انتقادهای صریح شهین‌دخت مولاوردی از وضعیت معاونت زنان در دولت: تلاش‌هایم به در بسته خورده است

Shahindokht-Molaverdi-1

تقاطع: “معاون امور زنان و خانواده” رییس جمهوری اسلامی با بیان این‌‌که تمام تلاش‌هایش در یک سال و نیم گذشته به در بسته خورده، خود را هم‌چون فردی دانست که با دست و پای بسته باید در مسابقه دو شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری “ایسنا”، شهین‌دخت مولاوردی روز سه‌شنبه (۹دی-۳۰ دسامبر) با اشاره به صدور بخشنامه‌‌ای در زمان آغاز به کار دولت کنونی که «الزام برخورداری دستگاه‌ها از پست مشاور امور بانوان را حذف کرده بود»، گفت: «این موضوع بسیار به فعالیت ما لطمه زد. چند ماه طول کشید تا تبیین کنیم که این بخشنامه به معنای حذف کامل جایگاه مشاوران امور بانوان نیست و بخش‌های دولتی باید این جایگاه را در چارچوب ساختار خود پیش‌بینی کنند.»

خانم مولاوردی که در نشستی با مشاوران امور زنان دستگاه‌های اجرایی در “هتل ارم” تهران سخن می‌گفت، مشخصا از وزیر بهداشت به دلیل خودداری از انتصاب مشاور امور زنان انتقاد کرد و افزود: «بارها در این زمینه با وزیر بهداشت صحبت کرده‌ام. اخیرا وزارت بهداشت در نامه‌ای به ما اعلام کرده که طبق بخشنامه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مشاور امور بانوان منصوب نمی‌کند.»

وی با بیان این‌که «در ۲۹ شورای تشکیل‌شده به منظور تدوین سیاست‌های برنامه ششم توسعه، اثری از زنان نیست»، خاطرنشان کرد که در این خصوص، حتی به دستور کتبی محمدباقر نوبخت، “معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی” ریاست جمهوری اسلامی مبنی بر ضرورت “گنجانده شدن موضوع زنان” در این برنامه نیز توجهی نشده است.

او در شرح مواردی دیگر از مشکلات خود در سمت معاونت امور زنان دولت اظهار داشت: «هنوز نتوانسته‌ایم سه مدیرکل جذب کنیم و مدیر برنامه‌ریزی و مدیر روابط عمومی و… نداریم. سایر مدیران معاونت نیز با پست سرپرستی فعالیت می‌کنند.»

به گفته‌ی شهین‌دخت مولاوردی، به غیر از یکی دو نهاد دولتی، «هیچ‌کدام از مشاوران امور بانوان در شورای معاونان دستگاه خود حضور ندارند» و در این میان، یکی از آن‌ها «با گذشت یک سال هنوز نتوانسته با وزیر ملاقات کند».

او شرایط این روزهای خود را در دولت حسن روحانی این‌گونه توصیف کرد: «احساس می‌کنم مانند فردی هستم که دست و پای او به شکل صلیبی بسته شده است ولی از او می‌خواهند با کسی که ایستاده مسابقه دو بگذارد.»

انتقادهای صریح معاون حسن روحانی از بی‌توجهی به مسائل زنان در دستگاه‌های دولتی و وزارت‌خانه‌ها در حالی است که آقای روحانی از زمان مبارزات انتخاباتی‌اش در بهار ۱۳۹۲، بارها بر ضرورت توجه به زنان در سطوح مدیریتی تاکید کرده است.

او حتی پیش از انتخاب شدن، از برنامه‌اش برای تشکیل “وزارت امور بانوان” خبر داده و گفته بود: «تشکیل وزارت امور بانوان را در دولت تدبیر و امید پیش‌بینی کردیم تا حقوق ضایع‌شده زنان را به آن‌ها برگردانیم.»

این در حالی است که احمد شهید، “گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد”، در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در ایران که در مهرماه امسال منتشر شد، با اشاره به سهم تنها ۱۶ درصدی زنان از نیروی کار در ایران اعلام کرد که از زمان به قدرت رسیدن حسن روحانی در ایران، “هیچ‌گونه” نشانه واقعی از بهبود مشارکت زنان در نیروی کار و جامعه دیده نمی‌شود.

One thought on “انتقادهای صریح شهین‌دخت مولاوردی از وضعیت معاونت زنان در دولت: تلاش‌هایم به در بسته خورده است

  1. به شخصه از خانم مولاوردی سپاسگزارم که با وجود این شرایط سخت همچنان بر مواضع خودشون هستن و نون به نرخ روز نخوردن ایشالا همیشه همینطور ببینیمتون و حتا با صلابت تر

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: