گزارش اشپیگل از تاسیسات پنهانی سوریه برای ساخت بمب اتمی با کمک سپاه پاسداران+تصاویر ماهواره‌ای

Khamenei-Assad

تقاطع: وب‌سایت هفته‌نامه آلمانی “اشپیگل” روز جمعه (۹ ژانویه-۱۹ دی) از قول “منابع اطلاعاتی” گزارش داد که رژیم بشار اسد در سوریه با کمک سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و هم‌چنین حکومت کمونیستی کره شمالی در حال ساخت پنهانی یک تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی با هدف تولید بمب اتمی است.

این گزارش با اشاره به حمله‌ی هوایی اسراییل به تاسیسات هسته‌ای “الکبار” سوریه در سال ۲۰۰۷ نوشته که هرچند گمان می‌رفت که این حمله توانایی‌های هسته‌ای دمشق را از بین برده اما اطلاعات جدید حاکی از آن است که بشار اسد با کمک حکومت‌های ایران و کره شمالی به طور پنهانی برای ساخت بمب اتمی تلاش می‌کند.

اریک فولات، نویسنده‌ی اشپیگل‌، با یادآوری سخنان بشار اسد در مصاحبه‌ای با همین نشریه در سال ۲۰۰۹ که گفته بود «ما خاورمیانه‌ای عاری از سلاح اتمی می‌خواهیم» خاطرنشان کرده که «این کشور هم‌چنان دارای ۵۰ تن اورانیوم طبیعی است که مواد لازم برای ساخت دست‌کم ۳ تا ۵ بمب اتمی را فراهم می‌کند».

به نوشته‌ی او، تصاویر ماهواره‌ای دریافتی از آسمان سوریه مربوط به دسامبر ۲۰۱۲ و فوریه ۲۰۱۳ “فعالیت‌های مشکوکی” را در منطقه “مرج‌السلطان” در نزدیکی دمشق یعنی “جایی نه چندان دور از مراکز نظامی” این کشور نشان می‌دهد. زمانی که این مراکز به محل درگیری‌های شدید میان مخالفان رژیم سوریه و نیروهای بشار اسد تبدیل شد، «نیروهای حکومت اسد با کمک حزب‌الله لبنان به سرعت برخی از اورانیوم و دستگاه‌های باارزش را از این منطقه خارج کردند».

اشپیگل‌آنلاین با بیان این‌که تقریبا ۸ هزار میله سوخت که قرار بود در تاسیسات “الکبار” استفاده شوند، به یک تاسیسات جدید هسته‌ای در غرب سوریه منتقل شده است، با استناد به یافته‌های منابع امنیتی می‌نویسد که این تاسیسات جدید، به شکل پنهانی و زیرزمینی در نزدیکی شهر “القیصر” در فاصله دو کیلومتری مرز لبنان قرار دارد و به احتمال زیاد یک “رآکتور جدید” یا “نوعی امکانات غنی‌سازی” نیز در آن ایجاد شده است.

تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آن است که این تاسیسات دارای شش ساختار شامل یک خانه محافظتی و پنج مرکز دیگر است که سه مورد از آنها به تاسیسات پنهانی زیرزمینی راه پیدا می‌کنند. این مرکز هم‌چنین به تاسیسات برق و آب شهر القیصر متصل است.

این گزارش از “شنود مکالمات” به عنوان “آشکارترین شواهد برای هسته‌ای بودن” این فعالیت‌های پنهانی رژیم سوریه نام برده و افزوده است که در یکی از این مکالمات، «یک نیروی بلندمرتبه حزب‌الله لبنان با اشاره به تاسیسات اتمی القیصر از آن با اسم رمز “زمزم” یاد کرده است».

این نشریه معتبر آلمانی از نقش مستقیم سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در ساخت این تاسیسات اتمی در سوریه خبر داده و نوشته است که در مکالمات شنودشده، «به فعالیت‌های اعضای سپاه در این تاسیسات اشاره شده است».

علاوه بر سپاه، همچنین متخصصانی از کره شمالی نیز در ساخت این تاسیسات اتمی پنهانی حضور دارند.

گزارش تازه‌ی اشپیگل در حالی است که پیش‌تر در ماه نوامبر ۲۰۱۴ (آبان ۹۳)، “گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه” از قتل پنج مهندس هسته‌ای دولت سوریه توسط یک فرد مسلح در حومه دمشق خبر داده و مدعی شده بود که یکی از آن‌ها، ایرانی بوده است.

بر اساس آن گزارش، این مهندسان هسته‌ای به صورت کاروانی کوچک در حال سفر به سمت یک مرکز تحقیقاتی در منطقه “برزه” بودند که از سوی فرد مسلح مورد حمله قرار گرفتند.

این خبر در همان زمان با تکذیب مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی همراه شد که اعلام کردند «هیچ دانشمند هسته‌ای ایرانی در سوریه حضور نداشته است».

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

نظرتان را بنویسید