محکومیت حبس و ممنوعیت خروج از کشور برای همسر یک زندانی سیاسی

Hamid-Babaei-and-his-Wife-Norouz92

تقاطع: دادگاه انقلاب اسلامی تهران، همسر یک زندانی سیاسی را به دلیل انجام مصاحبه و اطلاع‌رسانی درباره‌ی وضعیت وی، به شش ماه حبس و ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

به گزارش “تقاطع”، کبرا پارساجو همسر حمید بابایی، از سوی احمدزاده، قاضی شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب تهران به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق هم‌کاری با رسانه‌های معاند” به شش ماه حبس و ممنوعیت خروج از کشور تا سال ۱۳۹۵ محکوم شده است. دادگاه دوره‌ی شش ماهه‌ی حبس را به مدت دو سال به حالت تعلیق درآورده است.

به گفته‌ی یک “منبع آگاه”، جلسه‌ی محاکمه‌ی خانم پارساجو در آبان‌ماه امسال برگزار شد و حکم وی هفته‌ی گذشته به اطلاع او رسید.

کبرا پارساجو و حمید بابایی که دانشجوی دکترای فایننس دانشگاه لیژ بلژیک بود، در مردادماه سال ۹۲ برای دیدار با خانواده‌شان به ایران سفر کردند که این سفر با توقیف پاسپورت این زوج و احضار و بازداشت آقای بابایی توسط ماموران وزارت اطلاعات همراه شد.

حمید بابایی پس از بازداشت در روز ۲۲ مردادماه سال ۹۲، ۳۵ روز را در سلول‌های انفرادی بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی و اعمال فشار برای هم‌کاری با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در کشور بلژیک قرار گرفت. او با رد این درخواست، روز ۳۰ آذرماه سال گذشته، در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتى و در دادگاهی ۱۰ دقیقه‌ای، بدون وکیل انتخابی و در سکوت وکیل تسخیری‌اش، به اتهام «جاسوسی و ارتباط با دول متخاصم» به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقى محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.

خانم پارساجو نیز که دانشجوی مقطع دکترا در “فری یونورسیتی بروکسل” است، در بیش از یک سال گذشته، در ارتباط با بازداشت همسر خود بارها احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت تا از اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت همسرش خودداری کند.

وی پیش‌تر، در روز ۲۲ اسفندماه سال گذشته در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، از «دام» وزارت اطلاعات دولت او برای همسرش در بازگشت به ایران خبر داده و نوشته بود که این‌ وزارت‌خانه، «تمام امید و آرزوهای دو جوان تحصیل‌کرده را یک باره به فنا داد» و آن‌ها را به «مایه عبرت» دوستان و نزدیکان‌شان تبدیل کرد.

آقای بابایی، در مردادماه امسال همراه با ۷۴ زندانی سیاسی و امنیتی دیگر از بند ۳۵۰ زندان اوین به قرنطینه بند ۷ این زندان منتقل شد. زندانیان این بند از فضای هواخوری و امکانات بهداشتی کافی محروم هستند که این موضوع، باعث به وجود آمدن مشکلات جسمی برای برخی از آن‌ها شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به ناراحتی پوستی شدید حمید بابایی و بیماری سنگ کلیه امید کوکبی، فیزیک‌دان جوان محبوس در این بند اشاره کرد.

نظرتان را بنویسید