قطع کمک‌ مالی ماهانه ۲۳ میلیون دلاری جمهوری اسلامی به حماس

Ahmadinejad-Hamas-Leaders

تقاطع: رهبران حماس، سازمان شبه‌نظامی اسلام‌گرای فلسطینی، می‌گویند که جمهوری اسلامی کمک ماهانه‌ی ۲۳ میلیون دلاری خود به این سازمان را به دلیل حمایت حماس از شورشیان مخالف بشار اسد قطع کرده است.

به نوشته‌ی روزنامه‌ی انگلیسی تلگراف، حکومت ایران هم‌چنین، آموزش جنگجویان حماس و هم‌کاری‌های نظامی خود با این سازمان را نیز متوقف کرده است.

چند ماه پس از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، حماس حمایت خود را از هم‌مذهبان سنی‌ خود در سوریه که به دنبال سرنگونی بشار اسد هستند اعلام کرد؛ آن هم درحالی که حکومت ایران هم‌چنان، به حمایت از رژیم علوی بشار اسد که از نظر مذهبی نیز ارتباط سستی با شیعیان دوازده امامی حاکم بر ایران دارد، ادامه می‌دهد.

در همین ارتباط، قاضی حمد، معاون وزیر خارجه‌ی دولت حماس در غزه، روابط دیپلماتیک با ایران را “بد” توصیف می‌کند: «می‌توانم بگویم که رابطه‌ی ما دیگر مثل گذشته نیست.»

با این وجود او در گفتگو با تلگراف، مقدار دقیق قطع کمک‌های مالی رژیم ایران به این سازمان را اعلام نمی‌کند: «من نمی‌توانم به شما مقدار دقیق را بگویم. فقط بدانید که به خاطر حمایت از انقلاب سوریه، ما مبلغ خیلی زیادی را از دست دادیم.»

در همین ارتباط، عدنان ابوعامر، یک کارشناس مسایل سیاسی منطقه به تلگراف گفته که جمهوری اسلامی، پس از پیروزی حماس در انتخابات غزه در سال ۲۰۰۶ که منجر به کنترل این سازمان بر این باریکه پس از یک سری درگیری‌های خونین با فتح شد، ماهانه بین ۲۰ تا ۲۳ میلیون دلار کمک مالی می‌کرده است. مبلغی که برای تامین بودجه‌ی مورد نیاز حماس کافی بوده است.

او اضافه می‌کند که رژیم ایران هم‌چنان مبلغ کوچکی را برای حفظ یک رابطه‌ی حداقلی با حماس برای آن‌ها می‌فرستد. اما رابطه‌‌ به طور کامل قطع شده است.

اظهارات مقام ارشد حماس مبنی بر قطع کمک مالی جمهوری اسلامی به حماس در حالی است که پس از پایان آتش‌بس میان اسراییل و حماس در آذرماه گذشته، اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر و خالد مشعل، رهبر حماس، از کمک‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی تشکر کرده بودند. اسماعیل هنیه در جمع خبرنگاران گفته بود: «با وجود اختلاف‌هایی که بر سر سوریه داشتیم، ایران در کمک تسلیحاتی و مالی به مقاومت نقش ایفا کرد.»

2 thoughts on “قطع کمک‌ مالی ماهانه ۲۳ میلیون دلاری جمهوری اسلامی به حماس

  1. سلام
    شما از طرف تابناک نقل کرده اید که بیش از ١٢٠٠ فلسطینی وا بسته به حماس در جنگ داخلی سوریه کشته شده اند. لطفا تاریخی که سایت تابناک این موضوع را درج نموده را أعلام کنی
    با تشکر
    کرمانی

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: