گزارش سالانه مجمع جهانی اقتصاد از شکاف جنسیتی؛ ایران ششمین کشور از انتها


تقاطع: “مجمع جهانی اقتصاد” در داووس سوییس، گزارش سالانه‌ی خود از شکاف جنسیتی در جهان را منتشر کرد که بر اساس آن ایران با هفت پله سقوط نسبت به گزارش سال ۲۰۱۳، در رتبه‌ی ۱۳۷ از میان ۱۴۲ کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

در این گزارش که روز سه‌شنبه (۶ آبان-۲۸ اکتبر) منتشر شد، چهار عامل “فرصت و مشارکت اقتصادی”، “فرصت تحصیل”، “بهداشت و بقا”، و “توان‌مندی سیاسی” در برابر جنسیتی مورد بررسی قرار گرفته که ایران در هر کدام از این چهار گروه به ترتیب در رتبه‌های ۱۳۹، ۱۰۴، ۸۹، و ۱۳۵ قرار دارد.

امتیاز مجموع ایران نیز در برابری جنسیتی نیز ۰/۵۸۱ است که بهترین ضریب آن مربوط به بخش “سلامت” با امتیاز ۰/۹۷۱، و کمترین آن نیز در حوز‌ه‌ی “توان‌مندی سیاسی” با امتیاز ۰/۰۳۷ است.

ایران در انتهای این فهرست پایین‌تر از کشورهایی هم‌چون ساحل عاج، لبنان، اردن، مراکش، گینه، موریتانی، عربستان سعودی و مصر قرار گرفته است و تنها پنج کشور مالی، سوریه، چاد، پاکستان و یمن وضعیت بدتری نسبت به ایران از لحاظ برابری جنسیتی دارند.

پنج کشور اسکاندیناوی شامل ایسلند، فنلاند، نروژ، سوئد و دانمارک نیز با داشتن بهترین سطح برابری جنسیتی، به ترتیب در رتبه‌های اول تا پنجم این فهرست قرار گرفته‌اند و بعد از آن‌ها، کشورهای نیکاراگوئه، رواندا، ایرلند، فیلیپین، و بلژیک قرار دارند.

در این فهرست، قدرت‌های جهانی مانند امریکا، انگلستان، آلمان، فرانسه، روسیه و چین، به ترتیب در رتبه‌های ۲۰، ۲۶، ۱۲، ۱۶، ۷۵، و ۸۷ ایستاده‌اند.

گفتنی است رتبه‌ی ایران از لحاظ برابری جنسیتی در گزارش‌های سالانه‌ی مجمع جهانی اقتصاد در نه سال گذشته به طور متناوب سقوط کرده به طوری‌که از رتبه‌ی ۱۰۸ در سال ۲۰۰۶ به رتبه‌ی ۱۳۰ در سال ۲۰۱۳ رسید و در سال جاری نیز به انتهای جدول نزدیک‌تر شد.

بر اساس آخرین گزارش “مرکز آمار ایران” نرخ بیکاری زنان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال، از ۴۳/۴ درصد در بهار امسال به ۴۳/۶ درصد در فصل تابستان افزایش یافته است که این عدد حدود دو برابر نرخ بیکاری مردان در همین گروه سنی است.

در تازه‌ترین گزارش احمد شهید، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در ایران که روز سه‌شنبه (۶ آبان) به کمیته‌ی حقوق بشر این سازمان ارائه شد، آمده که «به دنبال وضع سیاست‌های سهمیه‌بندی جنسیتی در ایران، درصد دانشجویان زنی که به دانشگاه‌ها وارد می‌شوند از ۶۲ درصد در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۷ به تنها ۴۸/۲ درصد در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ کاهش یافت».

 

نظرتان را بنویسید