ویدئو: تشییع پیکر معلم جان‌باخته بروجردی با دخالت نیروهای امنیتی

تقاطع:  دخالت نیروهای امنیتی و انتظامی در مراسم تشییع‌جنازه “محسن خشخاشی”، دبیر فیزیک دبیرستان پسرانه “حافظی” شهرستان بروجرد که روز شنبه (۱ آذر-۲۲ نوامبر) توسط یکی از دانش آموزانش به قتل رسید، با اعتراض معلمان این شهرستان همراه شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در حالی که چندین هزار نفر از مردم بروجرد صبح روز دوشنبه (۳ آذر) برای تشییع جنازه‌ی این معلم در مقابل اداره آموزش‌و‌پرورش این شهرستان تجمع کرده بودند، نیروهای امنیتی، پیکر آقای خشخاشی را به صورت مستقیم از خانه به “آرامگاه دارالسلام” منتقل کردند که به دنبال آن، نزدیک به سه هزار نفر با سر دادن شعارهایی که رنگ و بوی اعتراض می‌داد، از مقابل اداره‌ی آموزش‌وپرورش به سمت این “آرام‌گاه” راهپیمایی کردند.

“ایلنا” با اشاره به حضور “پرشمار” نیروهای “پلیس” و “ماموران نهادهای نظارتی” در این مراسم، نوشته که نیروهای انتظامی، سعی در متفرق کردن حاضران داشتند هرچند که «برخورد خشنی از سوی این نهاد نظامی با مردم گزارش نشده است».

این خبرگزاری هم‌چنین از تجمع شماری از معلمان در اعتراض به نحوه‌ی برگزاری مراسم تشییع این معلم جان‌باخته، در مقابل اداره آموزش‌وپرورش بروجرد خبر داده است.

یکی از معلمان معترض در انتقاد از محدودیت‌های ایجاد شده برای شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه محسن خشخاشی به “ایلنا” گفت: «حتی یک بلندگو هم در اختیار صنف معلمان قرار ندادند تا مطالب خود را بیان کنیم یا برای معلم کشته‌شده مداحی کنیم… در این مراسم فردی از جانب فرمانداری پشت بلندگو قرار گرفته بود که متن‌های از پیش آماده‌شده را می‌خواند.»

khashkhashi-Mohsen

آقای خشخاشی، دبیر فیزیک دبیرستانی در منطقه‌ی “علی‌آباد” از مناطق حاشیه‌ای شهرستان بروجرد بود که ساعت ۱۱ روز شنبه و در پی بالا گرفتن جر و بحث با یکی از دانش‌آموزان سال اول این دبیرستان، با ضربه‌ی چاقوی و مضروب شد و شام‌گاه شنبه در بخش سی.سی.یو بیمارستان “چمران”، بر اثر شدت جراحات واردشده جان باخت.

بر اساس گزارش‌ها، این دانش‌آموز با چاقو ضربه‌ای به گلوی دبیر خود وارد کرد و سپس از دبیرستان متواری شد.

پیش‌تر، علی قربانی، رییس روابط عمومی آموزش‌و‌پرورش استان لرستان در شرح این حادثه‌ی خونین گفته بود که این دانش‌آموز، به همراه پدرش برای گرفتن مرخصی به مدرسه مراجعه کرده بود که در همین روز نمرات او که در برخی دروس مانند درس فیزیک نمره خوبی نبود، به پدرش اعلام می‌شود و به دنبال آن، «دانش‌آموز به سمت کلاس درس معلم فیزیک رفته و معلم را که مشغول درس دادن بود با چاقوی آشپزخانه‌ که از قبل زیر کاپشن خود پنهان کرده بود، مورد حمله قرار می‌‌دهد».

ایلنا به نقل از خانواده این نوجوان نوشته که «او دارای مشکلات روانی بوده است».

هم‌چنین، «محمدرضا نیک‌نژاد» از فعالان صنفی معلمان و از همکاران سابق محسن خشخاشی، در گفتگو با این خبرگزاری، این معلم جان‌باخته را فردی «خوش‌رو» اما «سخت‌گیر» در کلاس درس توصیف کرده است.

از سوی دیگر، منابع این خبرگزاری، جو شهرستان بروجرد را ملتهب گزارش کرده‌ و از “نیمه‌تعطیل” بودن “بسیاری از مدارس به دلیل اعتراض معلمان” خبر داده‌اند.

به گفته‌ی این “منابع”، مدیر آموزش‌و‌پرورش بروجرد، پس از وقوع این حادثه، با حضور در دبیرستان و بیمارستان به هم‌کاران محسن خشخاشی گوشزد کرده که این حادثه را خبری نکنند.

نظرتان را بنویسید