تداوم بازداشت مسیحیان در ایران هم‌زمان با آزادی چهار نوکیش مسیحی از زندان‌های کرج و اهواز

Matias-Haghnejad
رضا ربانی و عبدالرضا علی حق‌نژاد پس از تحمل ماه‌ها حبس و محکومیت اولیه شش سال زندان، از سوی دادگاه تجدینظر تبرئه و از زندان کرج آزاد شدند.

تقاطع: چهار نوکیش مسیحی از زندان‌های اهواز و کرج آزاد شدند. هم‌زمان برای یک نوکیش مسیحی زندانی، حکم یک سال حبس صادر شده است.

به گزارش منابع نزدیک به مسیحیان ایران، ابراهیم فیروزی، نوکیش مسیحی که از ۳ شهریورماه سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد، از سوی دادگاه انقلاب شهرستان رباط‌کریم به ۱ سال زندان و ۲ سال تبعید به شهرستان “سرباز” در استان سیستان و بلوچستان محکوم شده است.

آقای فیروزی که در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس است، پیش‌تر نیز در پرونده‌ای دیگر به ۵ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود که باید این مدت را نیز در زندان سپری کند. وی هم‌چنین پرونده‌ی باز دیگری دارد که آزادی‌اش پس از پایان محکومیت ۱۷ ماه حبس را مشروط به تصمیم دادگاه در خصوص آن می‌کند.

هم‌زمان با صدور این حکم، دو نوکیش مسیحی به نام‌های حسین بارون‌زاده (دانیل) و رحمان بهمنی (ضیا) که از روز ۱۴ اسفند سال گذشته به همراه شش نوکیش مسیحی دیگر در شهر شوش بازداشت شده بودند، پس از گذشت ۱۰ ماه از “زندان کارون اهواز” آزاد شدند.

در خبری دیگر، وب‌سایت “صدای مسیحیان ایران” از تبرئه سه کشیش زندانی عضو “کلیسای ایران” به نام‌های بهنام ایرانی، رضا ربانی (معروف به سیلاس) و عبدالرضا علی حق‌نژاد (معروف به متیاس) از اتهامات‌شان در دادگاه تجدیدنظر استان تهران خبر داده است. این سه نفر، پیش‌تر از سوی دادگاه بدوی هر کدام به شش سال حبس محکوم شده بودند که با شکستن این حکم، آقایان ربانی و علی‌حق‌نژاد روز یکشنبه (۲۳ آذر-۱۴ دسامبر) از زندان مرکزی کرج آزاد شدند اما کشیش بهنام ایرانی برای سپری کردن ادامه‌ی دوران محکومیت شش ساله‌ی مربوط به دو پروندهٔ پیشین خود، در این زندان باقی ماند.

رضا ربانی صبح روز ۱۵ اردیبهشت ماه در کرج و عبدالرضا علی‌حق‌نژاد روز ۱۴ تیرماه در بندرانزلی در پی هجوم ماموران امنیتی به منازل مسکونی‌شان بازداشت شده بودند.

بهنام ایرانی نیز در فروردین سال ۱۳۹۰ بازداشت و به یک سال زندان محکوم شد و هم‌زمان ۵ سال حبس تعلیقی او مربوط به بازداشتش در سال ۱۳۸۵ نیز به حبس تعزیری تبدیل شد و به اجرا درآمد.

آزادی چهار نوکیش مسیحی از زندان‌های کرج و اهواز در حالی است که وب‌سایت‌های حقوق بشری از بازداشت دو شهروند مسیحی در فولادشهر اصفهان در روز ۹ آذر خبر داده و نوشته بودند که این دو نفر به نام‌های شهرام دینارویی و محمدرضا واحدی در هنگام اجرای خیابانی یک سرود دینی در “پارک خلیج فارس” دستگیر شد‌ه‌اند.

در اواخر آبان‌ماه نیز ابراهیم حسین‌زاده، “خادم” ۳۲ سالهٔ یک کلیسای خانگی در شیراز، توسط ماموران اطلاعات این شهر در منزل شخصی‌اش بازداشت شد.

پیش از این هم، در میانه‌های شهریور‌ماه، خبر بازداشت پنج نوکیش مسیحی به نام‌های حمیدرضا برهانی، زینب اکبری، ملوک روحانی، سپیده مرشدی و محمد تسلیمی در شهر اصفهان توسط نیروهای امنیتی از سوی منابع حقوق بشری منتشر شده بود.

گفتنی است بر اساس اعلام احمد شهید، “گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران”، تا مردادماه امسال، دست‌کم ۴٩ مسیحی پروتستان در زندان‌های جمهوری اسلامی در بازداشت به سر می‌بردند.

نظرتان را بنویسید