هدیه‌های ایران به عراق: ساخت نیروگاه در نجف و صادرات زیر قیمت برق و گاز

Ghasemi-Shariyatmadari

تقاطع: جمهوری اسلامی علاوه بر این‌که برق و گاز ایران را زیر قیمت تمام‌شده به عراق می‌فروشد، یک “نیروگاه برق” را نیز به عنوان “هدیه” برای مردم شهر “نجف” در جنوب این کشور راه‌اندازی کرده است.

علی‌رضا دائمی، “معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو” روز چهارشنبه (۲۱ آبان-۱۲ نوامبر) به خبرگزاری “ایسنا” گفت که طی روزهای آینده، نیروگاه برق شهر نجف که توسط شرکت ایرانی ساخته شده، با حضور حمید چیت‌چیان، “وزیر نیرو” جمهوری اسلامی افتتاح خواهد شد.

آقای دائمی، این نیروگاه را “هدیه‌ای به مردم نجف” توصیف کرد و افزود که این شهر برای مردم ایران از “اهمیت بالایی” برخوردار است «چرا که جزو عتبات عالیات محسوب می‌شود».

به گفته این مقام مسوول در وزارت نیرو، دولت حسن روحانی هم‌چنین در تلاش است تا به جز صادرات برق به عراق “ظرفیت”هایی ایجاد کند تا «بخشی از مشکلات» این کشور در زمینه کمبود برق حل شود.

وی با اشاره به سفر دو سال قبل خود به شهر “نجف”، دیدن موتورهای کوچک برق در خیابان‌های این شهر را “متاثرکننده” دانست و ابراز امیدواری کرد که «با افتتاح این نیروگاه و افزایش ظرفیت تولید برق مطمئن در عراق توسط ایران، شرایط بهبود پیدا کند».

پیش‌‌تر در روز سه‌شنبه (۲۰ آبان)، رستم قاسمی، “وزیر نفت” در دولت احمدی‌نژاد و دبیر کنونی “ستاد توسعه اقتصادی ایران، عراق و سوریه” در سخنانی اظهار داشت که ایران، گاز را با نرخ ۴۵ سنت و برق را با بهای “کمتر از ۱۷ تا ۱۹ سنت” به عراق صادر می‌کند که این قیمت، «حتی به اندازه پول گاز تأمین‌شده برای تولید برق هم نیست».

به گزارش “باشگاه خبرنگاران جوان”، آقای قاسمی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه صنعت برق در تهران، اظهار داشت که بخشی از صادرات جمهوری اسلامی به عراق “سوپرمارکتی” است و در آن، «به منافع ملی نگاه نمی‌شود».

وی همچنین از تشکیل ستادی موسوم به “بازسازی سوریه” به پیشنهاد جمهوری اسلامی خبر داد و تاکید کرد که «ایران نقش اول را در بازسازی سوریه خواهد داشت».

این اظهارات در حالی است که محمد شریعتمداری، “معاون اجرایی” حسن روحانی، روز دوشنبه (۱۹ آبان) در نخستین اجلاس “تجارت ایران و عراق” که در تهران برگزار شد، پیشنهاد تأسیس بانک مشترک ایران و عراق را داد و گفت که روابط تجاری دو کشور نسبت به ده سال قبل در سال ۱۳۸۳،  ۲۰ برابر شده رقم کنونی آن، دست‌کم ۳۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

گفتنی است اواخر شهریورماه امسال نیز هوشنگ فلاحتیان، “معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی” با بیان این‌که «بیشترین میزان برق صادراتی ایران، به عراق است»، گفته بود که «راهبرد ایران کمک به ملت عراق برای برون‌رفت از وضع کنونی است».

One thought on “هدیه‌های ایران به عراق: ساخت نیروگاه در نجف و صادرات زیر قیمت برق و گاز

  1. معمولا ایران به هر کشوری روی خوش نشون داده جواب عکس دریافت کرده

    از نمونه هاش میشه به کمک ایران به افغانستان در دوران بحران شدید و ارسال معلم و پزشک و ….
    و کمک به مردم بوسنی و هرزگوین و درمان جنگ زده های اونها در بیمارستان های تهران اشاره کرد

    اما همین کشورها وقتی به اوضاع نسبتا مطلوبی رسید ، تو همکاری های اقتصادی و تجاری کاملا ایران رو کنار زدن و توجهی بهش نکردن

    حالا عراق میخواد چی از آب در بیاد خدا داند …..

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: