وزارت بهداشت دبیرکل “خانه پرستار” را به دلیل شرکت در تجمعات صنفی تبعید کرد

تجمع آبان‌ماه امسال پرستاران در مقابل مجلس شورای اسلامی
تجمع آبان‌ماه امسال پرستاران در مقابل مجلس شورای اسلامی

تقاطع: عضو “شورای عالی نظام پرستاری” و دبیرکل “خانه پرستار” به دنبال شرکت در تجمع اعتراضی روز ۷ آبان پرستاران در مقابل مجلس شورای اسلامی، از سوی “وزارت بهداشت” به شهرستان اسلام‌شهر تبعید شد.

محمد شریفی‌مقدم، در گفتگویی با خبرگزاری “ایلنا” که روز شنبه (۱۵ آذر-۶ دسامبر) منتشر شده، با اشاره به تشکیل “چند پرونده” برای خود و تعدادی دیگر از پرستاران  شرکت‌کننده در تجمع “بیمارستان امام‌خمینی” تهران در اوایل سال جاری، گفت که اگرچه «به دلیل اثبات مسالمت‌آمیز و صنفی بودن آن تجمع، دادگاه رای بر برائت متهمان صادرکرد»، اما «مقام‌های وزارت بهداشت هم‌چنان بر پیگیری این پرونده اصرار داشتند» به طوری‌که هم‌زمان با تجمع آبان‌ماه پرستاران در مقابل مجلس شورای اسلامی، هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی را به تبعید به شهرستان اسلام‌شهر محکوم کرد.

آقای شریفی‌مقدم که از روز ۱۰ آذرماه برای ادامه کار از تهران به شبکه بهداشت و درمان اسلام‌شهر منتقل شده، افزود که صدور چنین حکمی بعد از انقلاب بهمن ۵۷ برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد.

وی با بیان این‌که این حکم “کاملا دستوری” بوده و تنها «به خاطر ایستادگی جامعه پرستاری برای احقاق مطالبات صنفی‌شان صادر شده است»، گفت مسوولان وزارت بهداشت «مدام دم از گفتمان و هم‌افزایی می‌زنند اما عملا راه دیگری را در پیش گرفته‌اند».

دبیرکل “خانه پرستار” در ادامه با تاکید بر این‌که «نمی‌شود با تهدید و تبعید جلوی برخی مطالبات حقوقی جامعه پرستاری را گرفت»، خاطرنشان کرد در چندماهی که از اجرای “طرح تحول نظام سلامت” گذشته،‌ «جلوی هرگونه نقدی از سوی کارشناسان گرفته شده است».

گفتنی است شماری از پرستاران روز ۷ آبان ماه امسال در اعتراض به عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواهان اجرای بی‌قید و شرط این قانون که مصوب سال ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی است، شدند.

پرستاران هم‌چنین نسبت به افزایش ساعات کاری خود هم‌زمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت از سوی وزارت بهداشت دولت روحانی معترض بودند.

پیش‌تر در روز ۲۸ مهرماه نیز حدود ۲۰۰ نفر از پرستاران بیمارستان دولتی “امام‌خمینی” تهران نیز در اعتراض به کمبود پرسنل پرستاری، انجام اضافه‌کاری اجباری و تاخیر در پرداخت این اضافه‌کاری‌ها در محوطه این بیمارستان دست به تجمع زده بودند.

تعدادی از این پرستاران گفته بودند که اگرچه قانون، حداکثر ۸۰ ساعت اضافه‌کاری برای پرستاران درنظر گرفته اما شماری از آنها به انجام بیش از ۲۰۰ ساعت اضافه‌کاری مجبور شده‌اند.

به دنبال افزایش نارضایتی میان پرستاران از شرایط کاری خود در ایران، طی ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی در خصوص مهاجرت پرستاران به کشورهای مهاجرپذیر خصوصا کانادا منتشر شده است.

در همین ارتباط، محمد میرزابیگی، “رییس کل سازمان نظام پرستاری” و “معاون پرستاری وزیر بهداشت” روز ۲۱ آبان ماه در یک نشست خبری ضمن تایید افزایش مهاجرت پرستاران ایرانی به خارج از کشور گفت: «البته من به این موضوع این طور نگاه می‌کنم که بسیاری از کشورها هم‌چون کشورهای همسایه، کشورهای آفریقایی و هند متقاضی نیروی پرستار از ایران هستند.»

نظرتان را بنویسید