درخواست دو نهاد صنفی از حسن روحانی برای مداخله در امور وزارت‌خانه‌های ارشاد و کار

Iran-Directors-Organization

تقاطع: در هفته‌ای که گذشت، دو نهاد صنفی روزنامه‌نگاران و کارگردانان سینمای ایران در نامه‌های جداگانه‌ای به رییس جمهوری اسلامی خواستار مداخله‌ی وی در امور وزارت‌خانه‌های “ارشاد” و “کار” در راستای عمل به وعده‌های انتخاباتی‌اش شدند.

“کانون کارگردانان سینمای ایران” روز دوشنبه (۱۵دی-۵ ژانویه) در نامه‌‌ای سرگشاده از این‌که “امنیت صنفی و حرفه‌ای” اعضای این صنف با “هجمه گروه قلیلی” مواجه شده، ابراز نگرانی کردند و نوشتند که این گروه «دیدگاه‌های سلیقه‌ای‌شان را قانون می‌شمارند» و «برای اهالی سینما، با وجود رعایت همه چهارچوب‌های قانونی، هر روز، سد و قائله‌ای فراهم می‌کنند».

این نهاد صنفی با تاکید بر این‌که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم، «وعده‌های گشایش، تساهل و امید به آینده در باور اهالی سینما، غالباً به درهای بسته ختم شده» خطاب به حسن روحانی نوشتند: «نمایندگان عالی و مباشران محترم و قانونی شما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی -اگر نگوییم رضایت‌مندانه- در برابر این هجمه‌ها به دفعات سر و شانه خم کرده‌اند.»

نویسندگان این نامه با انتقاد از “تزلزل”، “دوگانگی بیان و عمل” و هم‌چنین “تسلیم‌های مکرر مسوولان عالی فرهنگی” افزوده‌اند که این شرایط «راه را بر بی‌هویتی و بی‌اعتباری این نهادهای قانونی گشوده‌تر کرده» و باعث شده تا «هر روز مدعی جدیدی، بر افزودن بندی جدید بر دست و پای سینمای ایران اهتمام ورزد».

این نامه ده روز بعد از آن انتشار یافت که در تازه‌ترین محدودیتها برای سینماگران ایرانی، فیلم “خانه پدری”، اثر کیانوش عیاری که قرار بود بعد از ۴ سال توقیف در سینماهای کشور اکران شود، تنها بعد از دو روز نمایش در روزهای ۴ و ۵ دی ماه با فشار مجلس شورای اسلامی و عدم حمایت وزارت ارشاد، بار دیگر توقیف شد.

“خانه پدری” یکی از هشت فیلمی است که با وجود داشتن پروانه‌ی نمایش با درخواست کمیسیون‌های فرهنگی و “اصل نود” مجلس شورای اسلامی از “وزارت ارشاد” اجازه‌ی اکران پیدا نکرده‌اند.

هم‌زمان با نامه‌ی “کانون کارگردانان”، “انجمن صنفی روزنامه‌نگاران” نیز در نامه‌ای به حسن روحانی، وزارت “کار” دولت او را به مانع‌تراشی برای بازگشایی این انجمن متهم کرد و از وی خواست تا شخصا در این زمینه مداخله کند.

“انجمن صنفی روزنامه‌نگاران” در نامه‌ی خود با یادآوری تاکیدهای مکرر آقای روحانی بر ضرورت بازگشایی این انجمن در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش، نوشت که با این وجود «به نظر می‌رسد برخی مقامات دولتی در اقدامی غیرقانونی در پی راه‌اندازی تشکل موازی هستند».

اعضای این نهاد صنفی با اشاره به این‌که “اداره کل سازمان‌های کارگری و کارفرمایی وزارت کار و امور اجتماعی” از سال ۱۳۸۵ تاکنون «از ارسال مصوبات مجامع عمومی این انجمن به روزنامۀ رسمی جهت نشر امتناع کرده»، از “بی‌نتیجه” ماندن پیگیری‌های خود در این خصوص حتی از طریق “دیوان عدالت اداری” خبر دادند و از حسن روحانی خواستند تا دستور دهد که این وزارتخانه به “تکالیف قانونی”‌اش عمل کند.

این انجمن پیش‌تر نیز در میانه‌های مردادماه گذشته در نامه‌ای دیگر به رییس جمهوری اسلامی، از این‌که با گذشت یک سال از وعده‌ی “صریح” وی به روزنامه‌گاران برای بازگشایی “انجمن صنفی”شان، «هیچ اقدام عملی مؤثری توسط دولت برای وفای به این وعده» صورت نگرفته، ابراز تاسف کرده و گفته بود که علی ربیعی، “وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی” در دولت وی، “مانع اصلی” این بازگشایی است.

“انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران” در مهرماه ۱۳۷۶ و پس از روی کارآمدن دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی تاسیس شد و پس از حدود ۱۲ سال، روز ۱۴ مردادماه ۱۳۸۸ و در جریان سرکوب اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آن سال، با حکم سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، دفتر آن پلمپ، و فعالیتش متوقف گردید.

نظرتان را بنویسید