۶۰ درصد دانش آموزان معتاد، ماده مخدر “شیشه” مصرف می‌کنند

Addiction-Young-Iranian

تقاطع: علی‌رضا جزینی، قائم‌مقام دبیرکل “ستاد مبارزه با مواد مخدر” در ایران، روز دوشنبه (۲۲ دی-۱۲ ژانویه) در سخنانی در این ستاد، تغییر نگرش در مصرف مواد مخدر از “سنتی” به “صنعتی” را “بسیار نگران‌کننده” و “فاجعه‌آمیز” خواند و با بیان این‌که «یک درصد دانش‌آموزان کشور مصرف‌کننده مواد مخدر هستند»، گفت که ۶۰ درصد این دانش آموزان، ماده مخدر “شیشه” مصرف می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری “ایسنا”، آقای جزینی با ابراز “نگرانی” از کاهش سن مصرف مواد مخدر در کشور خاطرنشان کرد که به دلیل افزایش مصرف مواد مخدر توسط دانش‌آموزان، اخیرا “تفاهم‌نامه‌ای” میان “ستاد مبارزه با مواد مخدر” و “وزارت ورزش و جوانان” برای اجرای طرح‌های پیشگیری از شیوع مصرف مواد مخدر در میان نسل جوان و نوجوان امضا شده است.

این مقام مسوول پیش از این نیز در اردیبهشت‌ماه امسال با استناد به شیوع‌شناسی صورت گرفته در سال ۱۳۹۰ گفته بود که ۰/۴ درصد دانش‌آموزان در سنین ۱۶ و ۱۷ سالگی، دست‌کم یک بار، ماده محرک “شیشه” را برای موفقیت در امتحانات خود استفاده کرده‌اند.

در اواخر شهریورماه امسال هم عطاءالله سلطانی، رییس “کمیته آموزش عالی مجلس شورای اسلامی” از شیوع اعتیاد بین دانش‌آموزان و کاهش سن مصرف مواد مخدر در میان دانش‌آموزان “۸ تا ۹ ساله” خبر داد و با بیان این‌که «بروز اعتیاد در برخی مدارس به ویژه مدارس غیرانتفاعی مساله‌ساز شده» تاکید کرد که «ادامه این روند معضلات زیادی را در جامعه پدید می‌آورد».

وی همچنین از این‌که برخی دانش‌آموزان حتی در حضور مدیران آموزشی مدارس، سیگار مصرف می‌کنند، به شدت ابراز تاسف کرد.

در این میان در اوایل تیرماه امسال فاطمه دانشور، “عضو شورای اسلامی شهر تهران” از راه‌اندازی نخستین مرکز درمان اعتیاد کودکان و نوجوانان کشور در یکی از مناطق پرخطر تهران در آینده‌ای نزدیک خبر داد. هرچند که این مرکز به دلیل عدم تایید آن از سوی “ستاد مبارزه با مواد مخدر”، هنوز راه‌اندازی نشده، اما روز یکم دی‌ماه، دو مرکز درمان کودکان معتاد زیر ۱۸ سال در زاهدان افتتاح شد.

محمدرضا سراوانی، مدیرکل اداره بهزیستی استان سیستان و بلوچستان در مراسم افتتاح این مراکز، با بیان این‌که «در کل کشور تاکنون مرکزی برای ترک اعتیاد کودکان وجود نداشته» خاطرنشان کرد هر کدام از این دو مرکز ظرفیت نگهداری و درمان بین ۲۰ تا ۳۰ کودک معتاد را دارد.

او اضافه کرد که «عمده مصرف این کودکان شیشه و کریستال است».

از سوی دیگر، نگرانی از افزایش مصرف مواد مخدر در میان دانش‌آموزان ایرانی در حالی است که علی‌اصغر فانی، “وزیر آموزش و پرورش” در بهمن‌ماه سال گذشته اعتیاد دانش‌آموزان را موضوعی فراتر از مسوولیت‌های این وزارت‌خانه خوانده و مدعی شده بود که آن‌ها «به دلیل دانش‌آموز بودن در دام اعتیاد نمی‌افتند بلکه به علت قرار گرفتن در خانواده آسیب‌دیده در معرض این خطر هستند».

 او با بیان این‌که «مدرسه محل تجمع دانش‌آموزان است نه محل ترویج اعتیاد» اضافه کرده بود که یک دانش‌آموز «ممکن است در بیرون از مدرسه به مشکلاتی دچار شده باشد و تنها در مدرسه تجمع داشته باشد».

گفتنی است مقام‌های دولتی سال‌ها است که شمار معتادان شناسایی‌شده در ایران را یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام می‌کنند اما کارشناسان این حوزه، آمار واقعی معتادان را بر اساس تعداد افرادی که در طول سال دستگیر و نیز کسانی که وارد سیستم درمانی می‌شوند، بین ۳ تا ۳/۵ میلیون نفر برآورد می‌کنند.

نظرتان را بنویسید