سیاست‌مدار ایرانی‌تبار، اولین سفیر زن امریکا در سوئد می‌شود +عکس

Azita-Raji-1

تقاطع: باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا، یک سیاست‌مدار ایرانی‌تبار را به عنوان اولین سفیر زن امریکا در سوئد معرفی کرده است.

آزیتا راجی که سابقه‌‌اش در امور مالی و بانک‌داری از سوابق سیاسی‌اش پررنگ‌تر است، پیش‌تر به عنوان معاون کمیته مالی کارزار انتخاباتی باراک اوباما در انتخابات سال ۲۰۱۲، موفق شده بود ۵۰۰ هزار دلار کمک مالی برای او جمع کند.

به نوشته‌ی وب‌سایت “کاخ سفید”، خانم راجی، متولد تهران است و نخستین سال‌های زندگی و تحصیل خود را در ایران و اروپای غربی سپری کرده است. او پیش از مهاجرت به امریکا در سن ۱۷ سالگی، از دبیرستانی بین‌المللی در شهر لوزان سوییس فارغ‌التحصیل شد؛ جایی‌که در آن به صورت حرفه‌ای اسکی و شطرنج را دنبال می‌کرد. وی مدرک لیسانس خود را در رشته‌های معماری و زبان فرانسه از کالج بارنارد و دانشگاه کلمبیا گرفت و سپس در رشته امور مالی (فایننس) موفق به کسب مدرک کارشناسی ارشد از مدرسه بازرگانی کلمبیا شد.

آزیتا راجی که علاوه بر خاورمیانه و اروپا، سابقه‌ی زندگی و کار در شرق دور و امریکای لاتین را دارد، به زبان‌های متعدد از جمله ادبیات فارسی و فرانسه مسلط است.

خانم راجی که در صورت کسب رای اعتماد سنا، جانشین مارک برژینسکی، سفیر کنونی امریکا در سوئد می‌شود، مادر پنج دختر است و همسرش “گری سایمَن” نیز یک بیزنس‌من مشهور در کالیفرنیا به شمار می‌رود.

از جمله نکات جالب پس از انتشار خبر معرفی آزیتا راجی به این سمت جدید، انتشار خبری در رسانه‌های هند مبنی بر هندی‌تبار بودن او است که به نظر می‌رسد به خاطر شباهت نام خانوادگی‌اش به نام‌های هندی باشد.

تصویر زیر، آزیتا راجی را در کنار همسر و دو تن از دخترانش به نام‌های “النا” و “گَبی” نشان می‌دهد.

aZITA-rAJI-fAMILY

نظرتان را بنویسید