محمود نیلی هم پشت سد “فتنه” در تصدی وزارت علوم ماند

Nili-Rouhani

تقاطع: محمود نیلی، فرد پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی “وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری” نتوانست رای اعتماد مجلس شورای اسلامی را به دست بیاورد تا این وزارت‌خانه، بعد از برکناری رضا فرجی دانا، وزیر پیشین علوم در مرداد ماه گذشته، هم‌چنان با سرپرست اداره شود.

آقای نیلی، در رای‌گیری که دقایقی قبل (پیش از ظهر چهارشنبه ۷ آبان-۲۹ اکتبر) نتایج آن اعلام شد، تنها توانست رای موافق ۷۹ عضو مجلس شورای اسلامی را به دست بیاورد و در مقابل ۱۶۰ نفر با وزارت او مخالفت کردند. از ۲۴۶ “نماینده” حاضر در “مجلس”، رای ۷ نفر نیز ممتنع اعلام شد. 

در جریان جلسه‌ی صبح چهارشنبه، حسن روحانی در دفاع از کاندیدای پیشنهادی خود برای تصدی وزارت علوم، محمود نیلی را فردی “معتدل” و “اخلاقی” با سابقه‌ی هفت سال حضور در “نهادهای انقلابی” و “سپاه پاسداران” معرفی کرد و با رد شایعات مطرح‌شده مبنی بر اینکه‌ وی گزینه‌ی نهایی این وزارت‌خانه نیست و برای “دستگرمی” به “مجلس” معرفی شده، گفت: «از نظر ما وی فردی شایسته است و می‌تواند به خوبی بار این مسوولیت را به دوش بگیرد.»

پس از سخنان رییس جمهوری اسلامی، موافقان و مخالفان آقای نیلی سخنان خود را اظهار داشتند که عمده‌ی مخالفان او را به همراهی و سکوت نسبت به اعتراضات به نتایج انتخابات خردادماه ۸۸ که از سوی آ‌ن‌ها “فتنه” نامیده می‌شود، متهم کردند.

محمود نیلی نیز در سخنان خود در این جلسه، درباره‌‌ی نامه ۸۸ عضو هیأت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران در حمایت از جنبش سبز گفت: «شما عزیزان زمان و مکان را در نظر بگیرید، در سال ۸۸ دوبار به دانشگاه تهاجم شد که مورد تقبیح مقام رهبری نیز قرار گرفت. در ۱۶ آذر به دانشکده فنی دانشگاه تهران به شکل بسیار بدی تهاجم شد و تاثیر بسیار منفی در روحیه جوانان و دانشجویان داشت.»

او در عین حال، تاکید کرد که تنها یکی از امضاکنندگان آن نامه بوده و نقشی در تهیه‌ی آن نداشته است.

آقای نیلی هم‌چنین با بیان این‌که خودش و هیچ‌یک از همکارانش «چه در گذشته و تا به امروز خطوط قرمز ترسیم‌شده» توسط رهبر جمهوری اسلامی را «زیر پا نگذاشتند و نخواهند گذاشت» افزود: «یک مورد را شما پیدا نمی‌کنید که همکاران من یا خود من خارج از این چارچوب در زمان مسوولیت‌شان این اتفاق افتاده باشد و خطوط قرمز نظام را زیر پا گذاشته باشند.»

مخالفت مجلس شورای اسلامی با وزارت محمود نیلی در حالی است که او در مقایسه با جعفر میلی‌منفرد، اولین کاندیدای معرفی‌شده برای وزارت علوم پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، و نیز جعفر توفیقی، رضا فرجی‌دانا، و محمدعلی نجفی، سه نفری که در ۱۵ ماه گذشته یا به عنوان وزیر و یا سرپرست در راس وزارت علوم قرار داشتند، چهره‌ای کم‌تر سیاسی و در عین حال محافظه‌کارتر به شمار می‌رفت.

دکتر نیلی ۵۸ ساله، استادتمام گروه مهندسی متالورژی و مواد دانشکده فنی دانشگاه تهران است. او در بیشتر سال‌های دهه‌ی هشتاد، رییس “دانشکده‌ی فنی” بود و در خردادماه امسال نیز از سوی رضا فرجی‌دانا، وزیر وقت علوم به سمت سرپرست دانشگاه تهران منصوب شد.

نظرتان را بنویسید