فهرست فوربز از قدرتمندترین افراد جهان؛ پوتین اول، خامنه‌ای نوزدهم

Forbes-World-Most-Powerful-List

تقاطع: نشریه “فوربز” فهرست سال ۲۰۱۴ خود از قدرتمندترین افراد جهان را منتشر کرد که در آن، ولادمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در جایگاه نخست قرار دارد و نام‌ علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در جای نوزدهمین فرد قدرتمند جهان به چشم می‌خورد.

به گزارش “تقاطع”، در این فهرست که “فوربز” انتشار آن را از سال 2009 آغاز کرده، نام ۷۲ نفر از قدرتمندترین افراد جهان بر اساس معیارهایی چون “منابع مالی”، “دامنه و استفاده از قدرت” و نیز “تعداد مردمی که از آن‌ها تاثیر می‌پذیرند”، دیده می‌شود. از این جمع، هفده نفر، از رهبران سیاسی دولت‌ها هستند که مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای تحت حکومت آن‌ها بالغ بر ۴۸ تریلیون دلار برآورد می‌شود.

این مجله معتبر امریکایی، ضمن معرفی ولادیمیر پوتین به عنوان قدرتمندترین فرد جهان برای دومین سال پیاپی نوشته که وی یکی از قوی‌ترین نیروهای نظامی دنیا را در اختیار دارد و در سال ۲۰۱۴ از این نیرو برای در اختیار گرفتن کریمه و هم‌چنین درگیری با کشور همسایه‌اش اوکراین استفاده کرده است.

در این فهرست، باراک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده امریکا،شی جین پینگ، دبیرکل حزب کمونیست چین، و پاپ فرانسیس دوم، رهبر کاتولیک‌های جهان به ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار گرفته‌اند.

در گزارش “فوربز”، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با قرار گرفتن در ردیف پنجم، به عنوان “قدرتمندترین زن جهان” معرفی شده است. “جَنت یِلِن”، رییس کنونی بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) نیز با قرار گرفتن در ردیف ششم، دومین زن قدرتمند جهان لقب گرفته است.

“بیل گیتز”، بنیان‌گذار مایکروسافت در جایگاه هفتم، و “سرگی برین” و “لری پیج”، دو بنیان‌گذار گوگل که به طور مشترک در رتبه‌ی نهم قرار دارند، سه نفر از ده قدرتمند نخست این فهرست هستند که قدرت خود را از حوزه‌ی تکنولوژی به دست آورده‌اند.

در این فهرست، علی خامنه‌ای ۷۵ ساله  بالاتر از مارک زاکربرگ، مالک و بنیان‌گذار فیسبوک (رتبه ۲۳)، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل (۲۶)، خلیفه بن زاید آل نهیان، رییس حکومت امارات (۳۷)، بان کی-مون، دبیرکل سازمان ملل (۴۰) و بیل کلینتون، رییس جمهور پیشین امریکا (۴۴)، به عنوان نوزدهمین فرد قدرتمند جهان معرفی شده است. او در گزارش‌ سال‌های 2013 و 2012، به ترتیب در رتبه‌های ۲۳ و ۲۱ قرار گرفته بود.

رهبر جمهوری اسلامی از جمله با کنترل بر دارایی بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار، از قدرت اقتصادی کم‌نظیری در جهان برخوردار است.

مارک زاکربرگ 30 ساله، هم‌چون سال‌های گذشته، جوان‌ترین فرد قدرتمند این لیست به شمار می‌رود و ملک عبدالله بن عبدالعزیز، در جایگاه یازدهم، پیرترین فرد قدرتمند این فهرست است.

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا در رتبه هشتم، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در جایگاه دهم، و “لی که چیانگ”، نخست‌وزیر کنونی چین در جایگاه سیزدهم از دیگر رهبران سیاسی و اقتصادی در صدر این فهرست به شمار می‌روند.

نام ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تندروی مسلح “حکومت اسلامی” (داعش) نیز برای نخستین بار وارد این فهرست شده است. او در جای پنجاه و چهارمین شخصیت قدرتمند جهان قرار گرفته است.

ایالات متحده امریکا با داشتن 11 نفر در این فهرست، از نظر کمیت، بیشترین تعداد افراد قدرتمند جهان را در اختیار دارد و چین و روسیه با 5 و 4 نفر، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نظرتان را بنویسید