خشم حامیان حکومت از شرط جدید سفارت فرانسه برای متقاضیان ویزای این کشور

France-Embassy-Tehran

تقاطع: دستور‌العمل جدید سفارت فرانسه که از متقاضیان ویزای ورود به خاک این کشور می‌خواهد عکسی “بدون پوشش سر” را در پرونده‌ی خود قرار دهند با اعتراض شماری از چهره‌ها و نیز گروه‌های تندروی حامی حکومت ایران همراه شده است.

این دستورالعمل که به تمامی‌ سفارت‌خانه‌های فرانسه در جهان ابلاغ شده و نسخه‌ی فارسی آن نیز روی وب‌سایت سفارت فرانسه در تهران قرار گرفته، از متقاضیان دریافت ویزا می‌خواهد که یک “عکس رنگی و جدید از چهره (بدون پوشش سر) در زمینه روشن” که در آن، چهره متقاضی حدودا “۷۰ تا ۸۰ درصد مشخص باشد”، ضمیمه پرونده‌ی خود نمایند.

در واکنش به این قانون جدید، “سازمان بسیج دانشجویی” که نمایندگی سپاه پاسداران در دانشگاه‌های ایران را بر عهده دارد، روز جمعه (۲۶ دی-۱۶ ژانویه) با انتشار اطلاعیه‌ای از قصد خود برای برگزاری تجمع در مقابل سفارت فرانسه در تهران خبر داد و اعلام کرد که شماری از “دانشجویان انقلابی” در اعتراض به “اجبار سفارت فرانسه به زنان برای کشف حجاب در محیط سفارت‌خانه”، “توهین نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام” و “محکوم کردن اسلام آمریکایی” دست به تجمع خواهند زد.

در همین ارتباط، ناصر آراسته، “دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور” به خبرگزاری “تسنیم” (وابسته به سپاه پاسداران) گفت که این تجمع اعتراضی “در صورت اخذ مجوز”، ساعت ۳ بعدازظهر روز دوشنبه (۲۹ دی) در مقابل سفارت فرانسه برگزار خواهد شد.

پیش‌تر در روز چهارشنبه (۲۴ دی) نیز، محمدعلی پورمختار، رییس “کمیسیون اصل نود” مجلس شورای اسلامی، دستورالعمل جدید سفارت فرانسه را “تجاوزی آشکار به حقوق افراد” خواند و خواستار “برخورد جدی” وزارت امور خارجه با آن شد.

وی با بیان این‌‌که این کار “مخالف حق آزادی افراد در مذهب” است، به “باشگاه خبرنگاران جوان” گفت: «ما نباید هیچ وقت عزت و اعتقادات خود را به بهای سفر به کشور فرانسه که دستاورد خاصی برای‌مان ندارد، بفروشیم.»

هم‌زمان، محمد بیاتیان، دیگر عضو مجلس شورای اسلامی نیز به همین خبرگزاری گفت که «اگر فرانسه مدعی رعایت آزادی انسان‌ها است، حجاب هم باید مورد پذیرش قرار گیرد چرا که مسلمانان آزادانه آن را انتخاب کرده‌اند».

وی اضافه کرد که دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی «باید با سفارت‌خانه فرانسه برخورد لازم را انجام دهد».

پیش از این در روز دوشنبه (۲۲ دی)، حمید رسایی، دیگر عضو مجلس شورای اسلامی در سخنانی خطاب به حسن روحانی گفته بود: «شما گفتید عزت را به پاسپورت‌ها بر می‌گردانید اما حالا سفارت فرانسه به زن‌های ما می‌گوید کشف حجاب کنید تا به شما ویزا بدهیم.»

وب‌سایت “رجانیوز”، نزدیک به “جبهه پایداری” هم روز چهارشنبه (۱۷ دی) با انتشار گزارشی این اقدام سفارت فرانسه را “عجیب”، “کاملا غیرقانونی”، و “مغایر با مفاد معاهدات بین‌المللی و آزادی بیان و احترام به حقوق شخصی” دانسته و نوشته بود که اهمیت این موضوع به قدری است که حتی «تا پای تعطیلی سفارت فرانسه در تهران هم میتوان پیش رفت».

خشم گروه‌های تندروی طرفدار حکومت ایران از دستورالعمل جدید دولت فرانسه در حالی صورت می‌گیرد که زنان خارجی متقاضی ویزای ورود به ایران باید عکسی با “حجاب اسلامی” به سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ارائه دهند و در هنگام حضور در ایران نیز باید با “پوشش اسلامی” در اماکن عمومی حاضر شوند.

One thought on “خشم حامیان حکومت از شرط جدید سفارت فرانسه برای متقاضیان ویزای این کشور

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: