به دنبال انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص توقیف شش ماهه؛ روزنامه ایران امروز دوشنبه چاپ شد

Iran-NewsPaper-June-3rd

تقاطع: در حالی‌که خبرگزاری‌های ایران، دیروز یکشنبه (۱۲ خرداد، ۲ جون) اخبار ضد و نقیضی را درباره توقیف روزنامه ایران، متعلق به دولت، منتشر کردند، این روزنامه صبح امروز (دوشنبه) بر روی دکه‌ی روزنامه‌فروشی‌ها قرار گرفته است.

به نوشته خبرگزاری نیمه حکومتی مهر، هفته گذشته مدیرمسوول روزنامه ایران به اتهام «نشر مطالب خلاف واقع» و بنا به اعلام جرم از سوی مدعی‌العموم، در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و در ‌‌نهایت، از سوی اعضای هیات منصفه، مجرم شناخته شد. دادگاه کیفری استان تهران پس از این محاکمه، حکم به توقیف موقت ۶ ماهه روزنامه ایران به دلیل انتشار مطالب “تفرقه‌افکن” داد.

برخی سایت‌های خبری، توقیف روزنامه‌ی ایران را با برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری روز ۲۴ خرداد مرتبط می‌دانند. این روزنامه‌، به عنوان ارگان رسمی دولت، در ماه‌های اخیر آشکارا از اسفندیار رحیم‌مشایی، کاندیدای رد صلاحیت‌شده‌‌ی این انتخابات حمایت می‌کرد.

در همین حال، روز گذشته، یک حقوق‌دان به خبرگزاری مهر گفته بود که حکم صادرشده منعی برای ادامه انتشار این روزنامه ایجاد نمی‌کند: «رای شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران رای دادگاه بدوی است و قابل اعتراض در دیوان عالی کشور می‌باشد و تا زمانی که رای قطعی نشود نمی‌تواند قابلیت اجرا پیدا کند. البته هیأت نظارت بر مطبوعات می‌تواند برای توقیف اقدام کند اما رای دادگاه بدوی از انتشار روزنامه جلوگیری نمی‌کند.»

از سوی دیگر، محمدجعفر محمدزاده، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا ضمن تکذیب خبر توقیف روزنامه ایران تأکید کرده بود که «هیأت نظارت بر مطبوعات هیچ جلسه‌ای در این باره تشکیل نداده و حکمی نیز مبنی بر توقیف روزنامه ایران صادر نکرده است. اصلا این موضوع به هیأت نظارت بر مطبوعات ربط ندارد.»

این در حالی است که ناصر سراج، نماینده قوه قضاییه در هیأت نظارت بر مطبوعات، حکم توقیف شش ماهه روزنامه ایران را «غیرقطعی» و در مرحله «بدوی» دانست و گفت «تا حکم قطعی صادر نشود، انتشار این روزنامه متوقف نمی‌شود».

در این میان مجید امیدی شهرکی، مدیرمسوول روزنامه‌ی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته که این حکم هنوز رسما به وی ابلاغ نشده است.

وی با تاکید بر اینکه «اصولا خبر توقیف روزنامه، به مسوولان آن اطلاع رسمی داده می‌شود»، افزود: «ما خبر توقیف روزنامه‌ی ایران را از طریق رسانه‌ها به شکل غیررسمی شنید‌ه‌ایم.»

گفتنی است روزنامه ایران، متعلق به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا محسوب می‌شود که طی سال‌های اخیر حمایت‌های آشکاری از محمود احمدی‌نژاد و اطرافیان وی به عمل آورده است. پیش‌تر نیز علی‌اکبر جوانفکر، مدیرمسوول قبلی روزنامه ایران و مشاور ارشد محمود احمدی‌نژاد، به دلیل انتشار ضمیمه‌ای جنجالی درباره حجاب محکوم شده و به زندان افتاده بود.

نظرتان را بنویسید