اجرای حکم یک سال حبس یک فعال صنفی معلمان در کردستان

Mokhtar-Asadi

تقاطع:‌ مختار اسدی، عضو “انجمن صنفی معلمان استان کردستان” پس از احضار تلفنی و از طریق پیامک به شعبه‌ی اجرای احکام دادگاه انقلاب سنندج، جهت سپری کردن محکومیت یک سال زندان خود راهی زندان این شهر شد.

آقای اسدی از جمله فعالان شناخته‌شده‌ی حقوق معلمان در ایران است که در سال‌های گذشته در چند مورد بازداشت و به “انفصال از خدمت” و “تبعید” محکوم شده بود.

او نخستین‌بار در در اعتراضات گسترده‌‌ی معلمان کشور در سال ۸۵ که با تجمعات اعتراضی و اعتصاب سراسری آن‌ها همراه بود، توسط نیروهای امنیتی دستگیر و پس از آزادی به توسط “هیات تخلفات اداری” وزارت آموزش‌ و پرورش، به شش ماه “انفصال از خدمت” و سه سال “تبعید به شهرستا‌ن‌های استان تهران” محکوم شد که حکم تبعید وی بعدها برای سه سال دیگر نیز تمدید گردید.

وی یک بار دیگر در دی ماه ۸۷ به دنبال دیدار نمایندگان “کانون‌های صنفی معلمان” با اقلیت “اصلاح‌طلبان” در دوره‌ی پیشین مجلس شورای اسلامی، توسط “پلیس امنیت” بازداشت شد.

مختار اسدی آخرین بار در تیرماه سال ۸۹ و در جریان بازداشت‌های گسترده فعالان صنفی معلمان در ارتباط با “جنبش سبز”، توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. او پس از ۶۶ روز حبس در سلول‌های انفرادی و بسته‌ی این بند، با قید وثیقه آزاد گردید و بعد‌ها از سوی شعبه‌ی پانزدهم دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس محکوم شد.

این حکم بعدها در شعبه‌ی سی‌ویکم دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر تایید گردید و در حالی که علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی وعده داده بود که با درخواست این وزارت‌خانه از قوه قضاییه، احکام حبس معلمان به اجرا درنخواهد آمد، آقای اسدی روز پنج‌شنبه (۱۳ آذر) روانه‌ی زندان شهر سنندج شد.

گفتنی است در حال حاضر، محمود باقری و رسول بداقی، دو عضو پیشین هیات مدیره “کانون صنفی معلمان ایران” در حال سپری کردن دوران محکومیت ۹/۵ و ۶ سال حبس خود در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر هستند.

علی‌اکبر باغانی و محمود بهشتی لنگرودی، دبیرکل و سخنگوی سابق “کانون صنفی معلمان”، و علی‌رضا هاشمی “دبیرکل سازمان معلمان ایران” از دیگر فعالان حقوق معلمان هستند که احکام حبس‌ سنگین‌شان در مرحله‌ی اجرا متوقف مانده است.

نظرتان را بنویسید