تشدید قانون مجازات حبس برای واردات مشروبات الکلی به کشور

 

Alcohol-Jail-Sentence-In-Iran

تقاطع: یک عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از تصویب مجازات حبس برای همه‌ی واردکنندگان مشروبات الکلی به کشور در این کمیسیون خبر داد.

ابوالفضل ابوترابی با اشاره به جلسه روز یکشنبه (۴ آبان-۲۶ اکتبر) این کمیسیون برای اصلاح موادی از “قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز”، به خبرگزاری “خانه ملت” گفت که قاچاق مشروبات الکلی با بهای کمتر از ده میلیون تومان که تا پیش از این تنها با “جریمه نقدی” همراه بود، از این پس از ۶ ماه تا یک سال حبس نیز به همراه خواهد داشت.

این تصمیم مجلس شورای اسلامی به فاصله بیست روز پس از اظهارات نایب‌رییس “کمیسیون بهداشت و درمان” این مجلس گرفته می‌شود که  با استناد به آمار “وزارت بهداشت” گفته بود که سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی ساخت داخل و قاچاق در کشور مصرف می‌شود.

حسن تامینی لیچایی روز ۱۴ مهرماه در گفتگو با “خانه ملت”، این آمار را “نگران‌کننده” دانسته و با اشاره به “نگرانی” تولیدکنندگان الکل برای ورود بسیاری از این الکل‌ها به “چرخه مصرف مشروبات الکلی” گفته بود که «مجلس درصدد است از تولیدکنندگانی که در تولیدات خود از ماده تلخ‌کننده استفاده می‌کنند، حمایت کند».

آقای تامینی درباره دلیل این حمایت نیز توضیح داده بود که شماری از تولیدکنندگان به دلیل “بار مالی”، از ماده “تلخ‌کننده” استفاده نمی‌کنند که درنتیجه‌ی آن، الکل تاحدودی “شیرین” می‌شود و قابل استفاده در تهیه مشروبات الکلی می‌گردد.

پیش از این در اردیبشهت ماه گذشته، رضا افشاری، “رییس جامعه سم‌شناسی پزشکی آسیا و اقیانوسیه” در نشست خبری “کنگره بین‌المللی سوء‌مصرف الکل” که در تهران برگزار شد، شمار مصرف‌کنندگان الکل در ایران را “بیش از یک میلیون نفر” برآورد کرد و گفت که «۳۰ درصد از آنها را زنان و ۷۰ درصد را مردان تشکیل می‌دهند».

هم‌زمان، “سازمان بهداشت جهانی” (WHO) نیز با انتشار گزارشی با موضوع “وضعیت الکل و بهداشت در سال ۲۰۱۴” اعلام کرد که هر مصرف‌کننده الکل در ایران به طور متوسط، سالانه ۲۴/۸ لیتر الکل مصرف می‌کند که این عدد، نزدیک به دو برابر متوسط مصرف الکل یک امریکایی و فرانسوی و حتی بیشتر از متوسط مصرف الکل یک روسی است و از این نظر، ایران “نوزدهمین کشور دنیا” محسوب می‌شود.

در همین ارتباط، خبرگزاری “رویترز” نیز در فروردین‌ماه امسال (۲۶ مارس) در گزارشی درباره‌ی مصرف بالای شراب و مشروب در ایران، نوشته بود که ممنوعیت فعالیت کلاب‌های شبانه از سوی حکومت ایران، این کلاب‌ها را «عملا به داخل خانه‌ها و پشت درهای بسته» منتقل کرده است.

این خبرگزاری، با اشاره به قاچاق الکل در ایران از نقش سپاه پاسداران در این زمینه خبر داده و اضافه کرده بود که این ارگان نظامی-امنیتی با کنترل گمرک ایران، سالانه سودی بیش از ۱۲ میلیارد دلار از قاچاق مشروب به دست می‌آورد.

با وجود این آمارها و گزارش‌ها، اسماعیل احمدی‌مقدم، “فرمانده نیروی انتظامی” به تازگی در سخنانی، افزایش مصرف مشروبات الکلی در کشور را “بدون پایه علمی” و تعداد الکلی‌ها را “یک‌دهم معتادان به مواد مخدر” دانست و گفت: «البته گاهی در مجالس و پارتی‌ها مشروب مصرف می‌شود که این موضوع به دلیل ترویج سریال‌های رسانه‌های ماهواره‌ای است.»

 

 

نظرتان را بنویسید