آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران پاسخی به ابهامات مربوط به ساخت بمب نمی‌دهد

Iran-Nuclear-File

تقاطع: تازه‌ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی می‌‌گوید که این حکومت از برطرف کردن سوءظن‌ها درباره‌ی کار بر روی طراحی یک بمب اتمی ناتوان بوده است.

این گزارش که خبرگزاری رویترز، امروز جمعه (۷ نوامبر-۱۶ آبان) بخش‌هایی از آن را منتشر کرده، خاطرنشان می‌کند که تهران هنوز اطلاعاتی را که قرار بود دو ماه قبل برای کمک به پیش‌برد تحقیقات در خصوص برنامه‌ی هسته‌ای مشکوکش در اختیار “آژانس” بگذارد، ارائه نکرده و «هیچ توضیحی که آژانس را قادر به روشن کردن اقدامات عملی غیرعادی‌ انجام‌شده در ایران بکند، نداده است».

این سند “محرمانه”، سه هفته پیش از مهلت ۲۴ نوامبر (۳ آذر) برای رسیدن به توافقی جامع میان شش قدرت جهانی و جمهوری اسلامی منتشر شده و در اختیار کشورهای عضو آژانس قرار گرفته است. گزارشی که به نوشته‌ی رویترز می‌تواند تلاش‌های این شش کشور در پایان دادن به پرونده‌ی هسته‌ای ایران را که بیش از یک دهه به طول انجامیده، پیچیده‌تر کند.

اشاره‌ی دیده‌بان اتمی سازمان ملل متحد به دو گامی است که دولت ایران موافقت کرده بود تا پایان ماه آگست (اوایل شهریور) بردارد و اطلاعات لازم در خصوص اتهام آزمایش مواد منفجره و دیگر فعالیت‌هایی که می‌توانند به ساخت بمب اتمی منجر شوند، ارائه بدهد. اتهامی که از سوی حکومت ایران در بیش از ده سال گذشته رد شده است.

در همین حال، یک دیپلمات نزدیک به پرونده‌ی ایران با اشاره به آخرین دیدار میان دو طرف در روز ۲ نوامبر (۱۱ آبان) در تهران و توافق برای انجام دیدار دیگری در اولین فرصت، خاطرنشان کرده که با توجه به عدم پیشرفت در گفتگوها، دیدار بعدی پیش از تاریخ ۲۴ نوامبر نخواهد بود.

گزارش “آژانس”، تنها یک هفته پس از اظهارات مشابه یوکیا آمانو، مدیرکل آن درباره‌ی عدم هم‌کاری جمهوری اسلامی منتشر می‌شود. آقای آمانو، روز ۹ آبان (۳۱ اکتبر) در نشستی در در اندیشکده «بروکینگز» در واشنگتن، پایتخت امریکا گفت که تهران، هم‌کاری‌اش را با آژانس در اجرای تعهداتش، از تابستان امسال کند کرده است و از این رو، آژانس هنوز نمی‌تواند نظامی بودن برنامه‌ی هسته‌ای ایران را کاملا رد یا تایید کند.

بر اساس گزارشی که “آژانس” روز ۳۱ اردیبهشت‌ماه امسال منتشر کرد، حکومت ایران متعهد شده بود که در خصوص «مبادرت به انفجارهای پر قدرت از جمله در مقیاس بزرگ» و همچنین «ارائه اطلاعات و توضیحات مربوط به مطالعات صورت گرفته و (یا) مقالات منتشرشده در ایران در رابطه با شبیه‌سازی کامپیوتری مرتبط با انفجار هسته‌ای و محاسبات مربوطه و استفاده ادعایی از آن‌ها در مواد فشرده» توضیح دهد.

این دو موضوع که از جمله هفت مورد تعهدات جمهوری اسلامی به “آژانس” بود، با وجود سفرهای جداگانه آقای آمانو و هیات‌های کار‌شناسی آژانس به ایران، هنوز از سوی تهران بدون پاسخ مانده‌اند.

One thought on “آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران پاسخی به ابهامات مربوط به ساخت بمب نمی‌دهد

  1. ساده لوحی است که به این بازی های سیاسی با خوش بینی نگاه کنیم و نفهمیم این گرو کشی ها برای چیست ؟ کی به کشورهایی که خودشان بمب اتم دارند و حتی استفاده کرده اند این اجازه را داده که با این بهانه های مسخره ملتی را به این مدت طولانی به گروگان بگیرند. اگر زوز و قدرت ، این اختیار را به آنها داده شاید چاره روبرو شدن با آنها هم زور و قدرت باشد.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: