مخالفت دادستانی با اعزام حمید بابایی به دندان‌پزشکی با وجود موافقت پزشکی قانونی

Hamid-Babaei

تقاطع: کبرا پارساجو، همسر حمید بابایی دانشجوی دکترای فایننس دانشگاه لیژ بلژیک که مردادماه سال گذشته در پی بازگشت به ایران بازداشت و به ده سال زندان (۶ سال تعزیری و ۴ سال تعلیقی) محکوم شد و از آن زمان در زندان اوین به سر می‌برد، با انتشار نوشته‌ای در صفحه‌‌ی فیسبوک خود از مخالفت دادستانی تهران برای اعزام این زندانی سیاسی به دندان‌پزشکی علی‌رغم موافقت پزشکی قانونی و رییس بند ۷ زندان اوین خبر داده است.

خانم پارساجو با اشاره به ماده ٩٩ “آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی” که اعزام زندانی به مراکز درمانی خارج از زندان را منوط به “تایید بهداری زندان و اجازه رییس زندان و موافقت قاضی ناظر زندان” می‌داند، نوشته که در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه امسال (بیش از ۸ ماه قبل)، درخواست نیاز همسرش به “درمان عفونت شدید لثه و دندان” را به دفتر بهداری زندان اوین و دادستانی تهران ارائه کرد و پس از شش‌ماه و نیم، در تاریخ ۲۶ آبان‌ماه، “پزشکی قانونی” و “رییس بند” با این درخواست موافقت نمودند.

به نوشته‌ی کبرا پارساجو، هرچند که دادستانی تهران با این درخواست به این شرط که او در هیچ‌کدام از مراحل درمان، همسرش را همراهی نکند، به صورت شفاهی موافقت کرد اما با وجود پذیرش این شرط از سوی وی، طی روزهای گذشته این دادستانی به صورت کتبی مخالفت خود را با اعزام حمید بابایی به دندان‌پزشکی اعلام نموده است.

او سپس از مسوولان دادستانی تهران می‌پرسد: «چه کسی مسول این کارشکنی‌ها و اقدامات سلیقه‌ای است؟ این‌که پزشک معتمد زندان دستور اعزام سریع برای درمان را بدهد و دادستانی مخالفت کند نشانه چیست؟ این اقدامات جنبه تنبیهی دارد یا تفریحی؟ شما از درد کشیدن یک انسان چه احساسی پیدا می‌کنید؟»

خانم پارساجو که خود اخیرا به دلیل اطلاع‌رسانی درباره‌ی وضعیت همسرش به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شده، در پایان می‌نویسد: «به هر حال مسوولیت حفظ سلامت جسم و روان اسیران ما هم‌اکنون به عهده شماست. شمایی که مدام دم از حقوق بشر می‌زنید اما در کوچک‌ترین موردش حتی، نا‌کارآمد‌ترین هستید.»

گفتنی است حمید بابایی در مردادماه امسال همراه با ۷۴ زندانی سیاسی و امنیتی دیگر از بند ۳۵۰ زندان اوین به قرنطینه بند ۷ این زندان منتقل شد. زندانیان این بند که به دلیل محرومیت از فضای هواخوری و امکانات بهداشتی کافی دچار بیماری‌های متعددی شده‌اند، هم‌اکنون تحت فشار بیشتر برای تکذیب نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل قرار دارند که در آن نسبت به شرایط نگهداری خود اعتراض کرده بودند. در همین راستا مسوولان زندان اوین در روزهای گذشته با هدف تنبیه این زندانیان، آب گرم و گاز این بند را قطع کرده‌اند.

نظرتان را بنویسید