تشییع پیکر آیت‌الله طاهری اصفهانی به راهپیمایی ضد حکومتی تبدیل شد

Taheri-Esfehani-Protest-June-4th

تقاطع: گزارش‌ها از اصفهان حاکی از آن است که مراسم تشییع پیکر آیت‌الله جلال‌الدین طاهری اصفهانی، امام‌جمعه‌ی درگذشته‌ی پیشین اصفهان، به راهپیمایی ضد حکومتی مردم معترض و هواداران جنبش سبز تبدیل شد. در این مراسم که ساعتی قبل در اصفهان برگزار شده، هزاران نفر از معترضان با سر دادن شعارهایی خواهان آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر جنبش سبز که در بازداشت خانگی به سر می‌برند شدند.

به گزارش تقاطع، در ویدئوهایی که از این مراسم بر روی سایت یوتیوب قرار گرفته، معترضان که شمارشان چندین هزار نفر برآورد می‌شود، شعار می‌دهند: «یاحسین/میرحسین»، «کروبی و موسوی آزاد باید گردند»، «مرگ بر دیکتاتور» و «یا حجت‌بن‌الحسن، ریشه‌ی ظلم رو بکن».

پیکر جلال‌الدین طاهری اصفهانی، صبح امروز سه‌شنبه (۱۴ خرداد-۴ جون) پس از اقامه‌ی نماز از سوی آیت‌الله شبیری زنجانی در مسجد اعظم حسین‌آباد اصفهان، به سوی “گلستان شهدا”ی این شهر تشییع و در آنجا به خاک سپرده شد.

هم‌چنین، حسن روحانی، یکی از دو کاندیدای نزدیک به اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری، در این مراسم حضور داشته است.

آقای طاهری اصفهانی، از جمله یاران نزدیک آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بود که بعدها به یکی از منتقدان علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی تبدیل شد. او در سال ۱۳۸۲ و در اعتراض به شرایط بسته‌ی سیاسی و نیز فساد اقتصادی در سیستم جمهوری اسلامی، با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم، از نمایندگی ولی فقیه در اصفهان و امامت جمعه‌ی این شهر کناره‌گیری کرد. نامه‌ای که رهبر جمهوری اسلامی را به واکنش و نگارش پاسخ واداشت.

آیت‌الله طاهری، در جریان جنبش سبز نیز از جمله حامیان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو کاندیدای معترض به نتایج انتخابات بود و یکی از فرزندان وی نیز در جریان این جنبش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان محکوم شد.

وی که از کهولت سن رنج می‌برد، هفته‌های اخیر را در شرایط کما قرار داشت و سرانجام روز یکشنبه (۱۲ خرداد-۲ جون) در اصفهان درگذشت. گفته شده که رهبر جمهوری اسلامی با وصیت او مبنی بر تدفینش در کنار قبر آیت‌الله حسینعلی منتظری در قم مخالفت کرده است.

نظرتان را بنویسید