نمایش “شاخ نبات” بعد از اعمال اصلاحات موردنظر قوه قضاییه، رفع توقیف شد

Shakh-e-nabat

تقاطع: نمایش “شاخ نبات” به کارگردانی مهدی شمسایی که هفته‌ی گذشته پس از ۲۶ شب اجرا با دستور قوه‌ی قضاییه توقیف شده بود، بعد از پایان “ماه محرم” بار دیگر به روی صحنه خواهد رفت.

آقای شمسایی، در گفتگویی با “ایسکانیوز” با اشاره به حضور خود در روز شنبه (۳ آبان) در دادگاه، گفت: «پس از تعاملاتی که میان من، قوه قضاییه  و مرکز هنرهای نمایشی درگرفت، خوشبختانه مشکل حل و قضیه ختم به خیر شد.»

وی دلیل توقیف نمایشش را “سوءتفاهم‌های” ناشی از “تفاوت دیدگاه‌ها” عنوان، و اضافه کرد که «نمایش “شاخ نبات” پس از “محرم” دوباره به روی صحنه می‌رود تا ۲۵ شب دیگر میزبان مخاطبان تئاتر باشد».

پیش‌تر در روز پنج‌شنبه (۱ آبان-۲۳ اکتبر) “ایسکانیوز” به نقل از این کارگردان تئاتر نوشته بود که مسوولان قوه قضاییه به دلیل “به استهزا گرفتن رییس دولت قبلی”، نمایشش را توقیف کردند آن هم در حالی‌که این نمایش «سال ۸۹ در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد و در دوره حضور صفارهرندی در وزارت ارشاد بدون هیچ مشکلی به روی صحنه رفته بود».

کارگردان نمایش‌های “شیخ صنعان” و “کنیزک من” در گفتگوی پیشینش اعلام کرده بود که حاضر است تذکرات قوه قضاییه را «تا آن‌جایی که نمایش آسیب نبیند»، به منظور تداوم اجرای آن بپذیرد.

او روز چهارشنبه (۳۰ مهر) نیز در گفتگو با خبرگزاری “مهر”، با تاکید بر این‌که نمایش “شاخ نبات” «از همان روزهای نخست اجرا با نکاتی از سوی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد مواجه شد» خاطرنشان کرده بود که این نمایش با وجود “اعمال” آن نکات در طول اجراها، توقیف شده است.

این در حالی است که در همین روز، رضا دادویی، “رییس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد” در گفتگو با خبرگزاری “مهر” با اشاره به اینکه قوه قضاییه نیز از اجرای دوم به بعد نمایش “شاخ نبات” نکاتی را مدنظر داشت، گفته بود که مسوولان وزارت ارشاد «همه نکات را به کارگردان اثر منتقل کردند و او نیز متعهد شد که آن‌ها را رعایت کند» ولی در نهایت برخی مشکلات رفع نشد و تعدادی از آنها پابرجا ماند.

آقای دادویی اضافه کرده بود که این نمایش «در صورت اعمال همه اصلاحات و تغییرات و در صورت توافق با تالار مناسب، پس از ماه محرم می‌تواند روی صحنه برود».

نمایش “شاخ نبات” اقتباسی آزاد از منظومه “موش و گربه” عبید زاکانی و درامی موزیکال و عاشقانه است که از روز ۴ مهرماه در “تالار وحدت” تهران به روی صحنه رفت. این نمایش، از منظری کمیک به مسائل و جریانات معاصر کشور کنایه می‌زند.

این دومین بار در ماه‌های اخیر است که یک نمایش در ایران توقیف و پس از حذف و اصلاح، به صحنه باز می‌گردد.

پیش از این نیز، نمایش “تانگوی تخم‌مرغ داغ” به کارگردانی هادی مرزبان، روز ۱۶ خردادماه امسال از سوی قوه قضاییه توقیف شد اما پس از ۴ روز بار دیگر به روی صحنه رفت.

در همان زمان، عباس غفاری، “مدیر روابط عمومی اداره‌ کل هنرهای نمایشی” وزارت ارشاد به خبرگزاری “مهر” گفته بود که “تانگوی تخم‌مرغ داغ” «بعد از چند روز مذاکره و ایجاد تعامل بین مدیرکل هنرهای نمایشی، نماینده قوه محترم قضاییه و همچنین گروه اجرایی این نمایش» و “رفع برخی مشکلات” به روی صحنه بازگشته است.

نظرتان را بنویسید