مصرف داروهای حاوی مواد مخدر در میان ۱۱ درصد دانشجویان دختر و ۹/۳ درصد دانشجویان پسر

Ritalin-Tramadol

تقاطع: قائم‌مقام دبیرکل “ستاد مبارزه با مواد مخدر” در ایران می‌گوید که ۱۱ درصد دانشجویان دختر و ۹/۳ درصد دانشجویان پسر داروهای حاوی مخدر مصرف می‌کنند.

علی‌رضا جزینی، روز یکشنبه (۲۵ ژانویه-۵ بهمن) در یک سخنرانی در “دانشگاه خوارزمی” گفت که بر اساس نتایج شیوع‌شناسی مواد مخدر در میان دانشجویان وزارت علوم، شیوع مصرف مواد مخدر میان دانشجویان دختر ۱/۴ درصد و بین تمام دانشجویان ۲/۶ درصد است.

وی هم‌چنین با بیان این‌که ۱/۸ درصد دانشجویان ترامادول و ۱/۳ درصد آن‌ها، ریتالین مصرف می‌کنند، از تصویب رشته “مبارزه با مواد مخدر” در “شورای عالی وزارت علوم” خبر داد و گفت: «به دنبال گنجاندن ۲ واحد درسی پیش‌گیری از اعتیاد برای دانشجویان هستیم.»

آقای جزینی، پیش از این نیز در اردیبهشت‌ماه گذشته از افزایش ۵۰ درصدی فروش داروی “ریتالین” در شب‌های امتحان دانشجویان و دانش‌آموزان خبر داده بود.

او دلیل استفاده دانش‌آموزان و دانشجویان از “ریتالین” را «تقویت حافظه» و «شب‌بیداری» عنوان کرده و گفته بود که آن‌ها تحت تاثیر «تبلیغات غلط» و «ناآگاهی» از این داروی روان‌گردان استفاده می‌کنند.

در همین ارتباط، عطالله عبداللهی، “معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان غذا و دارو”، اسفندماه سال گذشته، در گفتگویی با خبرگزاری “تسنیم” از “افزایش چشم‌گیر” مصرف ریتالین طی سال‌های اخیر خبر داده و گفته بود که سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱۵۰ میلیون عدد از این دارو در کشور مصرف شد که این رقم «بیش از پنج برابر سه سال قبل و ۱۰ برابر سال ۱۳۸۵ است».

فیروز جعفری، رییس وقت “اداره پیشگیری، درمان و کاهش آسیب اعتیاد وزارت بهداشت” در شهریورماه سال ۹۲ با هشدار نسبت به استفاده دانشجویان از ریتالین در فصل امتحانات به خبرگزاری “فارس” گفته بود که مصرف این ماده می‌تواند به استفاده از ماده مخدر “شیشه” منتهی شود.

در این میان، در خردادماه سال گذشته، مصطفی فروتن، روان‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی در گفتگویی با خبرگزاری “ایلنا”، مصرف “ریتالین” را به دانشجویان و دانش‌آموزان محدود ندانسته و خاطرنشان کرده بود که بسیاری از زنان و دختران در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی از این روان‌گردان به عنوان یک “داروی لاغری” استفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر کاهش سریع سن مصرف‌کنندگان ریتالین و شدت گرفتن گرایش جوانان به استفاده از این دارو اضافه کرده بود که گرایش به این ماده از مقطع کار‌شناسی در دانشگاه‌ها به مقاطع “دبیرستان” و حتی “راهنمایی” کشیده شده است.

آقای فروتن با استناد به یک تحقیق‌ انجام‌شده، مدعی شده بود که از هر ۱۰ دانشجو، ۶ نفر سابقه مصرف ریتالین دارند و آن را با اسامی چون قرص “شب امتحان” یا “قرص دانشجویی” خریداری می‌کنند.

نظرتان را بنویسید