ی آقای پهلوان‌زاده به “نازی پایکیدزه” قهرمان شطرنج امریکا و استاد بین‌المللی این رشته ورزشی است که در روزهای اخیر، کارزاری جهانی را با هدف لغو حجاب اجباری در مسابقات جهانی تهران برپا کرده است.

پایکیدزه که با ۲۲سال سن، عنوان “استادبزرگ زنان” را از فدراسیون جهانی شطرنج دریافت کرده، در توماری آنلاین خطاب به این فدراسیون خواهان آن شده که یا «ایران حجاب اجباری و هرگونه تبعیض جنسیتی را در جریان میزبانی مسابقات جهانی لغو کند» و یا این‌که «این مسابقات تا زمان اعلام آمادگی کشور دیگری برای میزبانی آن، به تعویق بیفتد».

او گفته برگزاری مسابقات در ایران به این معنی است که «شطرنج‌بازان میان رسیدن به آرزوهای بزرگ خود، و حفاظت از آزادی‌های مدنی و جان‌شان، یکی را انتخاب کنند».

در بخش پایانی این تومار -که در دو روز گذشته بیش از ۳۶۰۰ نفر آن را امضا کرده‌اند- آمده است: «در حالی که پیشرفت‌های اجتماعی در ایران وجود داشته، اما هم‌چنان حقوق زنان در این کشور به شدت محدود شده است. این موضوع، فراتر از یک رویداد ورزشی، مبارزه بر سر حقوق زنان است.»

لینک تومار برای امضا: https://goo.gl/P1qztA

نظرتان را بنویسید