انتشار اظهارنظر جرج کلونی در حمایت از “شارلی ابدو” باعث توقیف “مردم امروز” شد

Mardom-Emrooz-Charlie-Hebdo

تقاطع: روزنامه “مردم امروز” به خاطر انتشار جمله «من شارلی هستم» از قول “جُرج کلونی” در صفحه‌ی اول یکی از شماره‌های اخیر خود، توقیف شد.

محمد قوچانی، سردبیر این روزنامه با تایید این خبر به خبرگزاری “ایسنا” گفت که دادستانی تهران عصر روز شنبه (۲۷ دی-۱۷ ژانویه) دستور توقیف “مردم امروز” را به مسوولان آن ابلاغ کرده است.

به گفته‌ی آقای قوچانی، زمان توقیف این روزنامه معلوم نیست.

توقیف “مردم امروز” پس از انتشار تنها ۱۹ شماره در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای گذشته شماری از اعضای تندروی مجلس شورای اسلامی با همراهی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، وزیر ارشاد را تهدید کرده بودند که در صورت عدم برخورد با این روزنامه، وی را استیضاح خواهند کرد.

به دنبال آن بود که “اداره کل مطبوعات داخلی” وزارت‌ ارشاد، به “مردم امروز” به دلیل انتشار تیتر و تصویر درباره نشریه فرانسوی “شارلی ابدو” تذکر داد و اعلام کرد که جلسه‌ی “هیات نظارت بر مطبوعات” برای رسیدگی به “تخلف” این روزنامه در هفته‌ی جاری برگزار خواهد شد.

محمد قوچانی نیز در گفتگویی با خبرگزاری‌ها اعلام کرد که انتشار گفته‌ی “جرج کلونی” درباره‌ی “شارلی ابدو”، پیش از انتشار کارتون “محمد”، پیامبر مسلمانان بر روی شماره‌ی اخیر این هفته‌نامه صورت گرفته بود و “مردم امروز” در شماره‌‌های بعدی خود این اقدام هفته‌نامه‌ی فرانسوی را محکوم خواهد کرد.

با این وجود، دادستانی تهران تصمیم گرفت تا پیش از تشکیل جلسه “هیات نظارت بر مطبوعات”، دستور توقیف این روزنامه را صادر کند.

“مردم امروز” به مدیرمسوولی “احمد ستاری” روز ۲۴ آذرماه امسال فعالیت خود را به عنوان یک روزنامه‌ی حامی دولت آغاز کرد اما هم‌چون روزنامه‌ی دیگری که محمد قوچانی پیش‌تر سردبیری آن را بر عهده داشت، نتوانست عمر زیادی کند.

قوچانی پیش‌تر در آخرین روزهای بهمن ۹۲ نیز “روزنامه‌ آسمان” را به همراه تیم رسانه‌ای خود منتشر کرد که آن روزنامه تنها بعد از شش شماره با دستور دادستانی تهران توقیف شد.

گفتنی است این دومین روزنامه‌ی حامی دولت است که در کمتر از یک ماه اخیر با دستور قوه قضاییه جمهوری اسلامی توقیف می‌شود. پیش‌تر در روز دوم دی‌ماه، روزنامه‌ی “روزان” به دلیل انتشار ویژه‌نامه‌ای درباره‌ی سال‌روز درگذشت “آیت‌الله منتظری” توقیف شده بود.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی تا کنون نسبت به توقیف رسانه‌های حامی خود موضع‌گیری نکرده است.

نظرتان را بنویسید