اتهام تازه غنچه قوامی اعلام شد: ارتباط با بیگانگان

Ghoncheh-Ghavami-2

تقاطع: در حالی که وکیل غنچه قوامی و خانواده‌ی وی از پایان جلسه‌ی دادگاه و صدور رای یک سال حبس برای این فعال اجتماعی زندانی خبر داده بودند، مقامات قضایی جمهوری اسلامی می‌گویند که حکمی برای او صادر نشده و وی علاوه بر “تبلیغ علیه نظام” به “ارتباط با بیگانگان” نیز متهم است.

در همین ارتباط خبرگزاری رسمی دولت ایران (ایرنا)، از قول عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران تاکید کرده که «هنوز دادگاه هیچ حکمی برای این پرونده صادر نکرده است».

هادی صادقی، “معاون فرهنگی قوه قضاییه” جمهوری اسلامی نیز پیش‌تر با بیان این ادعا که «بازداشت غنچه قوامی نادرست اطلاع‌رسانی شده و او به خاطر تماشای مسابقه والیبال بازداشت نشده است» به همین خبرگزاری گفته بود که خانم قوامی «به اتهام تبلیغ علیه کشور و در ارتباط با بیگانگان در بازداشت به سر می‌برد».

این‌ها در حالی است که سوسن مشتاقیان، “مادر غنچه”، در آخرین نوشته‌ی فیسبوکی خود تاکید کرده که قاضی دادگاه رسیدگی‌کننده به پرونده بعد از برگزاری تنها جلسه‌ی دادگاه در تاریخ ۲۲ مهرماه، در حضور خانواده‌ی “غنچه”، ختم دادرسی را اعلام و صورت‌جلسه را نیز امضا کرده بود.

محمود علی‌زاده طباطبایی، وکیل این زندانی سیاسی نیز روز ۱ آبان به خبرگزاری ایلنا گفت که موکلش از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. هرچند، او یک روز بعدتر به خبرگزاری “ایسنا” گفت که با وجود این‌که حکم این پرونده به رویت او رسیده بود، اما قاضی دادگاه، آن را بار دیگر به دادستانی فرستاده تا تکمیل شود.

خانم قوامی ۲۵ ساله، یک فعال اجتماعی ایرانی-بریتانیایی است که به دنبال فعالیت‌هایش در جهت رفع ممنوعیت ورود زنان به استادیوم والیبال، روز نهم تیرماه امسال توسط نهادهای امنیتی  بازداشت شد و بعد از نزدیک به ۱۳۰ روز نگهداری در سلول‌های انفرادی بند دو-الف زندان اوین، به تازگی به زندان زنان تهران در قرچک ورامین منتقل گردید.

ادامه‌ی بازداشت این دانش‌آموخته‌ی حقوق دانشگاه “سواز” لندن که با واکنش‌های گسترده‌ی بین‌المللی همراه بوده، به تازگی به محرومیت ایران از میزبانی رقابت‌های بین‌المللی والیبال در ایران منجر شده است.

فدراسیون جهانی والیبال روز شنبه (۸ نوامبر-۱۷ آبان) اعلام کرد که تا زمان آزادی غنچه قوامی از زندان و نیز لغو ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های والیبال، از برگزاری مسابقات بین‌المللی این رشته در ایران خودداری خواهد کرد. فدراسیون جهانی با تاکید بر این‌که این ممنوعیت شامل لیگ جهانی والیبال در سال ۲۰۱۵ و مسابقات قهرمانی آسیا در همین سال،‌ به دلیل برنامه‌ریزی قبلی نخواهد شد، در نخستین اقدام، میزبانی جام جهانی نوجوانان را از ایران گرفت و به آرژانتین اعطا کرد.

نظرتان را بنویسید