آتنا فرقدانی در مقابل پدر و مادرش با ضرب‌وشتم بازداشت شد+آخرین عکس در مقابل دادگاه

آخرین عکس آتنا فرقدانی پیش از ورود به دادگاه اتقلاب اسلامی تهران
آخرین عکس آتنا فرقدانی پیش از ورود به دادگاه اتقلاب اسلامی تهران

تقاطع: آتنا فرقدانی، فعال جوان حقوق بشر، روز شنبه (۲۰ دی-۱۰ ژانویه) بعد از حضور در شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، با دستور قاضی ابوالقاسم صلواتی بازداشت و به زندان زنان در قرچک ورامین منتقل شد.

محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی مخالف حکومت ایران، به نقل از پدر خانم فرقدانی نوشته که ماموران امنیتی دخترش را در حضور او و مادرش کتک زده‌اند.

وب‌سایت حقوق بشری “عدالت برای ایران” نیز از قول نزدیکان آتنا فرقدانی گزارش داده که او «پس از مراجعه به شعبه ۱۵دادگاه انقلاب به مدت چند دقیقه در اتاق دادگاه بود و پس از آن در حالی که به دستانش دستبند زده بودند به بیرون آمد تا با مادرش خداحافظی کند که از سوی ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفت».

این وب‌سایت اضافه کرده که «در پی اعتراض آتنا فرقدانی به این برخورد او را به اتاق دادگاه برگرداندند و مجددا مورد توهین و ضرب و شتم قرار دادند».

آتنا فرقدانی ۲۸ ساله، در شهریورماه گذشته توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بند دو-الف زندان اوین منتقل شد. او بیش از دو ماه را در سلول‌های انفرادی و دونفره‌ی این بند سپری کرد و سرانجام در حالی که به دلیل اعتصاب غذا به شدت ضعیف شده بود، قاضی صلواتی با وثیقه‌ی سنگین ۱/۳ میلیارد تومانی، دستور آزادی وی را صادر کرد.

این فعال جوان، در گفتگویی با “تقاطع” که روز جمعه (۱۹ دی) و ساعاتی پیش از بازداشتش منتشر شد، دلیل بازداشت قبلی خود را ارتباط با خانواده‌های جان‌باختگان سیاسی و فعالان محروم از تحصیل بهایی و نیز برگزاری نمایشگاه نقاشی‌ با محتوای سیاسی و انتقادی عنوان کرد.

آتنا فرفدانی پس از آزادی موقت نیز دست از فعالیت‌هایش برنداشت و با در دست داشتن تصویر زندانیان سیاسی در مقابل زندان اوین و کانون وکلای دادگستری تهران حضور پیدا کرد تا این‌که روز هشتم دی‌ماه یک بار دیگر به صورت تلفنی از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شد. او اما در پاسخ گفت که تنها با احضار کتبی و “قانونی” در دادگاه حاضر خواهد شد. وی اما در همان شب احضار تلفنی خود، ویدئویی را منتشر کرد و در آن از وجود دوربین در حمام‌های بند دو-الف زندان اوین و برهنه کردن و ضرب‌وشتم خود توسط زندان‌بانان در دوره‌ی بازداشت قبلی خود پرده برداشت.

انتشار این ویدئوی افشاگرانه که به صورت گسترده‌ای در فضای مجازی منتشر شد، خشم دادستانی تهران را به همراه داشت به طوری‌که هنوز ساعاتی از انتشار آن نگذشته بود که معاون دادستان تهران در تماسی تهدیدآمیز به پدر آتنا می‌گوید: «عواقب این کار را هم دخترت و هم خانواده‌ات خواهند دید و حکم سنگین‌تری برای دخترت صادر خواهد شد.»

آتنا فرقدانی که به خاطر زندانی بودنش در آغاز سال تحصیلی امکان ثبت‌نام در مقطع کارشناسی ارشد را در “دانشگاه الزهرا” از دست داده و با مخالفت رییس این دانشگاه از ادامه‌ی تحصیل محروم شده بود، قصد داشت در اعتراض به این موضوع از آغاز هفته‌ی جاری با در دست داشتن پلاکاردی در مقابل این دانشگاه حاضر شود.

او در عین حال در گفتگویش با “تقاطع” تاکید کرده بود که هیچ امیدی به تغییر شرایط ندارد و «رهبری، مجلس و رییس جمهور، همه را در یک‌پارچه می‌بیند».

این فعال زندانی در پایان مصاحبه‌اش هم تاکید کرده بود که مخالف جمهوری اسلامی است و این موضوع را پیش از این بارها به بازجوهایش نیز اعلام کرده است.

آتنا فرقدانی روز چهارشنبه (۱۷ دی) احضاریه‌ای کتبی از سوی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب دریافت کرد که در آن به او ۳ روز فرصت داده شده بود تا در این شعبه به عنوان متهم حاضر شود. او در واکنش به این احضاریه، پاسخی را در صفحه‌ی فیسبوک خود خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرد و در آن نوشت: «متن دفاعیه‌ام را برای شخصی که ۲۵ سال و اندی‌ است هم‌چنان جایگاه خود را حفظ کرده است بلکه تمام جایگاه‌های سه قوه را در ترازوی “خویش” وزن می‌کند، قرائت می‌کنم… آری جناب آقای “سید علی خامنه‌ای”! متن دفاعیه‌ام را تقدیم شما می‌کنم که در این چندین سال، هم قاضی هستید و هم قانون‌گذار؛ و هم رییس‌جمهور و و هم رییس مجلس غیرمردمی ایران!»

یکی از نقاشی‌های آتنا فرقدانی که دادگاه آن را توهین به نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانسته است.
یکی از نقاشی‌های آتنا فرقدانی که دادگاه آن را توهین به نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانسته است.

2 thoughts on “آتنا فرقدانی در مقابل پدر و مادرش با ضرب‌وشتم بازداشت شد+آخرین عکس در مقابل دادگاه

 1. اولا تهمت نزنید کتک زدن …….

  کسی هیچ کاریش نکرده …….مدرک داری بیار

  نوری زاد ……هم یک دروغ گو هست نمیشه به حرفاش اعتماد کرد ….مثل دفعهات قبل گند حرفاش در میاد

 2. م.ا
  ۲۰ دی ۱۳۹۳
  از خبر ضرب و شتم و زندانی شدن این بانوی انساندوست و فعال حقوق بشر و هنرمند سخت متأسف و منقلب گشتم. این یعنی پایمال کردن انسانیت این یعنی ظلم و ستم به تمام معنا آنهم به یک بانوی جوان بیگناه. آیا زورتان به یک ضعیف میرسد. با چه رویی می خواهید با مردم دنیا روبرو شوید.آیا این بود پاسخ فرصت گرانبهایی که برای جبران خطاها و گناهانتان در اختیارتان قرار گرفت.
  تعجب آور است که می بینید کشور در ورطه سقوط قرار گرفته شما حکومتیهای ظالم در مقابل انسانیت مقاومت می نمایید و این بانوی فعال حقوق بشر و انساندوست و ایراندوست و هنرمند را رها نمی کنید و وی رااحضار و ضرب و شتم و زندانی میکنید. به جای آنکه همانگونه که تأکید میکردید از اعمال ضد انسانی جلوگیری نمایید و به جای آنکه سخنرانانی را که به حقوق مردم حمله میکنند و مسبب جنایتها و اسید پاشی ها میگردند مجازات نمایید به این بانوی جوان ظلم و اهانت و وثیقه سنگین تعیین می نمایید. میدانید اگر این اعمال ضد انسانی خاتمه نیابد چه بهای سنگینی پرداخت خواهید کرد. امیدوارم با ایشان در کمال آرامش و عطوفت رفتار نمایید و وی آزاد و تبرعه گشته و وثیقه برداشته شده و اجازه تحصیل یابد و نیز عدالت را در مورد سایر عزیزان در بندمان اجرا کرده و آزادشان نمایید. تا دشواریها تشدید و بیشتر نگشته و رسیدن به انسانیت بی نتیجه نماند.
  بنده مصرانه پیگیر سلامتی کامل و آزادی سریع وی و سایر عزیزان در بند خواهم بود.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: