دولت روحانی به “تخریب‌کنندگان خانه سینما” وام‌های کلان و حق‌السکوت می‌دهد

House-of-Cinema-2nd-Protest-18-july-2013-8

تقاطع: مدیرعامل “خانه سینما”، بزرگ‌ترین نهاد صنفی غیردولتی سینماگران ایران می‌گوید که دولت حسن روحانی به برخی از تخریب‌کنندگان این نهاد صنفی “وام‌های کلانی” داده تا علیه دولت و خانه سینما “فریاد نزنند”.

محمدمهدی عسگرپور روز چهارشنبه (۱۴ آبان-۵ نوامبر) در گفتگو با خبرگزاری “ایلنا” از اعطای “وام‌های قابل توجه” از سوی دولت فعلی «به ۳ نفر از کسانی که بیشترین تخریب‌ها را علیه خانه سینما داشته‌اند» خبر داد و گفت «زمانی که درباره این وام‌های کلان از مدیران سوال می‌شود می‌گویند فیلم آن‌ها ارزش زیادی داشته است».

وی بدون نام بردن از این افراد، وام‌های کلان اعطاشده به آن‌ها را “پاداش فریاد نزدن علیه دولت جدید” و به نوعی “حق‌السکوت” توصیف کرد و افزود: «در رسانه‌های تصویری فیلمی را خریدند که قبلا تلویزیون آن را خریده است و می‌گویند داریم حمایت می‌کنیم اما آن فرد، دائم در حال حرف زدن عیله خانه سینما و دولت است و در خلوت هم به دولت و خانه سینما می‌خندند.»

آقای عسگرپور با بیان این‌که «ما در دوره‌ای به سر می‌بریم که آدم‌ها دنبال دردسر نیستند»، تصریح کرد که این طرز فکر، «یک لایه محافظه‌کار به وجود می‌آورد به خصوص در کشوری که شما نمی‌دانید قدرت اصلی کجاست».

او با تاکید بر “عوض شدن فصلی قدرت در نهادهای دولتی” خاطرنشان کرد که در این شرایط، معلوم نیست که «در نهادهای فرهنگی مانند حوزه هنری، وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، سپاه و… قدرت کجا بیشتر است و قدرت اصلی کجاست».

کارگردان فیلم‌های “قدم‌گاه” (۱۳۸۲) و “اقلیما” (۱۳۸۵) حل مشکلات فرهنگی کشور را نیازمند «جسارت‌هایی» دانست که به گفته‌ی او «گاهی دولت‌مردان ندارند». وی اضافه کرد که دولت در بخش‌های مربوط به روابط نهادهای صنفی، وزارت ارشاد و هنرمندان همچنان “بلاتکلیف” است.

این اظهارات مدیرعامل “خانه سینما” درباره‌ی حق‌السکوت دولت روحانی به منتقدان سیاست‌های فرهنگی این دولت، در حالی است که در هفته‌های اخیر فشارهایی از سوی نهادهای بیرون دولت و به طور مشخص مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از اکران شماری از فیلم‌های سینمایی مجوزدار صورت گرفته است.

در همین ارتباط، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در مهرماه امسال، نامه‌ای را به “وزارت ارشاد” و “سازمان سینمایی” نوشت. نامه‌ای که به گفته‌ی حجت‌الله ایوبی، “رییس سازمان سینمایی” در آن ضمن درخواست عدم اکران دو فیلم “قصه‌ها” ساخته رخشان بنی‌اعتماد و “عصبانی نیستم” کاری از رضا درمیشیان، در مورد اکران چندین فیلم دیگر نیز “سوال” و “مساله” مطرح شده است.

در واکنش به این فشارها، در روز ۲۰ مهرماه، “کانون کارگردانان سینمای ایران” در نامه‌ای به رییس “سازمان سینمایی”، با ابراز تاسف از “فشارهای روزافزون” از سوی “جریان‌های غیرمسوول” درباره اکران فیلم‌ها، از وی خواسته بودند تا «با اجرای صریح قانون و پایداری بر تصمیمات و عدم تمکین در برابر خواسته‌های فراقانونی، فضایی امن و آرام برای سینماگران» فراهم سازد.

علی جنتی، “وزیر ارشاد” نیز که خطر استیضاح احتمالی خود را طی هفته‌های اخیر بیش از قبل احساس می‌کند، در گفتگویی با خبرگزاری “ایرنا”، فیلم “قصه‌ها” را “بدون اشکال” دانست اما گفت که اکران “عصبانی نیستم” نیاز به “تامل بیشتر” دارد و او «با این شکل اکران شدن آن موافق نیست» بلکه «باید با اصلاحاتی به اکران عمومی برسد».

نظرتان را بنویسید