برداشت ۳۰۰۰ میلیارد تومانی سازمان اقتصاد اسلامی از صندوق‌های قرض‌الحسنه

علاء میرمحمدصادقی و سه پسر او که هر سه نفر از جمله مدیران جمهوری اسلامی به شمار می‌روند.
علاء میرمحمدصادقی و سه پسر او که هر سه نفر از جمله مدیران جمهوری اسلامی به شمار می‌روند.

تقاطع: عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در “شورای پول و اعتبار” می‌گوید که “سازمان اقتصاد اسلامی” به شکل غیر قانونی مبلغ ۳۰۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق‌های قرض‌الحسنه برداشت کرده است.

هادی قوامی روز دوشنبه (۱۳ بهمن-۲ فبریه) به خبرگزاری “مهر” گفت که «برداشت ۳ درصدی سازمان اقتصاد اسلامی از صندوق‌های قرض‌الحسنه به نام سپرده قانونی نزد بانک مرکزی، اقدامی “خلاف” است» و «این پول باید بازگردانده شود».

آقای قوامی این پول را “حدود ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان” برآورد کرد و گفت که این مبلغ «صرف احداث ساختمانی برای سازمان اقتصاد اسلامی در تهران شده است».

وی با اشاره به فعالیت هزار شعبه “سازمان اقتصاد اسلامی” در سراسر کشور و همچنین مبلغ ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومانی که این سازمان به آن دست یافته، پیش‌بینی کرد که این “تخلف بزرگ و آشکار”، در آینده “عواقب ناگوار” و “اثرات سو” بر اقتصاد ایران بگذارد.

این عضو مجلس شورای اسلامی، “تاثیرهای منفی” این اقدام سازمان اقتصاد اسلامی بر تسهیلات‌دهی صندوق‌های قرض الحسنه را “کاملا طبیعی” دانست و از این سازمان خواست تا رویه خود را “اصلاح” کند و «حداقل به اسم سپرده قانونی بانک مرکزی این کار را انجام ندهد».

گفتنی است آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی در فروردین ۱۳۵۸ و به فاصله‌ی کوتاهی از پیروزی انقلاب اسلامی، فرمان تاسیس بانکی با عنوان “بانک اسلامی ایران” را به علاءالدین میرمحمدصادقی، یکی از بازرگانان حامی خود صادر کرد اما به دنبال برخی تحولات، این بانک سرانجام با عنوان “سازمان اقتصاد اسلامی” فعالیت خود را آغاز نمود.

آقای میرمحمدصادقی اواخر خردادماه ۱۳۸۹ در مصاحبه‌ای درباره‌ی چگونگی تاسیس “سازمان اقتصاد اسلامی” گفت: «بعد از انقلاب برای تشکیل بانک قرض‌الحسنه خدمت امام رسیدیم و با وجود این‌که امام با ما موافقت کرد و قرار بود این بانک تشکیل شود اما برخی از مسوولان اقتصادی وقت در دولت موقت با آن مخالفت کردند و ناگهان همه‌ی بانک‌ها ملی اعلام شد.»

وی ادامه داده بود: «در ‌‌نهایت ایده تشکیل بانک قرض‌الحسنه تبدیل به سازمان اقتصاد اسلامی شد که در حال حاضر حدود هزار و ۲۰۰ صندوق قرض‌الحسنه در کشور را زیر پوشش دارد.»

این میلیاردر ۸۳ ساله‌ی اصفهانی که در حال حاضر، ریاست هیات امنای این سازمان را برعهده دارد، از جمله بنیان‌گذاران و اعضای ارشد حزب “موتلفه اسلامی”، تشکل سیاسی “راست سنتی” در ایران است و تاسیس صد‌ها موسسه در زمینه‌های مختلف درمانی، دینی، مذهبی، بهداشتی و صندوق‌های قرض الحسنه در کارنامه وی دیده می‌شود.

ریاست انجمن صنایع و معادن گچ کشور، ریاست خانه معدن کشور، بنیان‌گذار و ریاست هیات مدیره اتاق‌های مشترک ایران و افغانستان، عضویت در هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی، عضویت در هیات مدیره شرکت‌های صنایع گچ خوزستان، بنادر جنوب، پخش سیمان کشور و عضویت در هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران، از جمله دیگر سوابق علا میرمحمدصادقی به شمار می‌رود.

گفته می‌شود زمانی که شرکت هواپیمایی ایرفرانس در سال ۱۳۵۷ حاضر نشد تا هواپیمایی برای انتقال آیت‌الله خمینی از فرانسه به ایران اختصاص دهد، او با حضور در دفتر این هواپیمایی در پاریس، با پرداخت چندین میلیون دلار تمامی هواپیما و مسافران آن را بیمه کرد تا هواپیمای حامل رهبر انقلاب اسلامی به سوی تهران پرواز کند.

نظرتان را بنویسید