بر اساس آمارهای دولتی؛ بعد از سه سال نرخ تورم به زیر ۲۰ درصد رسید

تقاطع: بر اساس آمارهای “مرکز آمار” و “بانک مرکزی” جمهوری اسلامی، نرخ تورم در ایران در مهرماه امسال و بعد از سه سال به زیر ۲۰ درصد رسید.

روزنامه “دنیای اقتصاد”، چاپ تهران در شماره روز سه‌شنبه (۶ آبان-۲۸ اکتبر) خود با استناد به جدیدترین گزارش “بانک مرکزی” که نرخ تورم مهرماه گذشته را ۱۹/۴ اعلام کرده، نوشت که به این ترتیب، «نرخ ۲۰ درصدی که به عنوان هدف تورمی برای پایان امسال پیش‌بینی شده بود، ۵ ماه زودتر از موعد، تحقق یافته است».

این گزارش با یادآوری نرخ تورم ۴۰/۴ درصدی در مهرماه سال گذشته بر اساس اعلام بانک مرکزی، از آن، به عنوان “بالاترین سطح تورم طی ۱۸ سال گذشته” یاد کرده و نوشته که این نرخ، آخرین بار در مهرماه سال ۱۳۹۰، کمتر از ۲۰ درصد گزارش شده بود.

“دنیای اقتصاد” در ادامه به تفاوت برخی آمارهای اقتصادی که از سوی “بانک مرکزی” و “مرکز آمار” منتشر می‌شود اشاره کرده و با بیان این‌که نرخ تورم شهریور و مهر از سوی مرکز آمار به ترتیب ۲۰/۶ و ۱۹/۱ اعلام شده، تصریح کرده که هر دو گزارش، نرخ تورم زیر ۲۰ درصد در ماه مهر را تایید می‌کنند.

این گزارش، هم‌چنین با اشاره به کاهش دو درصدی ماهیانه‌ی نرخ تورم از دی ماه سال گذشته تاکنون، پیش‌بینی کرده که این نرخ طی آبان تا بهمن ماه امسال با سرعت کم‌تری کاهش پیدا کند و تا پایان امسال به کمتر از ۱۶ درصد برسد.

“دنیای اقتصاد” در پایان، شرایط کنونی تورم را به “ورود به هسته‌ی سخت” آن تعبیر کرده و با بیان این‌که «با توجه به نرخ‌های بالای رشد نقدینگی در برخی ماه‌های گذشته، احتمال افزایش جزیی تورم در برخی ماه‌های ابتدایی سال آینده» می‌رود، احتمال رسیدن به تورم یک‌رقمی در سال ۱۳۹۴ را «بعید دانسته» و پیش‌بینی کرده «تا اواخر سال آینده، نرخ تورم در سطوح نزدیک به ۱۵ درصد، در نوسان باشد».

پیش از این، در ۶ شهریورماه نیز ولی‌الله سیف، “رییس کل بانک مرکزی” ایران در سخنانی در استان لرستان ابراز امیدواری کرده بود که «نرخ تورم در سال ۱۳۹۵ تک‌رقمی شود».

هم‌چنین در تازه‌ترین گزارش “صندوق بین‌المللی پول” که در اوایل ماه اکتبر (نیمه‌ی مهرماه) منتشر شد، نرخ تورم ایران در پایان سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ترتیب ۱۹/۸ و بیش از ۲۰ درصد پیش‌بینی شده است.

نظرتان را بنویسید