ریحانه جباری در محلی “محرمانه” اعدام شد

Reyhaneh-Jabbari

تقاطع: ریحانه جباری، دختر جوان ۲۷ ساله‌ای که به اتهام قتل عمد به “قصاص” محکوم شده بود، پس از نزدیک به هفت سال و نیم تحمل زندان، بامداد امروز (شنبه ۳ آبان-۲۵ اکتبر) اعدام شد.

دادستانی تهران، ساعتی قبل با انتشار اطلاعیه‌ای بر روی وب‌سایت خود، ضمن دفاع از رای صادرشده در پرونده‌ی ریحانه جباری، و رد ادعای او مبنی بر قتل مرتضی سربندی با هدف دفاع از خود در برابر قصد مقتول برای تجاوز به وی، از اجرای حکم اعدام این دختر جوان در صبح امروز خبر داد.

هم‌زمان، فاطمه محمدی، از دوستان نزدیک شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری نیز در صفحه‌ی فیسبوک خود خبر اعدام “ریحانه” را تایید کرد.

خانم محمدی که از سوی مادر ریحانه به عنوان منبع موثق اخبار مربوط به او معرفی شده، ساعتی قبل در صفحه‌ی خود نوشت: «صبح با تن تب‌دار و مریض بردندش، کسی ازش خبر نداشت، با خانواده‌ی مقتول فاسدی تنهایش گذاشتند و گفتند اعتراف کن هر چه را که ما خواستیم و امضا کن تا آزادت کنیم، تحت شکنجه‌ی سخت روحی-عاطفی، دلش لک زده بود برای آزادی… هر جه گفتند تکرار کرد و فیلم گرفتند و بعد هم اعدامش کردند. از گرگ‌زاده‌ای به اسم جلال سربندی بیشتر از این انتظاری نیست؛ باشد تا ابد نفرین این مادر گریبان‌گیرتان.»

پیش از این نیز خانواده مرتضی سربندی، شرط بخشش ریحانه جباری را اعتراف او به “واقعیت” داستان قتل این پزشک عنوان کرده بودند. درخواستی که در جلسات پیشین ترتیب‌ داده‌شده برای “مصالحه”، از سوی “ریحانه” رد شده بود.

از سوی دیگر، حکم اعدام “ریحانه جباری” در شرایطی به اجرا درآمده که مادر وی از محل اجرای این حکم بی‌اطلاع بوده است.

خانم پاکروان که روز جمعه (۲ آبان) پس از تماس دفتر زندان شهرری برای انجام آخرین دیدار با دخترش، به همراه همسر و دیگر اعضای خانواده‌‌ی خود به این زندان رفته بود، در آخرین پست فیسبوکی خود در ساعت ۴:۴۵ دقیقه‌ی بامداد شنبه، خطاب به دخترش نوشت: «ریحانم از شهر ری تا اوین از اوین تا رجایی‌شهر… از رجایی‌شهر تا قزل‌حصار… از قزل‌حصار تا رجایی‌شهر به دنبال تو سرگردون… بین جمع دوستان با اشک چشم، لحظه‌ها در حال شمارش… تنها به امید دیدار مجددت… با این‌که نمی‌دونم کجایی و کدوم زندان انتظار به سر می‌بری ولی کنار زندان رجایی‌شهر به انتظارت نشستم.»

او پیش‌تر نیز بعد از انجام آخرین ملاقات با “ریحانه”، از “محرمانه” بودن محل اجرای حکم اعدام او خبر داده و نوشته بود: «ریحانه تب داشت. ولی آرام بود. تا اواسط ملاقات همه‌مان خودمان را کنترل کردیم اما بالاخره بغض‌ها ترکید و اشک‌ها جاری شد. هر چه اصرار کردیم که مسوولین بگویند او را به کجا می‌برند و کی، جواب ندادند.»

به نظر می‌رسد که مخفی نگه داشتن محل اجرای حکم اعدام ریحانه جباری با هدف جلوگیری از تکرار تجمع در برابر آن صورت گرفته باشد. پیش از این در روز هشتم مهرماه که قرار بود این حکم در زندان رجایی‌شهر به اجرا در بیاید، تلاش‌های مادر ریحانه و برخی هنرمندان که ساعت‌ها در مقابل این زندان جمع شده بودند، منجر به توقف اجرای حکم شده بود.

بر اساس گزارش‌ها، شب گذشته نیز با وجود نامعلوم بودن محل اجرای حکم، محمد رحمانیان و مهتاب نصیرپور، زوج کارگردان و بازیگر و شماری دیگر از هنرمندان و شهروندان همراه با مادر ریحانه در مقابل زندان رجایی‌شهر جمع شده بودند.

ریحانه جباری، متولد ۱۳۶۶، زمانی که ۲۰ سال داشت به قتل “مرتضی سربندی”، پزشک ۴۷ ساله و کارمند سابق وزارت اطلاعات متهم شد. او در تمامی جلسات دادگاه گفت که برای دفاع از خودش در برابر قصد مقتول برای تجاوز جنسی، یک ضربه چاقو به کتف وی وارد و بلافاصله فرار کرده است. ادعایی که هیچ‌گاه از سوی دادگاه بدوی و قضات دیوان عالی کشور پذیرفته نشد.

One thought on “ریحانه جباری در محلی “محرمانه” اعدام شد

  1. روحش شاد باشه از ته دل ناراحت شدم ، خدا لعنت کنه اون سربندی رو به همراه خانواده ملعونش،خدا لعنت کنه همه کسانی که چشم به ناموس مردم دارند ، خدا به مادرش صبر بده زبانم قاصر هست از گفتن اینکه تا چه حد ناراحتم

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: