سیامک قادری در مراسم اهدای جایزه جهانی آزادی مطبوعات: روزنامه‌نگاران ایران “سیاه‌ترین” دوران خود را تجربه می‌کنند

Siamak-Ghaderi-CPJ-1

تقاطع: سیامک قادری، روزنامه‌نگار ایرانی که پیش از این به عنوان یکی از چهار برنده‌ی “جایزه جهانی آزادی مطبوعات” از سوی “کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران” (CPJ) معرفی شده بود، شام‌گاه چهارشنبه (۵ آذر-۲۶ نوامبر)، این جایزه را در نیویورک دریافت کرد.

آقای قادری که در تیرماه امسال پس از تحمل چهار سال حبس مداوم و نیز اجرای حکم شلاق از زندان اوین تهران آزاد شد، در سخنان خود در مراسم دریافت این جایزه، با بیان این‌که روزنامه‌نگاران ایرانی هم‌اکنون “سخت‌ترین” و “سیاه‌ترین” دوران فعالیت خود را تجربه می‌کنند، اعطای آن به یک روزنامه‌نگار ایرانی را “اقدامی هوشمندانه” و “حمایت‌گرانه” از سوی جامعه جهانی توصیف کرد.

این روزنامه‌نگار حامی جنبش سبز که با شالی سبز بر دوش سخن می‌گفت، در سخنرانی خود تاکید کرد که حکومت ایران به دلیل “بحران‌های مشروعیت، کارآمدی و اقناع شهروندان” هرگونه فعالیت آزاد رسانه‌ها را “سیاه‌نمایی” و “تبلیغ علیه نظام” تلقی می‌کند.

او گفت که اختصاص این جایزه به یک روزنامه‌نگار ایرانی، “نشانه عزم جامعه جهانی برای حمایت از فعالیت آزاد روزنامه‌نگاران و اعتراضات مردم” است.

خبرنگار اخراجی خبرگزاری “ایرنا” اضافه کرد که اگرچه تجربه حبس روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ برای خود و خانواده‌های‌شان توام با “رنج” و “شکنجه” و “محدودیت” بود اما آن‌ها حتی در زندان هم «مرگ غم‌انگیز ستار بهشتی و حمله به بند زندانیان سیاسی» را بازتاب دادند.

Siamak-Ghaderi-CPJ-3

گفتنی است سیامک قادری که به همراه همسرش برای دریافت جایزه‌‌ی خود به امریکا سفر کرده، هم‌چنین روز سه‌شنبه (۴ آذر) با سامانتا پاور، نماینده امریکا در سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد.

او در شرح این دیدار با اشاره به سابقه‌ی روزنامه‌نگاری خانم پاور و تخصص او در مساله‌ی نسل‌کشی، در صفه‌ی فیسبوک خود نوشته: «به عنوان همکار سابق به او گفتم به نظر شما اگر پدربزرگ، پدر، مادر، فرزند و نوه به جرم بهاییت همگی در زندان باشند آیا ممکن است موضوع نسل‌کشی را به ذهن متبادر کند؟ بماند جوابش که با اظهار تاسف عمیق همراه بود. او هم از من سوالی کرد. تاثیر زندان بر یک روزنامه‌نگار چه می‌تواند باشد؟ و جواب من این بود یک روزنامه‌نگار زندانی یاد می‌گیرد که نباید چون یک سیاست‌مدار چندان مصلحت‌ها را در نظر گیرد. هر جا نقض حقوق انسان اتفاق بیفتد باید بلند فریاد بزند، کاری که اگر روزنامه‌نگاران دهه ۶۰ کرده بودند، تاریخ این سرزمین صفحاتی سیاه از قتل زندانیان را از آن خود نکرده بود.»

این روزنامه‌نگار هم‌چنین روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) نیز با حضور در ساختمان کاخ سفید، کنگره و وزارت امور خارجه امریکا با شماری از مسوولان و فعالان حقوق بشری دیدار و گفتگو کرد.

گفتنی است علاوه بر سیامک قادری، “آنگ زاو”، روزنامه‌نگار برمه‌ای، میخاییل زایگار، سردبیر یک کانال تلویزیونی مخالف کرملین در روسیه، و فریال حفاجی، سردبیر نشریۀ “سیتی‌پرس” در آفریقای جنوبی، سه برنده‌ی دیگر “جایزه‌ی جهانی آزادی مطبوعات” در سال ۲۰۱۴ بودند.

نظرتان را بنویسید