تداوم غیبت دو ارکستر ملی ایران و سمفونیک تهران در جشنواره موسیقی فجر

منوچهر صهبایی و داوود فخرالدینی، آخرین رهبران ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران
منوچهر صهبایی و داوود فخرالدینی، آخرین رهبران ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران

تقاطع: ارکسترهای “ملی” و “سمفونیک تهران” که در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد تعطیل شده بودند، با وجود وعده‌های حسن روحانی و مسوولان “وزارت ارشاد” برای احیای آن‌ها، در سی‌امین جشنواره دولتی موسیقی “فجر” حضور نخواهند داشت.

علی ترابی، “دبیر اجرایی جشنواره امسال موسیقی “فجر”، روز چهارشنبه (۱ بهمن-۲۱ ژانویه) با اعلام رسمی عدم حضور “ارکستر ملی” و “ارکستر سمفونیک تهران” در این دوره از جشنواره به خبرگزاری “مهر” گفت که تنها شاید یک “رونمایی” از ارکستر سمفونیک تهران در ایام جشنواره انجام شود، که «این موضوع نیز هنوز نهایی نشده است».

این در حالی است که روز ۲۱ آبان ماه امسال، پیروز ارجمند، مدیرکل “دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی” در گفتگو با خبرگزاری “ایسنا” اعلام کرده بود: «قطعا ارکسترهای دولتی ایران در سی‌امین جشنوارهٔ موسیقی فجر اجرا خواهند داشت و ما در این راستا تلاش خواهیم کرد.»

در همین ارتباط، وب‌سایت “تابناک” روز شنبه (۴ بهمن) با اشاره به اعلام جدول برنامه‌های جشنواره موسیقی “فجر” نوشت که در جشنواره امسال نیز که قرار است از ۲۴ بهمن تا ۱ اسفند برگزار شود، «از ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران رونمایی نخواهد شد» تا «هم‌چنان مردم ایران از نمادهای موسیقیایی‌شان محروم باشند».

این گزارش در ادامه اظهارات یک سال قبل حسن روحانی را یادآوری کرده که با ابراز “تاسف” از تعطیلی این دو ارکستر وعده داده بود دولتش حتی اگر منجر به دادن “کارت زرد” دیگری از سوی “مجلس” به “وزیر ارشاد” شود، “حتما”، طی چندماه، آن‌ها را “احیا” خواهد کرد.

به دنبال آن، علی جنتی، “وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی” روز ۲۵ بهمن ماه سال گذشته در گفتگو با خبرگزاری “مهر” از احیای این دو ارکستر در “آینده‌ای نزدیک” خبر داده و گفته بود: «خوش‌بختانه این موضوع به اطلاع آقای روحانی برای حمایت‌های بیشتر در این زمینه رسیده است و شما به زودی شاهد بازگشایی مجدد ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک برای ادامه فعالیت خواهید بود.»

این در حالی است که بردیا کیارس، “رهبر اکستر سمفونی تهران” اوایل شهریورماه امسال با انتقاد و ابراز تاسف از عدم احیای این ارکستر و نیز “ارکستر ملی ایران” گفته بود که «این موضوع سبب ناراحتی و دل‌نگرانی خانواده موسیقی کشور شده است».

ارکستر موسیقی ملی ایران توسط فرهاد فخرالدینی در سال ۱۳۷۷ با پشتیبانی علی مرادخانی، مدیر وقت امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری کنونی این وزارت‌خانه راه‌اندازی شد.

نخستین زمزمه‌ها درباره تعطیلی این ارکستر از لغو کنسرت محمدرضا شجریان در سال ۱۳۸۸ شروع شد تا این‌که سرانجام در تیرماه سال ۱۳۸۸، وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد آن را به “بنیاد رودکی” واگذار کرد. در پی این اقدام، آقای فخرالدینی بعد از ۱۱ سال از رهبری ارکستر ملی ایران کناره‌گیری کرد.

ارکستر سمفونیک تهران نیز از پاییز سال ۱۳۱۲ فعالیت خود را آغاز کرد و طی هشتاد سال، موسیقی‌دان‌های مطرحی همچون مرتضی حنانه، حشمت سنجری، فرهاد مشکات، نادر مشایخی و شهرداد روحانی رهبری آن را بر عهده داشتند.

این ارکستر سرانجام آبان ماه سال ۱۳۹۱ پس از عدم تمدید قرارداد با نوازندگان و هم‌چنین پرداخت نشدن بخشی از مبلغ قراردادهای پیشین نوازندگان آن تعطیل شد. در آن زمان، مسوولان وقت “وزارت ارشاد” از تاسیس “موسسه ارکستر ایران” و ادامه فعالیت ارکسترهای ملی و سمفونیک تهران در این موسسه خبر دادند اما این موسسه هرگز راه‌اندازی نشد.

نظرتان را بنویسید