میلیاردها تومان پول به صورت تن‌خواه در حساب دو عضو شورای شهر تهران

Talaei-Rastgoo

تقاطع: میلیاردها تومان پول شورای شهر تهران به صورت “تن‌خواه” در حساب‌های شخصی الهه راستگو و مرتضی طلایی، دو عضو این شورا قرار دارد تا آن را در اختیار “سازمان‌های مردم‌نهاد” و “شورایاری‌ها” قرار دهند.

آن‌گونه که وب‌سایت “معماری‌نیوز” نوشته، در جلسه‌ی روز یکشنبه (۱۱ آبان-۲ نوامبر) “شورای اسلامی شهر تهران”، وقتی عبدالحسین مختاباد، “رییس کمیته هنری” این شورا تصمیم داشت برای بار دوم در یک هفته‌ی اخیر درباره‌ی واریز میلیاردها تومان پول مردم تهران به حساب شخصی یکی از اعضای آن تذکر دهد، ابتدا مهدی چمران، “رییس شورای شهر”، از دادن وقت به وی خودداری کرد و به دنبال آن، الهه راستگو، عضو دیگر این شورا گفت: «آقای مختاباد، منظور شما از تذکری که سه‌شنبه پیش در صحن علنی دادید من بودم؟»

بر اساس این گزارش، پس از آن‌که عبدالحسین مختاباد تایید کرد که منظورش، الهه راستگو بوده، خانم راستگو “دفترچه‌ی حساب مشترک سازمان‌های مردم‌نهاد” مربوط به “بانک شهر” را به تک تک اعضای شورای شهر نشان داد و اعلام کرد که این حساب، به صورت “مشترک” و “دو امضایی” به نام خودش و “محمدرضا زمردیان، مسوول سازمان‌های مردم‌نهاد (سمنها)” است.

این عضو “سابقا اصلاح‌طلب” شورای شهر تهران با بیان این‌که «ما اجازه نداریم همین‌طوری و بدون قاعده از این حساب پول برداشت کنیم»، ادامه داد: «علاوه بر ما، در هیات امنای سمن‌ها، ۵ نفر از اعضای شورا حضور دارند و تمام هزینه‌ها بر اساس تایید این هیات امنا انجام می‌شود.»

وی تاکید کرد که تا کنون، “چیزی خارج از مصوبه”، از این حساب خرج نشده است.

با این حال، این سخنان الهه راستگو نیز عبدالحسین مختاباد را قانع نکرد و او در واکنش، خواستار مشخص شدن “سود” و “هزینه‌کرد” این حساب شد و گفت «همه اعضای شورا باید بدانند هزینه‌هایی که از این حساب خارج می‌شود به چه دلیل است».

وی با تاکید بر “غیرقانونی” بودن واریز این وجوه میلیاردی به حساب اعضای شورا، خاطرنشان کرد که «بیت‌المال نباید به عنوان “تن‌خواه” در حساب شخصی افراد موجود باشد و این وجوه باید هر چه سریع‌تر به حساب شورای شهر واریز شود».

خانم راستگو نیز در واکنش، با بیان این‌که این حساب بانکی، به دلیل دوامضایی بودن، “شخصی محسوب نمی‌شود”، مبالغ واریزشده به آن را “با صلاح‌دید هیات رییسه” توصیف کرد و گفت: «ما وقتی می‌خواهیم کمک به سازمان یا تشکل مردم‌نهادی کنیم، ضابطه و قانون دارد و این‌طور نیست که دل‌بخواه یا با سفارش و توصیه این وجوه صرف شود.»

به نوشته‌ی “معماری‌نیوز”، حبیب کاشانی، عضو اصول‌گرای شورا نیز در حاشیه این جلسه با اعتراض به آقای مختاباد گفت که این روش تذکر دادن در صحن علنی و مقابل خبرنگاران “درست” نیست و «باعث تشویش اذهان می‌شود».

این گزارش اضافه کرده که علاوه بر حساب “سازمان‌های مردم‌نهاد”، «حساب متعلق به شورایاری‌ها در اختیار مرتضی طلایی، نایب‌رییس شورای شهر تهران نیز وضعیت مشابهی دارد».

گفتنی است عبدالحسین مختاباد، نخستین‌بار در جلسه روز سه‌شنبه هفته گذشته (۶ آبان) شورای شهر تهران در تذکری از واریز غیرقانونی ۸ میلیارد تومان پول به حساب یکی از اعضای این شورا خبر داده و گفته بود که تنها «سود این پول ماهیانه ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود». وی از رییس “شورا” خواسته بود که این “لکه ننگ” را پاک کند.

یک روز بعد، هیات رییسه شورای شهر تهران با انتشار تکذیبیه‌ای اعلام کرد که «تمامی حساب‌ها به نام شورا و یا ستادهای وابسته به شورا و دست کم با دو امضا گشایش می‌شود».

در واکنش، اسماعیل دوستی، عضو اصلاح‌طلب این شورا، با بیان این‌که “چیزهایی” درباره این ۸ میلیارد تومان شنیده، به خبرگزاری “ایسنا” گفت که «این مبلغ باید به حساب شورای شهر برگردانده و با شفافیت کامل صرف ساماندهی سمن‌ها شود».

نظرتان را بنویسید