محمد یزدی خطاب به علی جنتی: رانت پدرتان را که با آن وزیر شدید از بین نبرید

Nooshin-Taafi-3

تقاطع: محمد یزدی، از “روحانیان” عالی‌رتبه در ساختار حکومت ایران از علی جنتی، “وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی” در دولت حسن روحانی خواست تا به معاونت موسیقی خود تذکر دهد که «موسیقی در اسلام حرام است» و به او توصیه کرد که “مراقب” باشد با کارهایی که می‌کند «رانت پدرش را از بین نبرد».

آقای یزدی در جلسه‌ی “کمیسیون ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی” که در دبیرخانه‌ی مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، خطاب به علی جنتی گفت: «شما نمی‌توانید موارد شبهه را تشخیص بدهید. تمسک به موارد شبهه موجب می‌شود آهسته آهسته مرز‌ها را زیر پا بگذارید و به عنوان مشتبه در حرام بیفتید. تک‌خوانی زن بدون تردید حرام است. همه مراجع هم مخالف هستند، حتی هم‌خوانی‌هایی که در بینش تک‌خوانی زن باشد هم حرام است.»

عضو شورای نگهبان با تاکید بر این‌که «ترویج موسیقی اصولاً حرام است» افزود: «متأسفانه می‌بینیم وزیر ارشاد هر روز یک سری جشن‌ها برگزار می‌کند و هزینه‌هایی را بر بیت‌المال تحمیل می‌کند. آقای وزیر ارشاد! بدانید با این کار‌ها محبوبیت خودتان را در پیش متدینین و مراجع معظم از دست خواهید داد.»

او در ادامه، وزیر شدن علی جنتی را استفاده از “رانت” پدرش، احمد جنتی، دانست و اضافه کرد: «آقای وزیر! مراقب باشید، رانت پدرتان را از بین نبرید. اگر از رانت پدرتان به وزارت رسیده‌اید مراقب باشید به وظیفه خودتان عمل کنید و اگر به وظیفه‌تان عمل نکردید منتظر حمایت نباشید بلکه منتظر مخالفت باشید و بدانید با راهی که پیش گرفته‌اید فردا، پس‌فردا اگر مراجع علیه شما چیزی بگویند در آینده هم نمی‌توانید زندگی درستی داشته باشید.»

انتقادها از “وزیر ارشاد” دولت روحانی پس از آن شدت گرفت که آلبوم موسیقی “تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم” با هم‌خوانی نوشین طافی خواننده‌ی جوان زن و محسن کرامتی از پیش‌کسوتان موسیقی ایران به بازار آمد.

به دنبال انتشار این آلبوم، ناصر مکارم‌شیرازی، “مرجع تفلید” ساکن قم در درس “خارج فقه” خود با بیان این‌که “شکایت”‌های متعددی را از وزارت ارشاد به خاطر “زیر پا گذاشتن ارزش‌های انقلاب” دریافت کرده از مقام‌های این وزارت‌خانه خواست «در کار خود تجدیدنظر کنند تا مردم راضی باشند».

هم‌زمان، حسین نوری همدانی، دیگر “مرجع تقلید” حامی حکومت نیز در سخنانی گفت که اگرچه «حرف و صحبت متعارف زنان با رعایت موازین اسلامی اشکالی ندارد»، ولی “آوازه‌خوانی” آن‌ها با هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند “معمول” شود.

او خواندن و موسیقی زن در برابر مردان را “حرام” دانست و با تاکید بر این‌که «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ندارد چنین کاری کند»، هشدار داد که «مردم ساکت نمی‌مانند» و «جلوی آن را می‌گیرند».

جعفر سبحانی، دیگر “مرجع تقلید” ساکن قم بود که روز پنج‌شنبه گذشته (۱۶ بهمن) در دیدار با محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، نظرات علی جنتی درباره‌ی تک‌خوانی زنان را زیر سوال برد و گفت: «چرا فرزند یک روحانی در مورد تک‌خوانی زنان فتوا می‌دهد؟»

وی با بیان این‌که جنتی باید «بگوید اشتباه کرده است و عذرخواهی کند» افزود: «یعنی تمام مشکلات ما حل شده و تنها این مشکل باقی مانده است که دختری بیاید و تک‌خوانی بکند؟»

یک روز بعدتر، احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه‌ی مشهد که از منتقدان همیشگی دولت حسن روحانی به شمار می‌رود، در “نماز جمعه” این شهر گفت که «صدور مجوز برای زن آوازه‌خوان، تدبیر نیست» و «هر مسلمان و فرد انقلابی از این وضعیت متاثر می‌شود».

آقای علم‌الهدی، ادعای علی جنتی و دیگر مقامات “وزارت ارشاد” را مبنی بر این‌که به نوشین طافی «به عنوان هم‌خوان مجوز داده شده» رد کرد و افزود: «همان‌طور که روی کاور این آلبوم هم دیده می‌شود، خواننده اصلی این آلبوم یک زن است و و مرد تنها هم‌خوانی می‌کند.»

پیش‌ از این علی جنتی در واکنش به انتقاد‌ها در این خصوص، با تاکید بر این‌که “وزارت‌ ارشاد” همه‌ی “موازین اخلاقی، شرعی و قانونی” را رعایت کرده است، گفته بود: «در چند روز گذشته عده‌ای با اطلاع‌رسانی نامناسب به مراجع، علما، ائمه جمعه و نمایندگان مجلس، اطلاعات غلطی داده‌اند که وزارت ارشاد مجوز تک‌خوانی برای خانم‌ها صادر می‌کند که این موضوع صحت ندارد.»

این‌ها در حالی است که در مراسم رونمایی از آلبوم “تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم” که روز ۷ بهمن‌ماه در محل “نشر چشمه” واقع در مجتمع “کوروش” تهران برگزار شد، اعتراض‌هایی به ممنوعیت خوانندگی زنان صورت گرفت که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به اظهارات علی غضنفری، شاعر و ترانه‌سرا، اشاره کرد که با تاکید بر این‌که خوانندگی زنان “حق مسلم” آنان است، پرسید: «چرا همیشه به دنبال این هستیم که بانوان را در آشپزخانه ببینیم؟»

One thought on “محمد یزدی خطاب به علی جنتی: رانت پدرتان را که با آن وزیر شدید از بین نبرید

  1. خوبه ی ذره تحقیق کنید بعد الکی پست بزارید.موسیقی در اسلام مطلقا حرام نیست حتی صدای زن!!! میتوانید به رساله ی رهبر هم مراجعه کنید.در سوال ۱۱۴۶ هم ایشون فرمودن که صدای زن هم مطلقا حرام نیست

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: