دستیار ویژه روحانی: دولت برای عمل به وعده “رفع حصر” اختیاری ندارد

Rouhani-Key-For-Mousavi-Karoubi

تقاطع: علی یونسی، وزیر اسبق اطلاعات، و دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی می‌گوید که دولت برای عمل به وعده‌ی انتخاباتی‌اش مبنی بر پایان دادن به بازداشت خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، اختیاری ندارد.

آقای یونسی در جریان بازدید از نمایشگاه مطبوعات تهران به وب‌سایت “انصاف‌نیوز” گفته «شرایط اگر آرام شود و از جو سیاسی فاصله بگیریم، اگر فضا عادی و آرام شود ممکن است که دولت بتواند به این وعده‌اش برسد.»

او در عین حال با بیان این‌که “گروه‌های تندروی چپ و راست” می‌خواهند جو “با التهاب” باشد، خاطرنشان کرده که «اگر جو آرام شود به نظرم همین اتفاق می‌افتد».

اظهارات آقای یونسی مبنی بر اختیار نداشتن دولت برای “رفع حصر” رهبران جنبش سبز، در حالی است که حسن روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی خود در بهار ۱۳۹۲ با این وعده توانسته بود بسیاری از هوداران جنبش سبز را با خود همراه کند و به پای صندوق‌های رای بکشاند.

آقای روحانی از جمله در اردیبهشت‌ماه ۹۲ در یک جلسه‌ی پرسش و پاسخ در دانشگاه صنعتی شریف، ابراز امیدواری کرده بود که ظرف یک سال، شرایطی فراهم شود که «نه تنها آنها که در حصر هستند آزاد شوند که حتی کسانی که به خاطر مسائل سال ۸۸ در زندان هستند هم آزاد شوند».

وی در بهمن‌ماه سال گذشته در گفتگویی با فرید زکریا، تحلیل‌گر امریکایی شبکه‌ی سی.ان.ان در پاسخی کلی به پرسشی در خصوص این وعده‌ی انتخاباتی‌اش، با تاکید بر این‌که «هیچ‌کس برای همیشه در زندان و حصر نمی‌ماند» گفت که فکر می‌کند و امیدوار است که ظرف چند ماه، شرایط بهتر شود.

با این وجود، با گذشت بیش از ۱۵ ماه از روی کار آمدن دولت یازدهم نه تنها موسوی، رهنورد و کروبی آزاد نشده‌اند که به گفته‌ی خانواده‌ی آن‌ها، تغییر قابل توجهی نیز در شرایط‌شان پدید نیامده است. آن هم در حالی که هر سه نفر از مشکلات جسمی رنج می‌برند و چندین بار تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و یا در بیمارستان بستری شده‌اند.

در همین ارتباط، فاطمه کروبی، همسر آقای کروبی، روز یکم مهرماه امسال و در حالی‌که همسرش بر روی تخت بیمارستان بستری بود، به وب‌سایت سحام‌نیوز گفت: «تغییر دولت تاکنون تاثیر اساسی در وضعیت حصر نداشته. ظاهرا حصر و حبس‌های غیرقانونی اولویت دوستان دولتی نیست.»

این در حالی است که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز ۱۶ مهرماه و در پاسخ به نامه‌ی سرگشاده علی مطهری به حسن روحانی مبنی بر برداشتن گام عملی برای “رفع حصر”، خطاب به خبرنگاران تاکید کرد که «دولت نسبت به این موضوع بی‌تفاوت نیست» و حسن روحانی بر خود “فرض” می‌داند “تعهداتش” را انجام دهد.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی، و زهرا رهنورد، از آخرین روزهای بهمن ۱۳۸۹ و پس از برگزاری تظاهرات اعتراضی که به دعوت آن‌ها برگزار شده بود، با دستور مستقیم علی خامنه‌ای تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.

نظرتان را بنویسید