فرو ریختن مدرسه کانکسی بر سر دانش‌آموزان در مشگین‌شهر؛ معلم “فداکار” روی تخت بیمارستان

Ardebil-Canex-School

تقاطع: تندبادی که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۱۶ و ۱۷ دی) شهر‌ها و روستاهای استان اردبیل را درنوردید باعث تخریب یک مدرسه کانکسی در روستای “ساطی” مشگین‌شهر و ریختن آوار بر سر دانش‌آموزان شد. معلم این مدرسه و یکی از اعضای “شورای اسلامی” این روستا، با “فداکاری”، دانش‌آموزان را از کلاس خارج کردند اما خود در زیر آوار گرفتار شدند.

آن‌گونه که ابراهیم امامی فرمان‌دار مشگین‌شهر به شماره‌ی روز پنج‌شنبه (۱۸ دی) روزنامه “شهروند” گفته، در زمان آغاز طوفان در صبح روز سه‌شنبه، امیر صادقی، معلم مدرسه در حال تدریس به ۶ دانش‌آموز روستایی بود که «ناگهان دیوارهای قدیمی که از جنس ورقه آهن بود از هم جدا شد. وقتی معلم کلاس، متوجه ماجرا شد، دانش‌آموزان را با عجله از کانکس خارج کرد. اسلام امینی هم به کمک او رفت… پس از خروج آخرین دانش‌آموز دیوارهای آهنی کانکس بر اثر شدت طوفان روی این دو مرد فداکار افتاد».

بر اساس این گزارش، این دو نفر، در حالی که “بیهوش” بودند با کمک اهالی روستا به بیمارستان منتقل شدند. معاینات تیم پزشکی نشان می‌داد که صادقی از ناحیه قفسه سینه و یکی از دستانش دچار آسیب جدی شده اما جراحت‌های امینی سطحی بوده است.

آقای امامی وضعیت معلم مدرسه را که هم‌چنان در “بیمارستان ولی‌عصر” مشگین‌شهر بستری است نیز این‌گونه شرح داده: «طبق گفته پزشکان، او به علت ضربه شدید به قفسه سینه‌اش از ناحیه ریه دچار آسیب شدیدی شده و از طرفی یکی از گوش‌ها و یکی از دستانش نیز دچار شکستگی شده است و به همین خاطر باید چند روزی در بیمارستان تحت مراقبت باشد تا وضعیتش روبه بهبودی برود.»

به گفته‌ی وی کانکسی که به عنوان کلاس درس برای شش دانش‌آموز دختر و پسر روستای “ساطی” مورد استفاده قرار می‌گرفت «۲۵‌ سال پیش با کمک دولت و هم‌کاری اهالی روستا ساخته شده بود».

او اضافه کرد که «این کانکس باید هر‌ سال مورد بازدید و تعمیر قرار می‌گرفت اما متاسفانه این کار انجام نشده است».

وقوع حادثه در این مدرسه‌ی غیراستاندارد روستایی در حالی است که یک روز پیش از آن، جلیل جعفری، نماینده‌ی شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، خواهان برچیده شدن مدارس کانکسی در این دو شهرستان استان اردبیل شده بود.

وی با غیرقابل‌قبول خواندن تحصیل دانش‌آموزان در «مدارسی با حداقل امکانات» به خبرگزاری “مهر” گفته بود: «احداث مدارس جدید و جمع‌آوری مدارس کانکسی در دو شهرستانی که به دلیل شرایط اقلیمی آب و هوای سرد دارند ضروری است.»

پیش از این، در اردیبهشت‌ماه امسال، مرتضی رییسی، رییس “سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور” گفته بود که یک‌سوم دانش‌آموزان در ایران در مدارسی مشغول به تحصیل هستند که نیاز به “مقاوم‌سازی” دارند.

گفتنی است در سال‌های اخیر، “وزارت آموزش و پرورش” در بسیاری از مناطق روستایی ایران سیاست جایگزینی مدارس کانکسی به جای مدارس تخریب‌شده و یا کپری را دنبال کرده است که از جمله‌ می‌توان به راه‌اندازی این مدارس در روستاهای سیستان و بلوچستان، اردبیل، آذربایجان شرقی، کرمان و فارس اشاره کرد.

نظرتان را بنویسید