نه سال حبس برای سخنگوی پیشین کانون صنفی معلمان ایران

Mahmoud-Beheshti

تقاطع: محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی سابق کانون صنفی معلمان ایران، از سوی ابولقاسم صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گفته‌ی آقای بهشتی، چهار سال از این حکم سنگین که مربوط به بازداشت آخر او در سال ۱۳۸۹ است، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و یک سال آن به اتهام «تبلیغ علیه نظام» صادر شده است و با احتساب چهار سال حبس تعلیقی مربوط به بازداشت پیشین، وی باید در صورت تایید حکم جدید در دادگاه تجدیدنظر، مجموعا ۹ سال را در زندان سپری کند.

آقای بهشتی، بار نخست در اوایل اردیبهشت‌ماه سال ۸۹ و درحالی‌ که برای همبستگی با رسول بداقی، معلم زندانی، دست به اعتصاب غذا زده بود، توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت شد. او پس از ۳۵ روز با وثیقه‌ی ۵۰ میلیون تومانی آزاد گردید اما این آزادی مدت زیادی به طول نینجامید و وی به فاصله‌ی چهار روز بار دیگر بازداشت شد که این بار پس از نزدیک به یک ماه، با وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی دستور آزادی او از زندان صادر شد.

محمود بهشتی که ۵۳ سال دارد، نخستین بار در سال ۱۳۸۳ و در جریان اعتراض‌های معلمان در آن زمان از سوی نهادهای اطلاعاتی بازداشت شد. وی در جریان جنگ هشت ساله‌ی میان ایران و عراق، به مدت دو سال در جبهه‌های جنگی غرب کشور جنگید.

رسول بداقی، محمود باقری، محمد داوری و عبدالله مومنی، چهار معلمی هستند که پس از اعتراض‌های خرداد ۸۸ به دلایل سیاسی و صنفی، بازداشت شدند و در حال حاضر در دو زندان اوین و رجایی‌شهر دوران حبس خود را می‌گذرانند.

گفتنی است کانون صنفی معلمان ایران که در سال‌های اخیر با بازداشت گسترده‌ی اعضا و صدور احکام سنگین، زندان و حتی شلاق برای آن‌ها روبه‌رو بوده، در آخرین بیانیه‌ی خود در اردیبهشت‌ماه امسال خواهان آزادی بی‌ قید و شرط معلمان زندانی در ایران شده بود.

نظرتان را بنویسید