تازه‌ترین موارد اجرا و صدور حکم زندان بهاییان در شهرهای مختلف ایران

منوچهر خلوصی، شهروند بهایی ساکن مشهد در حالی به شش سال حبس محکوم شد که دو دختر او، نوا و نیکا، هم‌اکنون محکومیت شش و چهار و نیم سال حبس خود را در زندان وکیل‌آباد این شهر سپری می‌کنند.
منوچهر خلوصی، شهروند بهایی ساکن مشهد در حالی به شش سال حبس محکوم شده که دو دختر او، نوا و نیکا، هم‌اکنون محکومیت شش و چهار و نیم سال حبس خود را در زندان وکیل‌آباد این شهر سپری می‌کنند.

تقاطع: در ادامه‌ی فشار حکومت ایران بر شهروندان بهایی، در سه هفته گذشته شش نفر از بهاییان ساکن شهرهای یزد، کرمان، اراک و تنکابن برای سپری کردن دوران محکومیت خود روانه زندان شدند و یک بهایی نیز در شهر مشهد به شش سال زندان محکوم شد.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشری “هرانا”، فرح باغی شهروند بهایی ساکن یزد که به یک سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم شده، روز ۲۰ بهمن با هجوم ماموران امنیتی به منزلش روبه‌رو شد. خانم باغی قرار بود روز ۲۷ بهمن ماه خود را برای شروع محکومیتش به زندان یزد معرفی کند، اما بعد از قصد ماموران برای انتقال پیش از موعدش به زندان، روز ۲۱ بهمن ماه روانه‌ی این زندان شد.

پیش از او، نوید حقیقی، شهروند بهایی ساکن اراک و شهرام فلاح شهروند بهایی ساکن کرمان که در همین پرونده، هر یک به سه سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند، خود را به زندان‌های این دو شهر معرفی کردند.

این سه نفر از جمله ۲۰ بهایی ساکن شهرهای یزد، اصفهان، کرمان و اراک هستند که در تابستان سال ۱۳۹۰ بازداشت شدند و بعد از آزادی با قرار وثیقه، به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و “تبلیغ به نفع گروه‌ها یا سازمان‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی” از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب یزد مجموعا به ۵۸ سال زندان شامل ۳۸ سال زندان تعزیری محکوم گردیدند.

مهران اسلامی و فریبا اشتری دو بهایی دیگر ساکن شهر یزد هستند که جهت اجرای حکم‌شان در این پرونده باید تا ۲۷ بهمن‌ماه خود را به زندان معرفی کنند. آقای اسلامی به یک سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی و فریبا اشتری نیز به ۲ سال حبس تعزیری و ۱ سال حبس تعلیقی محکوم شده‌اند.

در خبری دیگر، وب‌سایت “هرانا”، از صدور حکم شش سال زندان برای منوچهر خلوصی شهروند بهایی ساکن مشهد به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” خبر داده است.

آقای خلوصی روز هشتم آذرماه سال ۱۳۹۲ توسط ماموران ادارهٔ اطلاعات مشهد در منزل شخصی‌اش بازداشت شد و بعد از بیش از دو ماه که بخش عمده‌ی آن در سلول انفرادی بود، با وثیقهٔ ۳۰۰ ملیلون تومانی آزاد گردید.

او در حالی از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد به ۶ سال زندان محکوم شده که هم‌اکنون دو دختر وی به نام‌های نیکا و نوا نیز در حال سپری کردن محکومیت شش و چهار و نیم سال و نیم حبس تعزیری خود در زندان وکیل‌آباد این شهر هستند. این دو خواهر در نوروز امسال در حالی بازداشت شدند که یکی از آن‌ها، در سفر نوروزی به شهرستان بابلسر در استان مازندران به سر می‌برد.

از سوی دیگر، از شهرستان تنکابن در استان مازندران نیز خبر می‌رسد که سه نفر از شهروندان بهایی این شهر به نام‌های فرامرز لطفی، ضیاالله قادری و سروش گرشاسبی روز ۱۴ بهمن بلافاصله بعد از ابلاغ محکومیت در دادگاه، بازداشت و روانه‌ی زندان شده‌اند.

این سه نفر مهرماه سال گذشته در پی شرکت در مراسم سال‌روز درگذشت یک فرد بهایی ساکن تنکابن بازداشت و پس از ۱۷ روز آزاد شده بودند. بر پایه برخی گزارش‌ها، هم‌زمان با بازداشت این افراد، ماموران امنیتی محل کسب آنان را نیز پلمپ کرده بودند.

در خبری مرتبط، اداره‌ی اطلاعات شهر رشت طی دو ماه گذشته بیش از ۲۰ نفر را به دلیل “ارتباط با خانواده‌های بهایی”، احضار و مورد تهدید و بازجویی قرار داده است.

به نوشته “هرانا”، در این بازجویی‌ها که از روز ۲۶ آبان ماه آغاز شده، افرادی بین ۲۰ تا ۶۴ ساله مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

ادامه‌ی فشارها بر بهاییان ایران در حالی است که بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری از جمله آخرین گزارش احمد شهید، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، هم‌اکنون بیش از ۱۵۰ شهروند بهایی در زندان‌های مختلف شهرهای ایران در بازداشت موقت و یا در حال سپری کردن دوران محکومیت زندان خود به سر می‌برند که در بین آن‌ها نام دست‌کم ۵ زوج بهایی نیز به چشم می‌خورد.

جمهوری اسلامی مدعی است که این افراد بدون در نظر گرفتن اعتقادات دینی‌شان محاکمه و زندانی شده‌اند. ادعایی که از سوی مدافعان حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی فعال در این حوزه قویا رد شده است.

نظرتان را بنویسید