آلبوم عکس:‌ نمایش اروتیک‌ترین فیلم دهه اخیر سینما برای کودکان بالای ۱۲ سال فرانسوی

Fifty-Shades-Of-Grey-1

تقاطع: فیلم سینمایی “پنجاه سایه‌ گری” (Fifty Shades Of Grey) که از آن به عنوان اروتیک‌ترین فیلم یک دهه‌ی اخیر سینمای جهان یاد می‌شود، در کشور فرانسه برای کودکان بالای ۱۲ سال به نمایش در می‌آید. این رده‌ی سنی، دومین رده‌ی پایین در رتبه‌بندی فیلم‌ها در فرانسه به شمار می‌رود.

صحنه‌های سکس این فیلم که بر اساس اولین جلد از سه‌گانه‌ی معروف “ای. ال. جیمز” نویسنده‌ی بریتانیایی ساخته شده، از سکانس‌های سکس ۱۰۰ فیلم صحنه‌دار سال ۲۰۱۴ بیشتر است. با این وجود، “ژان فرانسوا ماری”، رییس “هیات طبقه‌بندی فیلم فرانسه” با دفاع از رده‌ی سنی پایین تعیین‌شده برای آن، “پنجاه سایه گری” را یک فیلم “عاشقانه” و “عاطفی” توصیف کرد که «عده‌ی زیادی را شوکه نخواهد کرد».

این در حالی است که این فیلم دارای صحنه‌های متعدد برهنگی و سادومازوخیسم (آزارگری-آزارخواهی جنسی) میان یک تاجر ثروتمند به نام کریستین گری (شخصیت اصلی داستان) و یک دانشجو به نام  آناستازیا استیل است.

فرانسه در مقایسه با بسیاری از کشورها از جمله امریکا و انگلستان، به فیلم‌های دارای محتوای جنسی، رده‌ی سنی پایین‌تری می‌دهد. برای نمونه دو فیلم “زیبایی امریکایی” و “چشمان کاملا بسته” که دارای صحنه‌‌های معروف سکس هستند، در فرانسه اجازه‌ی نمایش برای کمترین رده‌ی سنی را به دست آوردند در حالی که هر دوی آن‌ها در انگلستان رده‌ی سنی بالای ۱۸ سال خوردند.

“پنجاه سایه گری” در کنار “پنجاه سایه تیره‌تر” و “پنجاه سایه باز”، مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی اروتیک “گری” را تشکیل می‌دهند که تا کنون بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان فروخته شده و به ۵۲ زبان دنیا ترجمه گردیده است.

با این وجود، “سَم تیلور-جانسن”، کارگردان نسخه‌ی سینمایی خاطرنشان می‌کند که فیلمش در عین وفادار ماندن به رمان، آن اندازه که مردم انتظار دارند، صحنه‌های آشکار سکس ندارد.

خانم تیلور-جانسن در گفتگویی با روزنامه‌ی گاردین گفته: «سکس می‌بایست یک بخش واقعا قوی داستان می‌بود و من باید به هر صحنه‌‌ی آن ویژگی‌هایی می‌دادم تا آن‌ها را متفاوت کنم. با این وجود، نخواستم که همه چیز از نظر تصویری آشکار باشد و می‌دانم که این موضوع برخی را ناامید خواهد کرد.»

اکران “پنجاه سایه گری” از روز چهارشنبه (۱۱ فوریه-۲۲ بهمن) در شماری از کشورهای اروپایی هم‌چون آلمان و فرانسه آغاز شده است. این فیلم قرار است روز جمعه (۱۳ فوریه) در سینماهای امریکا نمایش عمومی خود را آغاز کند.

نظرتان را بنویسید