گام تازه آمریکا برای برداشتن «پرده الکترونیکی» دور ایران؛ لغو تحریم فروش وسایل ارتباطی به ایرانیان

Electronic_Curtain

تقاطع: دولت آمریکا، از امروز پنج‌شنبه (۹ می-۳۰ خرداد) مجوز کلى براى لغو تحریم‌ فروش کامپیوتر، تلفن‌های همراه و سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای ارتباطی به ایران را صادر می‌کند.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه‌ی آمریکا در امور سیاسی، با اعلام این خبر به بی.بی.سی فارسی گفت: «این تصمیم را گرفتیم تا تحریم‌ها مانعى براى استفاده از تکنولوژى‌هایى که مردم براى ارتباط بهتر و سریع‌تر به آنها نیاز دارند، ایجاد نکند. این موضوع هم شامل سخت‌افزار می‌شود و هم شامل نرم‌افزار.»

او با بیان اینکه «دولت اوباما هیچ علاقه‌اى ندارد که ارتباط مردم ایران با هم و با خارج محدود یا قطع شود»، گفت که رییس‌جمهورى آمریکا متعهد است که جلوی ایجاد یک «پرده آهنین ارتباطی» دور ایران را بگیرد.

نخستین بار، باراک اوباما، در پیام نوروزی خود به مردم ایران در فروردین ماه ۱۳۹۱، با اشاره به “پرده‌ای الکترونیکی” که رژیم ایران به دور این کشور کشیده است، از صدور دستورالعمل‌های جدیدی به شرکت‌های آمریکایی برای تسهیل ارائه نرم‌افزار‌ها و خدماتی که استفاده مردم ایران از اینترنت را آسان‌تر می‌کنند، خبر داده بود.

هم‌زمان با آن پیام، وزارت خزانه داری آمریکا، اعلام کرد این کشور اجازه می‌دهد تا آمریکایی‌ها سرویس‌های رایگان را که مربوط به ارتباطات شخصی بر روی اینترنت است، مانند ایمیل، چت، شبکه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری عکس‌ها و فیلم، مرورگرهای اینترنت و وبلاگ‌نویسی، در اختیار ایرانیان قرار دهند.

سه سال پیش و در مارس ۲٠۱٠ نیز، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، موسوم به «اوفک»، «به منظور تقویت و حمایت از جریان آزاد اطلاعات به شهروندان ایرانی»، متممی به یکی از بندهای قوانین معاملات ایرانی اضافه کرد تا صدور برخی خدمات خاص و نرم افزار مربوط به تبادل ارتباطات شخصی در اینترنت را مجاز کند.

خانم شرمن در مصاحبه‌ی روز گذشته‌ی خود با بی.بی.سی فارسی در عین حال با تاکید بر این‌که «وضعیت فعلی اقتصاد ایران، نتیجه سوء مدیریت دولت‌مردان در تهران است» خاطرنشان کرد که «رفع سایر تحریم‌ها به تصمیم حکومت ایران بستگی دارد».

او گفت که برای مقام‌های آمریکایی مهم است که تحریم‌ها چه تأثیری بر زندگی روزمره مردم عادی ایران می‌گذارد: “به همین دلیل هم ما یک تیم ویژه به کشورهاى مختلف فرستاده‌ایم تا موانع فروش مواد غذایى و دارو به ایران را رفع کنیم.»

نظرتان را بنویسید