زمینه‌سازی قوه قضاییه برای محاکمه غیرعلنی موسوی و کروبی

Karoubi-Mousavi

تقاطع: غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه (۱۵ دی-۵ ژانویه) در یک نشست خبری به طور تلویحی گفت که دادگاه احتمالی رهبران در بازداشت خانگی “جنبش سبز” به صورت غیرعلنی برگزار خواهد شد.

به گزارش‌ خبرگزاری‌ “میزان” (متعلق به قوه قضاییه)، آقای اژه‌ای در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی که از نزدیک به چهار سال قبل بدون حکم دادگاه در بازداشت خانگی به سر می‌برند، گفت: «اگر روزی به هر تقدیر زمینه فراهم شد دادگاهی برای محاکمه سران فتنه ۸۸ تشکیل و آنها محاکمه می‌شوند و نتیجه‌ی جلسات دادگاه نیز در سطح عموم اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

به نظر می‌رسد تاکید وی بر اعلام عمومی “نتیجه‌”ی جلسات دادگاه، نشانه‌ی دیگری از زمینه‌سازی قوه قضاییه برای برگزاری این جلسات به صورت غیرعلنی باشد.

پیش‌تر در روز چهارشنبه گذشته (۱۰ دی)، صادق لاریجانی، رییس این قوه در سخنانی در جلسه‌ی مسوولان عالی قضایی جمهوری اسلامی آشکارا، نگرانی خود را از تبدیل جلسات دادگاه رهبران “جنبش سبز” به تریبونی برای زدن حرف‌های‌شان ابراز کرده بود.

آقای لاریجانی با بیان این‌که «دادگاه جای درد دل کردن سران فتنه و سخن‌پراکنی و تحریک عواطف مردم نخواهد بود» گفته بود که آن‌ها به دنبال نتیجه‌ی محاکمه نیستند بلکه می‌‌خواهند از تریبون دادگاه برای زدن حرف‌های‌شان استفاده کنند.

در پاسخ به این اظهارات بود که روز یکشنبه (۱۴ دی)، علی مطهری، عضو مجلس شورای اسلامی، در نامه‌ای سرگشاده به لاریجانی، استفاده‌ی موسوی و کروبی از تریبون دادگاه برای رساندن حرف‌های‌شان به گوش مردم را حق طبیعی آن‌ها دانست و نوشت که آن‌ها «در چند سال گذشته از اظهارنظر محروم بوده‌اند و در مقابل، اتهامات فراوانی از قبیل براندازی و ارتباط با دشمن خارجی به آنها وارد شده است».

او هم‌چنین برهان بخش دیگری از سخنان صادق لاریجانی را مبنی بر این‌که مصوبه “شورای عالی امنیت ملی” در خصوص “حصر خانگی” رهبران “جنبش سبز”، مطابق اختیارات این شورا در قانون اساسی جمهوری اسلامی است، «سست» و دارای لوازمی خواند که «بنیاد دموکراتیک جمهوری اسلامی را متزلزل و قانون اساسی را از حیّز انتفاع ساقط می‌کند».

آقای مطهری در پایان نامه‌ی خود با تاکید بر این‌که این مصوبه «حداکثر تا پایان دوره آشوب‌های خیابانی نافذ بوده و بعد از آن خودبه‌خود لغو شده و ادامه حصر نیاز به حکم قضایی داشته»، خطاب به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نوشت: «اگر تصمیم بر محاکمه است، چه محذوری امروز برای محاکمه وجود دارد که مثلا چند ماه بعد وجود ندارد؟ و اگر تصمیم بر محاکمه نیست پس زودتر به این غائله خاتمه دهید که هر روزی که با وضع موجود می‌گذرد از نظر سیاسی و اقتصادی به ضرر کشور است.»

در واکنش به این انتقادها، غلام‌حسین محسنی‌ اژه‌ای که علاوه بر سخنگو، معاون اول قوه قضاییه نیز است، بخشی از مطالب نامه مطهری را «کذب محض» و «قابل تعقیب قضایی» خواند و گفت «به زودی جواب این نامه داده خواهد شد».

گفتنی است در روزهای گذشته و به بهانه‌ی سال‌روز راهپیمایی حکومتی ۹ دی، مقامات جمهوری اسلامی و رسانه‌های وابسته به این حکومت، یک بار دیگر ضمن بیان حملات شدید لفظی علیه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، به توجیه بازداشت خانگی آن‌ها بدون حکم قضایی پرداختند.

در پاسخی به این حملات هماهنگ، میرحسین موسوی در یکی از معدود پیام‌هایش از زمان بازداشت خانگی، ادعای “تفهیم اتهام” خود از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را «کذب» و «بی‌معنی» خواند و گفت که او و همسرش، زهرا رهنورد، «از ابتدای حصر بارها از طریق زندانبانان، به مسوولان امر برای حضور در دادگاهی علنی و صالح اعلام آمادگی کرده‌اند».

به نوشته‌ی وب‌سایت “کلمه”، آقای موسوی افزود: «بنده آماده‌ام تا ضمن پاسخ‌گویی به اتهامات، حقایق مربوط به سرچشمه‌های فساد عظیمی که کشور و انقلاب را در خود غرق کرده است، بیان کنم.»

پیش‌تر مهدی کروبی نیز در پیام مشابهی تنها خواسته‌ی خود را برگزاری محاکمه‌ای “علنی” عنوان کرده و گفته بود که نتیجه‌ی این محاکمه را هر چه که باشد می‌پذیرد.

نظرتان را بنویسید