سقوط شش پله‌ای ایران در فهرست سالانه “لگاتوم” از شاخص رفاه اجتماعی

Legatum-2014-Prosperity-Index

تقاطع: موسسه‌ی تحقیقاتی “لگاتوم” در لندن، رتبه‌بندی سالانه‌ی خود از شاخص رفاه اجتماعی را منتشر کرد که بر اساس آن، ایران با ۶ پله سقوط نسبت به سال قبل در رتبه ۱۰۷ در میان ۱۴۲ کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش “تقاطع”، در این رتبه‌بندی که در هشت زیرمجموعه اقتصاد، حکومت، آموزش، بهداشت، امنیت، آزادی فردی، سرمایه اجتماعی و فرصت شغلی تدوین شده، بهترین رتبه‌ی ایران در زمینه‌های “آموزش” و “بهداشت” است که در آن‌ها به ترتیب در جای ۵۷ و ۶۷ قرار گرفته است.

از سوی دیگر، بدترین شاخص ایران به “آزادی فردی” و “امنیت” مربوط می‌شود که به ترتیب در رتبه‌های ۱۲۸ و ۱۲۶ در میان ۱۴۲ کشور مورد بررسی قرار دارد.

شاخص “حکومت” نیز یکی از بدترین مولفه‌های جمهوری اسلامی است که ایران را در این بررسی، در مقام ۱۲۰ قرار داده است.

ایران هم‌چنین در زمینه “اقتصاد” در رتبه ۱۱۴، در “فرصت شغلی” در مقام ۹۳ و همچنین در شاخص “سرمایه اجتماعی” در پله ۱۱۱ جای گرفته است.

ایران در حالی در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۴ لگاتوم در “رفاه اجتماعی” در جای ۱۰۷ قرار گرفته که این کشور در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۲ به ترتیب در جایگاه‌های ۱۰۱ و ۱۰۲ قرار داشت و در سه سال قبل از آن نیز رتبه‌‌ی ایران ۹۷، ۹۲، و ۹۳ بود.

بر اساس یافته‌های “لگاتوم”، ایران در میان ۱۵ کشور منطقه خاورمیانه و شمال افریقا نیز با قرار گرفتن در رتبه ۱۱ دارای یکی از بدترین شرایط رفاه اجتماعی است به گونه‌ای که تنها چهار کشور مصر (۱۱۶)، عراق (۱۲۸)، سوریه (۱۲۹) و یمن (۱۳۸) پایین‌تر از ایران قرار گرفته‌اند. سه کشور سوریه، عراق، و یمن، در حال حاضر در جنگ داخلی قرار دارند و مصر نیز در سه‌ سال گذشته، دو انقلاب را تجربه کرده است.

در خاورمیانه، امارات متحده عربی با قرار گرفتن در جای ۲۸، بالاترین سطح “رفاه اجتماعی” را دارد و بعد از این کشور، کویت، اسراییل و عربستان سعودی سه کشوری هستند که رتبه‌های زیر ۵۰ دارند.

این گزارش می‌گوید که در ایران از یک سو، ۷۷/۸ درصد معتقدند که “فساد مالی و دولتی” این کشور را فرا گرفته و از سوی دیگر، ۵۳/۸ درصد از ایرانیان فکر می‌کنند که این کشور جای مناسبی برای زندگی است.

هم‌چنین تنها به نظر ۲۶/۳ درصد از مردم ایران، هم‌اکنون زمان مناسبی برای پیدا کردن شغل در این کشور است. ۶۶/۷ درصد از ایرانی‌ها نیز فکر می‌کنند که می‌توانند در صورت نیاز، به دیگران اعتماد کنند.

از جمله کشورهایی که در این فهرست پایی‌نتر ایران قرار گرفته‌اند می‌توان به کنیا، بنین، اوگاندا، تانزانیا، موزامبیک، پاکستان، افغنستان و توگو اشاره کرد.

در این مطالعه همچنین نام کشورهایی چون سنگال، بنگلادش، نپال، نامبیا، رواندا و بورکینافاسو بالاتر از ایران دیده می‌شود.

نروژ هم‌چون شش سال گذشته در صدر این فهرست قرار گرفته و بهترین سطح رفاه اجتماعی را دارا است. کشورهای سوییس، نیوزلند، دانمارک، کانادا و سوئد نیز بعد از نروژ به ترتیب در رتبه‌های دوم تا ششم جای دارند. استرالیا، فنلاند، هلند و امریکا نیز هفتم تا دهم هستند.

One thought on “سقوط شش پله‌ای ایران در فهرست سالانه “لگاتوم” از شاخص رفاه اجتماعی

 1. به سگان دهات فرمان ده
  کمتر عو عو کنند دراین ده
  گو به آن پاسبان وارون بخت
  برود خانه اش بخوابد تخت
  زحمت بی خودی به خویش مده
  نیست لازم حراست از این ده
  آن چراغی که درگذر سوزد
  نیست لازم دگر بیفروزد
  تا در این مملکت خدا باشد
  دزد مهمان کدخدا باشد
  در خانه نبند دیوانه
  دزد دارد کلید این خانه
  تا که در کشور ملای جاکش و سپاه باشد
  طبل دزدی همیشه به راه باشد

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: