عبدالرضا کاهانی کارگردان سینما: تفاوت بین روحانی و احمدی‌نژاد در یک لبخند است

Abdolreza-Kahani

تقاطع: عبدالرضا کاهانی، کارگردان سینمای ایران، در یک نشست خبری به شدت از سیاست‌های “وزارت ارشاد” دولت روحانی در زمینه‌ی سینما و هنر انتقاد کرد و گفت مردم تفاوت بین روحانی و احمدی‌نژاد را فقط در یک لبخند می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای کاهانی که صبح روز سه‌شنبه (۲۳ دی-۱۳ ژانویه) برای اعلام وضعیت نمایش تازه‌ترین فیلمش “استراحت مطلق” روبه‌روی خبرنگاران قرار گرفته بود، با بیان این‌که عدم راهیابی این فیلم به جشنواره دولتی “فیلم فجر” برایش “هیچ ارزشی” ندارد، گفت: «مسوولان فعلی وزارت ارشاد نه تنها از روی مسوولان قبلی کپی‌برداری می‌کنند بلکه شیوه جدیدی را در سانسور آغاز کرده‌اند که تاکنون ندیده بودیم.»

وی قصد خود از ارائه “استراحت مطلق” به “جشنواره فیلم فجر” را «راحت‌تر شدن شرایط دریافت پروانه نمایش» و اعمال اصلاحیه‌های کمتر عنوان و اضافه کرد: «برای اولین بار با یک مدیر سینمایی شام خوردم و تاریخ نمایش فیلم در برج میلاد مشخص شد، حتی زمانی را گذاشتیم که حساسیت‌ها کمتر باشد… برای نخستین بار سانسور را پذیرفتم تا چهره دیگری از خودم نشان دهم، حتی برای اولین بار به ارشاد رفتم و تعهد شفاهی دادم که تغییرات را در فیلمم اعمال خواهم کرد، اما همه چیز تغییر کرد.»

کارگردان فیلم‌های “هیچ” و “اسب حیوان نجیبی است” در ادامه با تاکید بر این‌که حرف زدن درباره‌‌ی جشنواره “فجر” برایش «کشنده» و «ناراحت‌کننده» است، جایزه‌های این جشنواره را «قابل حدس» خواند و افزود: «من نگران کسانی می‌شوم که همیشه در همه جشنواره‌ها حضور دارند. این بودن آنان بوی کارهای سفارشی می‌دهد و نشانه دولتی بودن آن‌ها به معنای منفی آن است.»

او با بیان این‌که تا کنون ۷ فیلم جشنواره امسال “فیلم فجر” را دیده، بخش نگران‌کننده‌ی این فیلم‌ها را “خنثی” بودن آن‌ها دانست و گفت این سیاستی است که «مسوولان در قبال فیلم‌های اجتماعی درنظر گرفته‌اند و فیلم‌سازان را به این سمت هدایت می‌کنند».

کاهانی با اشاره به این‌که شمقدری و سجادپور، مدیران سینمایی دولت قبلی «خیلی او را اذیت کردند»  و حتی باعث شدند برای مدتی ایران را ترک کند و به فرانسه برود، خاطرنشان کرد که امروز متوجه شده آن‌ها در مقایسه با ایوبی و رضاداد، مدیران سینمایی فعلی، «مدیران بهتری هستند» چرا که در رفتارشان «صادق‌تر» و «ساده‌تر» بودند.

وی این بهانه را که “وزارت ارشاد” و “سازمان سینمایی” تحت فشار “نیروهای تندرو” و “کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی” هستند، غیر قابل قبول خواند و گفت: «این امر نوع جدیدی از سانسور و رفع تکلیف است. اینکه وزارت ارشاد می‌گوید کاری از دستش برنمی‌‌آید پس از دست چه کسی چه کاری برمی‌‌آید. اگر وزیر نمی‌تواند به وظایف خود عمل کند هرقدر هم آدم خوبی باشد؛ می‌تواند خداحافظی کند و برود.»

او از سینماگران نیز به خاطر عدم دفاع از یکدیگر انتقاد کرد و اتفاقی را که برای خود افتاد «بلایی» خواند که «سال‌های بعد بر سر دیگران خواهد آمد».

کارگردان ۴۱ ساله‌ی سینمای ایران، در عین حال تاکید کرد که اگر “استراحت مطلق” در جشنواره “فجر” پذیرفته می‌شد نیز به احترام کارگردانانی چون بهمن فرمان‌آرا که فیلم‌شان رد شده، فیلمش را از جشنواره خارج می‌کرد.

وی در ادامه با اشاره به این‌که فیلم “استراحت مطلق” پخش‌کننده بین‌المللی دارد، از اکران قطعی فیلمش در اسفندماه خبر داد و در پاسخ به این سوال که بر چه اساسی این تاریخ را اعلام کرده، گفت: «من ترجیح می‌دهم از جایی پروانه بگیرم که کسی روی آن حرف نزد و می‌خواهم از خدا مجوز نمایش فیلمم را بگیرم که دیگر کسی روی آن حرفی نزند. من مطمئنم فیلمم اسفندماه به نمایش درمی‌آید.»

عبدالرضا کاهانی، دولت حسن روحانی را نیز این‌گونه توصیف کرد: «زمانی که ما درباره یک چیز حرف می‌زنیم و زیاد آن را تکرار می‌کنیم، بدین معناست که آن مسأله وجود ندارد. زمانی که دولت فعلی مکرر از اعتدال و امید می‌گوید یعنی این‌که اعتدال و امیدی وجود ندارد.»

گفتنی است در “استراحت مطلق”، بازیگرانی چون ترانه علیدوستی، بابک حمیدیان، رضا عطاران و امیرشهاب رضویان به ایفای نقش پرداخته‌اند.

این فیلم در کنار فیلم‌های “دلم می‌خواد” به کارگردانی بهمن فرمان‌آرا، “نهنگ عنبر” به کارگردانی سامان مقدم، “دلتا ایکس” به کارگردانی علیرضا امینی، “تابو” ساخته خسرو معصومی، و “مادر قلب اتمی”، به کارگردانی علی احمدزاده از جمله فیلم‌های مطرحی هستند که از حضور در سی‌و‌سومین “جشنواره فیلم فجر” بازمانده‌اند.

گفته شده که همه‌ی این فیلم‌ها هم‌چون “استراحت مطلق” با مشکل ممیزی روبرو هستند و صدور پروانه‌ی نمایش برای آن‌ها نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

پیش‌تر روزنامه‌ی “بانی فیلم” نیز در گزارشی نوشته بود که مسوولان “جشنواره فیلم فجر” از بیم آن‌‌که عبدالرضا کاهانی بعد از اکران فیلمش، دیگر زیر بار ممیزی نرود، از حضور “استراحت مطلق” در جشنواره جلوگیری کردند.

نظرتان را بنویسید