رییس گروه مخالفان میانه‌رو اسد: “داعش” و “اسد” با هم هم‌کاری می‌کنند

Assad-Bashar-Syria

تقاطع: رییس “ائتلاف ملی مخالفان” حکومت سوریه می‌گوید که ظهور گروه «حکومت اسلامی» کنونی و “داعش” سابق، به خاطر «اقدامات رژیم بشار اسد» بوده و این رژیم «فعالیت‌های این سازمان تروریستی را تسهیل کرده است».

“هادی البحره” در گفتگویی با “الشرق‌الاوسط” که روز یکشنبه (۲ نوامبر-۱۱ آبان) در وب‌سایت فارسی این روزنامه منتشر شده، گفت که “داعش” در ابتدا «چیزی جز گروهی کوچک در عراق نبود» اما وقتی «به سوریه رسید، رژیم اسد به آن اجازه فعالیت داد» تا با نیروهای مخالفش در “ارتش آزاد سوریه” بجنگد.

آقای البحره ۵۵ ساله که اواخر تیرماه امسال جانشین “احمد الجربا” در مقام ریاست ائتلاف مخالفان میانه‌رو بشار اسد شد، با بیان این‌که رژیم اسد در جریان حملات هوایی به مواضع “ارتش آزاد سوریه”، «مناطق تحت کنترل داعش را نادیده می‌گرفت»، اضافه کرد: «امروز هم شاهد هستیم که نیروهای اسد به سوی حلب پیش‌روی می‌کنند تا با ارتش آزاد بجنگند اما عقبه خود را در معرض داعش می‌گذارند.»

وی با طرح این پرسش که اگر میان نیروهای اسد و “دولت اسلامی” هماهنگی وجود ندارد چگونه ارتش وابسته به اسد «نیروهای خود را در معرض نیروهای داعش قرار می‌دهد» افزود: «چرا نیروهای اسد به سوی حلب حرکت می‌کنند و نه دیرالزور یا رقه که تحت کنترل داعش است؟»

رییس “ائتلاف ملی” نیروهای مخالف اسد با تاکید بر این‌که “ارتش آزاد سوریه” با “تهدیدهای دوگانه از سوی حکومت اسد و نیروهای داعش” مواجه است، خواستار «سازمان‌دهی و هماهنگی بیشتر» برای جنگیدن با “دو دشمن” شد.

این نخستین بار نیست که گزارش‌هایی از هم‌کاری‌های احتمالی بشاراسد و “داعش” در آغاز شکل‌گیری این گروه منتشر می‌شود. در مردادماه امسال نیز روزنامه‌ی بریتانیایی “تلگراف” در گزارشی نوشت که در اواخر سال ۲۰۱۲، در حالی‌که “داعش” فقط یک گروه کوچک در عراق بود، بشار اسد، شماری از خطرناک‌ترین نیروهای جهادی‌ را از زندان «سدنایه» در نزدیکی دمشق آزاد کرد تا به داعش بپیوندند.

در این میان، شماری از مخالفان بشار اسد، جمهوری اسلامی را به دست داشتن در پا گرفتن “داعش” متهم کرده‌اند. از جمله در اوایل خردادماه، “عبدالحلیم خدام”، وزیر امور خارجه و معاون پیشین رییس جمهور در سوریه که اکنون به مخالفان پیوسته، در گفتگویی با “الشرق‌الاوسط” با قاطعیت گفت که “داعش” توسط جمهوری اسلامی به سوریه آورده شده است و «مستقیما از سوی ایران هدایت می‌شود». وی اضافه کرد که کسی در این “حقیقت”، «شکی ندارد».

روزنامه امریکایی پرتیراژ “وال‌استریت ژورنال” هم در شماره روز ۱۷ بهمن ۹۲ (۶ فبریه) خود به نقل از “وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا” گزارش داده بود که عناصری در دولت یا نیروهای نظامی ایران، از طریق مرز ترکیه با سوریه، حمایت‌های مالی و نیروهای انسانی خود را برای حمایت از یک گروه شبه‌نظامی تندروی وابسته به القاعده در سوریه به نام “جبهه نصرت” اعزام می‌کنند.

با این حال، مقام‌های جمهوری اسلامی نه تنها هرگونه هم‌کاری با گروه‌های تندرو هم‌چون داعش را قویا تکذیب می‌کنند که این گروه‌ را ساخته‌ی سازمان‌های اطلاعاتی امریکا و اسراییل می‌خوانند.

در یکی از تازه‌ترین اظهارات از این دست، روز دوشنبه (۱۲ آبان) حسین امیرعبداللهیان، “معاون امور عربی و افریقایی وزارت خارجه” جمهوری اسلامی در گفتگو با پایگاه خبری لبنانی “العهد” مدعی شد که داعش “دست‌پرورده” سازمان اطلاعات اسراییل، “موساد” است و با هدف «ضربه زدن به دین اسلام و تخریب چهره این دین» به وجود آمده است.

در جریان جنگ داخلی سوریه که بعد از سرکوب چندین ماه اعتراضات مسالمت‌آمیز مخالفان در نیمه‌ی نخست سال ۲۰۱۱ آغاز شد و تا امروز ادامه داشته، بیش از ۲۰۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر نیز آواره شده‌اند و به کشورهای دیگر گریخته‌اند.

One thought on “رییس گروه مخالفان میانه‌رو اسد: “داعش” و “اسد” با هم هم‌کاری می‌کنند

  1. اوباما هم اینها را میداند یا مثل کبک سرش را کرده زیر برف و دمش را گرفته بالا و فقط برای خامنه ای تکان میدهد؟

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: